Måttet är rågat, säger Harry S. Backström och avgår som kyrkoherde i Väståbolands svenska församling.

Harry S. Backström avgår som kyrkoherde i Väståboland

VÄSTÅBOLANDS SVENSKA FÖRSAMLING.

Harry S. Backström meddelade på onsdagskvällen att han avgår som kyrkoherde för Väståbolands svenska församling. Han tillkännagav sitt beslut via ett e-postmeddelande som gick ut till anställda, förtroendevalda och media.

3.11.2021 kl. 20:46

– Det är många faktorer som påverkat mitt beslut. Det har varit ett jobbigt år, och det handlar inte om pandemin. Jag har fått kritik från olika håll, sådant som jag inte varit förtjänt av. Måttet är rågat, säger Backström.

I pressmeddelandet skriver Backström att det är det senaste årets händelser som gett honom betänketid och att nu insett att det dags att lämna tjänsten som kyrkoherde i Väståbolands svenska församling.

– Likaså har den teologiska och trosmässiga utvecklingen i den evangelisk-lutherska kyrkan och i synnerhet i Borgå stift på ett kraftfullt sätt bidragit till mitt beslut, säger Backström.

Janette Lagerroos blev ikväll vald till kaplan i Houtskär. Har dragkampen kring kaplansvalet påverkat ditt beslut?

– Inte rakt, men hela processen kring valet har varit tråkig. Det är ingen skillnad vem som blivit vald, men i processen har jag fått skopor från höger och vänster. Det har handlat om sådant som jag inte haft något att göra med, sådant som varit en fråga mellan kapellrådet och domkapitlet. Jag kände inget stöd från biskopen där. Jag har saknat en ledare, den enda jag haft har varit vår Herre.

Backström skriver i pressmeddelandet att han sagt upp sig från sin tjänst som kyrkoherde och att han avgår den 28 februari 2022. Före det har han semester och utför sina sista arbetsuppdrag i församlingens tjänst den 31 december 2021. Det betyder att det behövs en kyrkoherdevikarie från och med den 1 januari 2022.

Rent formellt blir Backström pensionär från och med den 1 mars men i pressmeddelandet meddelar han att han kommer att starta upp och leda ett flerårigt juridiskt forskningsprojekt.

– Vi kommer inom ramen för det bland annat att undersöka sanningshalten i medieproduktion, speciellt när det gäller uttalanden där man relaterar till Bibeln och hur det hanteras av offentliga organ och av media. Detta kommer att ställas i relation till och undersökas huruvida medierapporteringen eventuellt har inflytande över det offentliga juridiska beslutsfattandet, till exempel i den evangelisk-lutherska kyrkan samt inom ramen för polis-, justitieombudsmanna- och domstolsväsendet.

Biskop Bo-Göran Åstrand tycker att Harry S. Backströms pressmeddelande tydligt visar att han verkligen reflekterat och bett över sitt beslut.

– Det har jag full respekt för. Tidtabellen är också sådan att församlingen har möjlighet att landa i det här och fundera i lugn och ro över hur de vill välja en ny kyrkoherde. Det finns tid. Jag ser ingen kris här och tycker Harry agerat ansvarsfullt, säger Åstrand.

Harry S. Backström uttrycker att han känt bristande stöd från dig under processen. Kunde något ha gjorts annorlunda?

– Kapellrådet valde idag Janette Lagerroos till kaplan i Houtskär, och i den processen finns inget märkligt, säger biskopen.

– Sedan är det en annan sak att Harry hamnade i en besvärlig situation när vi hanterade den här frågan, eftersom det fanns olika infallsvinklar från församlingsrådet, kapellrådet och domkapitlet. Alla inblandade vet att det inte var någon lätt process. Men det ska inte falla någon skugga över det val som ägt rum idag. Tjänsten lediganslog och kapellrådet fick säga vem de ville ha.

Bo-Göran Åstrand säger att även om han och Harry S. Backström har olika hållning i ett antal teologiska frågor har de ändå kunnat föra en bra dialog.

– Jag upplever att vi i höst haft ett gott samtalsklimat. Senast Harry var på besök i biskopsgården fick jag en korsformad reflex från Väståbolands svenska församling. "Den här ska biskopen bära i höstmörkret." Det tänker jag fortsätta göra. Väståbolands svenska församling är en mångsidig församling med fina medarbetare och ansvarsbärande förtroendevalda. Församlingen kommer säkert att få en bra, ny kyrkoherde, säger biskopen.

(Nyheten kompletterades kl. 22.10 med en kommentar från biskop Bo-Göran Åstrand.)

Nicklas Storbjörk, Sofia Torvalds


Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

judendom. När Yaron Nadbornik var femton frågade hans pappa varför han gick så lite i synagogan. Tio år senare frågade pappan i stället varför Yaron gick dit så ofta. 5.11.2015 kl. 14:08

kyrkomötet 2015. Henrik Huldén har skrivit en av de nya psalmer som kyrkomötet igår godkände som tillägg till psalmboken. 5.11.2015 kl. 12:38

Till första advent nästa år får vi 147 nya psalmer att sjunga, slog kyrkomötet fast i går. 5.11.2015 kl. 09:36

twitter. Allt fler kyrkomötesombud använder sig av Twitter för att kommunicera utåt och med varandra under kyrkomötets sessioner. 4.11.2015 kl. 10:36

Egyptiska myndigheter har censurerat programproduktion och direktsändningar från SAT-7 i Kairo. 4.11.2015 kl. 10:06

Bok. En svår skilsmässa, ett årtal karvat in i en kyrkbänk i Frankrike och en cykelolycka som ledde till döden – det här är några händelser som fick Maria Lindh-Hindsberg att skriva en roman om att förlora allt och kanske hitta en tro. 25.10.2022 kl. 11:09

ENERGI. Den höjda elräkningen för samfälligheten i Malax, som nästa år blir Malax församling, kan komma att motsvara upp till två årslöner. De tre kyrkorna värms upp på olika sätt: fjärrvärme, bergvärme och direkt el. 24.10.2022 kl. 13:54

ENERGI. Det svenska Finland och Åland ligger väl framme i att ställa om kyrkorna på energismart jord- och bergvärme. Men inför vinterns hotande elkris står många kyrkor också i Borgå stift inför hotet om skenande elräkningar. 24.10.2022 kl. 14:16

ENERGI. I Lovisanejden står en del kyrkor tomma och kalla i vinter: till exempel kyrkan i Liljendal och i Strömfors. 24.10.2022 kl. 14:35

ENERGI. Kyrkostyrelsen har tidigare haft rådgivare som har hjälpt församlingarna att spara energi och el. Men i vinter får församlingarna gå till den kommunala rådgivningen. 24.10.2022 kl. 14:40