Kerstin Storvall är Nykarlebybo sedan 1994, men växte upp i Kronoby.
–  Jag var väldigt aktiv i församlingen där. Kyrkans Ungdom var mitt andliga hem.
Kerstin Storvall är Nykarlebybo sedan 1994, men växte upp i Kronoby. –  Jag var väldigt aktiv i församlingen där. Kyrkans Ungdom var mitt andliga hem.

Kerstin Storvall har fått många bevis på Guds ledning under åren

CREDU.

Hon vill att hela personalen ska arbeta tillsammans med att sikta mot stjärnorna för att de ska landa i trätopparna. Kerstin Storvall är rektor för Kredu och Step-utbildningen i Nykarleby.

14.9.2021 kl. 18:53

När vi träffar Kerstin Storvall i Nykarleby håller hon på att sätta sig in i två organisationer, Kredu och Step-utbildningen, som hon delar sin tid mellan. Step-utbildningen, som tidigare hette Seurakuntaopisto, bytte namn samma dag hon började sitt nya jobb, den 1 september.

– Jag är en hantverkare. Jag har jobbat både i hög- och lågstadiet. Senast som lektor inom slöjdpedagogik i Larsmo och tidigare i Nykarleby, säger hon.

Hon fick tips om en rektorsutbildning av sin dåvarande rektor medan hon jobbade i Larsmo.

– Vid det laget var jag kanske lite uttråkad, jag sökte lite nya utmaningar och ville utveckla mig själv inom lärarskrået. Under utbildningen fick jag upp ögonen för skolutveckling och ledarskap och tyckte att det var väldigt intressant.

Folkhögskolorna har gått en kräftgång under många år. Ser du något hot idag?

– Naturligtvis. Man får se om sitt hus hela tiden. Men jag tycker inte att man kan låta hoten överskugga möjligheterna. Skolan måste hela tiden leva med i sin tid och följa med behoven i samhället. De möjligheterna finns här i Nykarleby.

Vad har du för visioner?

– Jag vill att hela personalen ska arbeta tillsammans med att sikta mot stjärnorna för att vi ska landa i trätopparna. Jag ser mig som en lagspelare. Visionen är att Kredu och Step-utbildningen här på Himmelsbacken i Nykarleby ska vara livskraftiga med en bredd av studerande i olika åldrar med olika etnisk och religiös bakgrund.

Just nu bygger verksamheten för folkhögskolan främst på språkundervisning för invandrare och kursverksamhet medan Step-utbildningen utbildar för pedagogisk verksamhet inom olika områden.

– Jag har en vision av att vi ska bredda vårt utbud och jag ser möjligheter med den förlängda läroplikten. En sådan linje var redan på gång men på grund av coronan kom inte tillräckligt många sökande.

Kerstin Storvall är Nykarlebybo sedan 1994, men växte upp i Kronoby.

– Jag var väldigt aktiv i församlingen där. Kyrkans Ungdom var mitt andliga hem.

Då är skolans kristna grund naturlig för dig?

– Ja, det känns som att jag kommer tillbaka dit jag började, till KU och till de kristna grundvärderingar som i och för sig har funnits med hela livet. Det känns tryggt.

Hon har fått många bevis på Guds ledning under åren.

– Jag har sett hur Gud burit mig genom svårigheterna. Jag är inte ensam, trots att det kan kännas så. Att jag sitter här i dag är också ett bevis.

För ett år sedan var hon i en liten livskris.

– Jag funderade på riktningen mitt liv ska ta när barnen blir stora. Vem är jag i den processen? Jag skrev ner mina tankar och en bön och glömde det sedan. När jag förberedde morgonbönen på skolan min första arbetsdag såg jag det jag skrivit. Det var Guds ledning och bönesvar svart på vitt.

Text och foto: Johan Sandberg


Harry Månsus har skrivit om ekoteologi i decennier.

ÖVERKONSUMTION. Vårt beroende av konsumtion och fossila bränslen kan liknas vid alkoholism, skriver ekoteologen Harry Månsus i sin senaste bok. 17.9.2021 kl. 18:39
Lasse Wendelin tränar på att ta det lugnt och göra nästan ingenting.

VÄNDPUNKT. Lasse Wendelin har alltid varit en presterare med en överfull kalender. Efter en hjärtinfarkt är hans hjärta så dåligt att han inte kan jobba heltid. – Först nu, när min kalender är tom, börjar jag inse hur mycket jag gjort för att få bekräftelse på att jag duger. 16.9.2021 kl. 14:31
Anders Björkman har plockat fram en inre styrka han inte visste fanns.

KÄMPAGLÖD. Anders Tanne Björkman har genomlevt fler motgångar än de flesta behöver erfara. Han har varit på absoluta botten, tappat hoppet, tron och humorn, men långsamt tagit sig upp till ytan igen. 16.9.2021 kl. 10:00
Mikaela Ahola är oerhört tacksam för sitt nya hjärta och sitt nya liv. – Men livet efter transplantationen är inte alltid lätt. Ibland kan jag inte förstå att jag har ett nytt hjärta.

NYTT LIV. Ända sedan Mikaela Ahola var barn har hon fått höra att hon behöver ett nytt hjärta. Hennes hjärta var var missbildat, ett så kallat enkammarhjärta. 15.9.2021 kl. 17:41
Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

MARTYRKYRKANS VÄNNER. Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare. 14.9.2021 kl. 19:20
I början av oktober väntar Johan Westerlund på att få se en fullsatt kyrka – äntligen!

JOHANNES FÖRSAMLING. – Nu sitter skägget löst! säger Johan Westerlund, Helsingforskyrkoherden som odlade ett coronaskägg för att han ändå bara satt hemma. I oktober bjuder han in till Mikaelidagsfest i Johanneskyrkan och hoppas att kyrkan blir så full som restriktionerna tillåter. 14.9.2021 kl. 18:38
Biskop Bo-Göran Åstrand

kyrkoherdeval. Biskop Bo-Göran Åstrand, vad gjorde att du bedömde att du behövde ställa in ditt program och åka till Pedersöre? 10.9.2021 kl. 14:28
Två av byggnaderna på Mataskär är skyddade.

FÖRSÄLJNING. Lägerholmen Mataskär i Esbo, med alla sina byggnader, har sålts till en privatperson för ett sjusiffrigt belopp. 8.9.2021 kl. 10:15
Bo-Göran Åstrand, Mia Anderssén-Löf och Krister Mård träffades i söndags.

kyrkoherdeval. I söndags träffades Pedersöre församlings tillträdande kyrkoherde Mia Anderssén-Löf, vice ordförande Krister Mård och biskop Bo-Göran Åstrand för att utbyta tankar kring församlingsarbetet. 7.9.2021 kl. 12:45
När Sofia Torvalds inte klarade av att be började hon formulera böner på ett nytt sätt.

BÖN. När man inte klarar av att be kan man testa att be på ett nytt sätt. 3.9.2021 kl. 15:18
Johan Candelin är lättad över att nu kunna lämna rättegången bakom sig.

RÄTTEGÅNG. Besvärstiden gick ut och hovrättens dom överklagades inte – den frikännande domen i målet mot Martyrkyrkans vänner står alltså fast. 2.9.2021 kl. 16:56
Sonja Jakobsson är studentpräst i Helsingfors, tisdagar på Hanken och torsdagar på Arcada. Från årsskiftet även på Soc&kom och Helsingfors universitet.

studieliv. Sonja Jakobsson rör sig i högskolornas korridorer och får ägna sig åt något av det hon gillar mest – att höra människors berättelser. 2.9.2021 kl. 16:52
Moa Widjeskog uppskattar den amerikanska vänligheten.
– Det är roligare att få ett leende än att någon tittar ner i marken.

studier. Moa Widjeskog studerar på ett kristet college i Kentucky. Hon har mött värme och vänlighet, men också attityder som är helt främmande för henne. 2.9.2021 kl. 09:19
Mårten Wallendahl fick anledning att tänka igenom livet när han drabbades av blodförgiftning och hjärtoperation.

LIVSBANA. Vanligtvis säger man att man snubblat in i en karriär. Det gjorde inte Mårten Wallendahl. En kompis som snubblade över honom ledde in honom på den livsbana han nu är i. 1.9.2021 kl. 16:37
Alla som vill – inte bara ålänningar – är välkomna med i bönegruppen på Facebook.

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

Harry Månsus har skrivit om ekoteologi i decennier.

ÖVERKONSUMTION. Vårt beroende av konsumtion och fossila bränslen kan liknas vid alkoholism, skriver ekoteologen Harry Månsus i sin senaste bok. 17.9.2021 kl. 18:39
Lasse Wendelin tränar på att ta det lugnt och göra nästan ingenting.

VÄNDPUNKT. Lasse Wendelin har alltid varit en presterare med en överfull kalender. Efter en hjärtinfarkt är hans hjärta så dåligt att han inte kan jobba heltid. – Först nu, när min kalender är tom, börjar jag inse hur mycket jag gjort för att få bekräftelse på att jag duger. 16.9.2021 kl. 14:31
Anders Björkman har plockat fram en inre styrka han inte visste fanns.

KÄMPAGLÖD. Anders Tanne Björkman har genomlevt fler motgångar än de flesta behöver erfara. Han har varit på absoluta botten, tappat hoppet, tron och humorn, men långsamt tagit sig upp till ytan igen. 16.9.2021 kl. 10:00
Mikaela Ahola är oerhört tacksam för sitt nya hjärta och sitt nya liv. – Men livet efter transplantationen är inte alltid lätt. Ibland kan jag inte förstå att jag har ett nytt hjärta.

NYTT LIV. Ända sedan Mikaela Ahola var barn har hon fått höra att hon behöver ett nytt hjärta. Hennes hjärta var var missbildat, ett så kallat enkammarhjärta. 15.9.2021 kl. 17:41
Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

MARTYRKYRKANS VÄNNER. Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare. 14.9.2021 kl. 19:20