Församlingarna prioriterar konfirmandlägren: "Vi måste få träffa dem och de måste få träffa varandra"

konfirmandundervisning.

De vill fixa en meningsfull konfirmandtid och att erbjuda lägergemenskap är en prioritet för församlingarna i Helsingfors. Det blir skriba också i år, även om det kräver en del tålamod, flexibilitet – och att ha en kristallkula skulle inte skada.

2.3.2021 kl. 13:41

Först ut med att inleda årets skriftskola var Johannes församling, som ordnade sin skribastart online i januari.
– Vi tyckte det fungerade okej med tanke på omständigheterna. Inte lika bra som att få träffas fysiskt, inget kan ersätta det, säger ungdomsarbetsledare Christer Romberg.

Johannes församling har över 100 konfirmander i år, fler än något år tidigare så länge Romberg jobbat i församlingen, och planerar fyra läger i början av sommaren.
Ett av lägren har hunnit ha en skribadag, där de träffades i små grupper. Hur det går med övrigt planerat program hänger på de samlingsrestriktioner som församlingen kontinuerligt får anpassa sig till.

– Ifall det blir lite mindre av församlingsintroduktionen med samlingar vi tänkt ha före lägret är det helt okej. Men jag hoppas innerligt att lägret blir av, gemenskapen som byggs upp under sju–åtta dagar på Lekholmen går inte att ersätta, säger Romberg.

Gemenskapen som byggs upp under sju–åtta dagar på Lekholmen går inte att ersätta.

Församlingen har en del lärdomar från förra året att luta sig tillbaka på: erfarenheten av att förverkliga läger under speciella förhållanden och rutiner för praktiska saker som handtvätt.

Lägret viktigt
Matteus församling har valt en annan lösning, och kör i år igång med skriban först efter påsken. Vad församlingen prioriterar i årets skriba är klart:
– Lägret. Vi har insett att det är därför de kommer, säger ungdomsarbetsledare Tonja Weckström.

Tanken är att göra en skriba som innehåller det väsentligaste – ha en träff, åka på läger på sommaren och ordna konfirmation i september – snarare än att börja online för att hinna få med ett visst antal träffar under våren.

I relation till en lite mindre årskull är antalet konfirmander normalt. Matteus församling såg ingen nedgång förra året heller, trots att statistiken för hela landet visar att antalet deltagare i konfirmandundervisningen sjönk mellan år 2019 och 2020.

– En del unga verkade avstå helt från skriftskolan då lägren inhiberades eller flyttades fram, säger Vilppu Huomo, sakkunnig i konfirmandarbete vid Kyrkostyrelsen.

Tonja Weckström är ungdomsarbetsledare i Matteus församling, Christer Romberg i Johannes församling och Ida-Marie Eklund i Petrus församling.

Matteus erbjuder alternativ till läger, men i praktiken är det ingen som anmält sig till dagskriftskolan. Det är lägret och gemenskapen där som lockar.

– Den upplevelsen är svår att ersätta online eller med kunskap eller att följa med gudstjänster. Vi måste få träffa dem och de måste få träffa varandra, säger Tonja Weckström.

Hjälpledarutbildningen i Matteus församling gör ett rekordår. Weckström gissar att det beror på att förra årets skriba blev lite stympad, men tror också att samhörigheten och gemenskapen som konfirmander och hjälpledare fick uppleva förra sommaren spelat roll. Att få vara tillsammans är något som man saknat hela året.

Vi hoppas kunna ordna läger mer eller mindre som normalt.

Petrus församling lägger också fokus på intensivperioden som lägren utgör.
– Vi hoppas kunna ordna läger mer eller mindre som normalt, säger Ida-Marie Eklund som är ungdomsarbetsledare i Petrus församling.

Petrus församling planerar fyra läger på Lekholmen i sommar, antalet anmälda konfirmander är ungefär detsamma som tidigare år.
Eklund konstaterar att mycket är osäkert, och de följer med situationen hela tiden. Tanken är att skriftskolstarten ska ske i mars, men de har valt att avvakta till efter sportlovet med att slå fast det. Liksom de andra ledarna säger hon att hur det blir med samlingarna under våren inte är det viktigaste.

Rekordmånga hjälpledare
Den nationella utvärderingen visar att unga upplevde att skriftskolan 2020 var rolig, trygg och att de kunde vara sig själva.
– Det är fint att de unga trots förändringar och restriktioner kunde uppleva att det var lika roligt och bra att delta i skriftskolan som tidigare år. Det visar att unga ofta är de som bäst klarar av att skapa gemenskap och god atmosfär, säger Vilppu Huomo.

En av de viktigaste erfarenheterna Ida-Marie Eklund tar med sig från förra året är att även om ledarna kan tycka att det här är kaotiska undantagsår, så är det för deltagarna i skriban deras enda upplevelse av att vara konfirmand. Hon tycker det säger något att också Petrus har rekordmånga hjälpledare, speciellt första årets hjälpledare.
– Mer än hälften av fjolårets konfirmander är ivriga att fortsätta i församlingen.

Läs också: Skriban blev ett av sommarens bästa minnen

Emelie Wikblad


Äventyrare. Tom Nylund har mött en arg och hungrig isbjörn. Han har också klarat av en allvarlig sjukdom. – Jag fick verkligen bli du med tanken på att det kan vara kört, säger han. 19.5.2020 kl. 19:50

anvisningar. Idag kom biskoparna med mer detaljerade anvisningar om hur gudstjänster och förrättningar kan ordnas från första juni. Det maximala antalet deltagare är 500 personer 19.5.2020 kl. 10:31

permitteringar. Permitteringarna i Vasa kyrkliga samfällighet föreslås återkallas, meddelar Vasa kyrkliga samfällighet i ett pressmeddelande. 18.5.2020 kl. 16:25

Coronapandemin. I Jakobstads svenska församling tog man förra veckan beslut om att inte ordna konfirmandläger denna sommar. Församlingens första läger skulle ha börjat genast i början av juni. 17.5.2020 kl. 15:55

telefonsamtal. Varsågod, här kommer Kyrkpressens ring-bingo! Spela ring-bingo och fundera på vems ensamhet du kan lindra för en stund genom ett telefonsamtal. 19.5.2020 kl. 00:01

Valförrättning. Att 31 röster förkastades i valet av prästassessor berodde på ostämplade röstsedlar i Pedersöre prosteri. Men de underkända rösterna skulle inte ha förändrat valresultatet. 15.5.2020 kl. 16:27

sekt. Kidnappning, utpressning, förförelse, extremt våld och till och med mord. Det är ingen trevlig evangelisationsmetod som den kinesiska sekten Österns blixt (Eastern Lightning) eller Allsmäktige Guds kyrka (The Church of God Almighty), använder sig av. 15.5.2020 kl. 11:02

Coronapandemin. Enligt anvisningarna får inte fler än femtio samlas till gudstjänst från första juni. Hur löser församlingarna den ekvationen? 15.5.2020 kl. 10:58

konfirmandläger. Blir det konfirmandläger i sommar, som vanligt? En del församlingar ordnar alla läger som planerat, andra inte. 15.5.2020 kl. 10:39

domkapitlet. På grund av coronaepidemin sammanträder inte stiftsfullmäktige alls i vår. Det slog domkapitlet fast vid sitt sammanträde idag. 14.5.2020 kl. 16:28

val. Fred Wilén, tf kyrkoherde i Matteus församling, blir kaplan i Kyrkslätt. 13.5.2020 kl. 08:52

Bekräftelse. Andas in, andas ut. Det har ungdomsarbetsledare Marlen Talus sagt till Ditte Sandholm under otaliga nattliga samtal. Ditte hade så svår ångest att hon ville dö. – Om inte du hade funnits hade jag inte levt i dag, säger Ditte till Marlen. 11.5.2020 kl. 19:20

mammalandet. Att vara mamma är att träna sig i ofullkomlighet. Att vara mamma är att vara starkast i världen. Två mammor med olika lång erfarenhet skriver om hur de klarat livets svåraste och vackraste uppdrag. 9.5.2020 kl. 18:00

anvisningar. Sommarens läger kommer att kräva mycket extrajobb i församlingarna, men biskop Bo-Göran Åstrand tror att det jobbet är värt att göras. – Den här sommarverksamheten är särskilt viktig nu med tanke på familjerna, barnen och ungdomarna. 8.5.2020 kl. 14:53

faderskap. När pandemin slog till började Karstein Volle teckna en serie om sitt liv. Den handlade om en pojke som miste sin mamma i cancer, och växte upp till en vuxen man som saknar sin pappa oerhört. Den handlade om avund, men också om att klara av svåra saker utan att bli rädd eller bitter. 8.5.2020 kl. 14:34

film. Filmen Jesus Revolution, som skildrar Jesusfolket inom hippierörelsen på sextio-och sjuttiotalen i Kalifornen, har fyllt biografsalongerna i Sverige och USA. Nu går den i Finland där Caj Höglund plötsligt fann sig engagerad i distributionen av filmen. 9.10.2023 kl. 12:05

KVINNA OCH PRÄST. På andra försöket lyckades församlingsrådet i Karleby svenska församling enas om ett utlåtande till domkapitlet i Borgå stift gällande Annica Smeds förordnande som församlingspastor till församlingen. Nu föreslår man att förordnandet blir tidsbestämt till två år och beslutet kom efter omröstning där rösterna föll 9-3. 6.10.2023 kl. 10:25

jakobstad. Annika Holm hade glömt hur man gör då man stillar sig. I dag är hennes vardag lika stressig som förr, men hon har hittat små stunder av andakt. 22.9.2023 kl. 10:35

REGERINGSPROGRAMMET. Ärkebiskop Tapio Luoma kommenterar i ett ställningstagande den senaste tidens diskussion om de förslag till lagändringar som regeringen gjort. – Kyrkan inte får tiga om fattigdomen i samhället, säger han. 4.10.2023 kl. 15:38

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Karl af Hällström, Yvonne Terlinden och Markus Weckström söker kyrkoherdetjänsten i Karis-Pojo svenska församling. Det blir församlingsmedlemmarna som får välja herde. 2.10.2023 kl. 13:25