Bakom försäljningen döljer sig många år av kämpande för att bevara det svenska församlingshemmet.

Svenska församlingshemmet i Borgå säljs

Försäljning.

Efter många års kämpande för att bevara församlingshemmet, men utan gehör, ger man nu upp den tanken. – Vi måste kunna gå vidare och utreda andra alternativ, säger Mats Lindgård.

15.10.2020 kl. 15:04

Det svenska församlingshemmet har varit en fast punkt och samtidigt ett sorgebarn på grund av fuktskador och akut renoveringsbehov. Verksamheten där har minskat, men både ungdomsverksamheten och Café Ankaret med smågruppsverksamhet måste nu flytta.

Yle rapporterade tidigare att beslutet om försäljning av församlingshemmet på Runebergsgatan 24 klubbades igenom på under en minut i Borgå gemensamma kyrkofullmäktige, något som de förtroendevalda i huvudsak såg med lättnad på.

Jag och domkyrkoförsamlingens förtroendevalda har i många år kämpat.

Jag och domkyrkoförsamlingens förtroendevalda har i många år kämpat för bevarandet av Svenska församlingshemmet. Men när det visat sig att den lösningen inte får – och inte kommer att få – understöd hos representanterna för majoritetsförsamlingen så måste man söka nya vägar framåt. Jag är glad över att vi nu börjar den processen tillsammans, med enhälliga beslut i de beslutsfattande organen, säger domprost och kyrkoherde Mats Lindgård.

Det är oklart ännu om ungdomsverksamheten ska dela lokal med finska församlingen, flytta in i Domprostgården eller hitta något helt nytt att hyra.

Ungdomar är traditionsbundna, och ser församlingshemmet som sitt ställe.

– Ungdomar är traditionsbundna, och ser församlingshemmet som sitt ställe, säger ungdomsarbetsledare Linda Wahrman.

Hon hoppas att den nya lokalen också kommer att ligga centralt, så det blir lika enkelt som tidigare för ungdomarna att sticka sig in. De olika alternativen som diskuteras har sina för- och nackdelar.

– Om vi hyr lokal finns alltid risken att vi blir kickade, och delar vi med andra finns risken att vi måste vara där vi inte syns eller hörs. Jag hoppas vi får landa i ändamålsenliga och lättillgängliga lokaler.

Mats Lindgård är medveten om farhågorna.

Inom ungdomsverksamheten och diakonin är man oroad över att inte hitta funktionella och centralt belägna lokaler, hur ser du på det? Och är det lika tryggt och beständigt att hyra?

– De enhälliga besluten i fastighetsfrågan – som tills vidare närmast kan uppfattas som viljeyttringar, inte som konkreta åtgärdsförslag – innehåller tanken att domkyrkoförsamlingen ska få ändamålsenliga utrymmen för verksamheten. Jag vill tro att vi tillsammans hittar bra lösningar för de olika verksamhetssektorerna, säger han.

Vissa hävdar också att ett församlingshem är mer än en byggnad och att man kunde ha tänkt annorlunda, exempelvis renoverat. Förstår du den synpunkten?

– Visst förstår jag den synpunkten. Och – som sagt – i många år har vi kämpat för en lösning som kunde ha bevarat vårt församlingshem. Men när den lösningen uppenbart inte är möjlig att förverkliga måste man kunna gå vidare och utreda andra alternativ.

En kommitté har tillsatts som med snabb tidtabell utreder de bästa alternativen för den svenska verksamheten.

Ulrika Hansson



Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda svenska församling Kristian Willis till ny kyrkoherde i församlingen. Nu har Monica Cleve, som också sökte tjänsten, valt att lämna in ett rättelseyrkande till församlingsrådet. Inför valet konstaterades både i domkapitlets utlåtande och i beredningen av ärendet att Cleve ”i skicklighet och kunnande är mera meriterad”. 12.5.2021 kl. 19:46

DOKUMENTÄRFILM. När Suvi West växte upp var hon van vid att andra berättade om samernas liv på film. Nu regisserar hon dokumentärfilmer och får själv bestämma hur hennes folk skildras. 12.5.2021 kl. 12:52

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, Harry S Backström, är hittills enda sökanden till kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Ansökningstiden går ut på fredag. 12.5.2021 kl. 11:39

TRÄNING. Lina Björkskogs livsfilosofi är enkel: Sådant som får dig att må bra – gör mer av det. I skolan var hon den som var med i alla innebandylag och fotbollsturneringar. Idag jobbar hon med och bloggar om träning. 12.5.2021 kl. 16:05

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27