Andreas Lundgren utbildade sig till journalist innan han blev präst.  – Jag tycker om att jobba med media och teknik.
Andreas Lundgren utbildade sig till journalist innan han blev präst. – Jag tycker om att jobba med media och teknik.

Att förmedla värme via rutan

Borgå.

Hur skapar man delaktighet och värme under en virtuell gudstjänst eller sångstund? – Vi behöver tänka på
tilltalet, säger Andreas Lundgren.

17.12.2020 kl. 08:37

– Att verksamheten har fått formas om är något vi fått höra många gånger det senaste året, säger församlingspastor Andreas Lundgren.

Han konstaterar att en hel del verksamhet fått strykas under advent på grund av coronaläget, till exempel alla fysiska träffar kring De vackraste julsångerna ställdes in.

– Ett par strömmade De vackraste julsångerna blir det i stället, bland annat 20.12.

Lundgren jobbar mycket med tekniken bakom allt strömmande och bandande som nu är nödvändigt i Borgå svenska domkyrkoförsamling i och med striktare restriktioner.

– Hur förmedlar man värme och delaktighet via en ruta? Det där är något vi arbetar på och måste utveckla än. Man behöver tänka på tilltalet och fundera över på vilket sätt situationen är annorlunda när deltagarna sitter i sin soffa.

– Många har märkt att vissa saker når ut till dem som inte går i kyrkan på söndag. Vilket tilltal borde vi ha för dem? Det här kan vi försöka inlemma i vårt kommunikationstänk överlag.

Det finns olika tankar om det här, konstaterar han, och vissa har valt att göra det traditionellt. Också gudstjänsten under första advent valde man i domkyrkoförsamlingen att göra så traditionell som möjligt.

– Men i flera av våra söndagsgudstjänster har vi förkortat lite. Det ser ut som att många inte orkar följa med så hemskt länge. Och liturgin har vi förenklat en aning. Till exempel växelhälsningar fungerar inte på samma sätt när man är ensam hemma som när man sjunger tillsammans i kyrkan.

– Jag har inga svar på vad som är rätt. Vi måste prova oss fram. Och vi tar gärna emot respons om allt det här.

Musiken är också något som behöver eftertanke.

– Jag hoppas att den som deltar på distans får känna att musiken inte bara är en konsert utan blir inbjuden att sjunga med.

Tekniken är sårbar

Andreas Lundgren har en journalistutbildning i bakfickan.

– Jag tycker väldigt mycket om att jobba med media och teknik, och det är delvis därför jag valde att studera journalistik innan jag blev präst.

Han har helhetsansvaret när det kommer till strömningarna.

– Men jag har kolleger som också lärt sig och gradvis lär sig mer, och hjälpisar och frivilliga som medverkar. Det skulle vara väldigt skört om allt hängde på en person nu.

Det här året har lärt honom att teknik är sårbart.

– Om vi har en fysisk gudstjänst och min mikrofon slutar fungera kan jag bara prata högre, under en strömmad gudstjänst hör ingen mig.

– Det jag också har lärt mig är att det är viktigt att vara tydlig och att kommunicera vad som kommer att hända. Det är ingen poäng med att strömma om ingen vet om det eller hittar dit. Det här gäller inte bara när vi jobbar i det digitala, vi kan jobba på att förtydliga vår kommunikation överlag.

PLOCK UR JULENS PROGRAM

  • Några tillfällen av De vackraste julsångerna strömmas och kan också ses i efterhand. Söndag 20.12 börjar ett strömmat tillfälle kl. 18, se notis s. 16.
  • En strömmad julbön sänds på julafton kl. 13, och kan ses i efterhand. Julhelgens alla gudstjänster strömmas.
  • O helga natt – musik i julnatten strömmas kl. 23 på julafton.
  • Traditionell julbön i Yle Vega, se notis s. 16.
  • Följ med församlingens uppdaterade annonsering på webben, domkyrkan.fi.
Ulrika Hansson
Alexandra GrönBjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13

Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08