Annika och Anders Ekström åtar sig att fixa det människor behöver en hjälpande hand med. Bland de återkommande kunderna finns även traktens församlingar.

Händer som hjälper

malax.

Drömmen om den egna firman blev verklighet. Nu har de samlat erfarenhet av att tvätta kyrkfönster, mura skorsten – och flytta åt en människa de aldrig träffat.

5.8.2020 kl. 09:19

– Att ha egen firma har alltid varit en dröm. Man har velat men inte riktigt vågat. Men så startade min bror en egen firma och man kan ju inte vara sämre än sina syskon, säger Anders Ekström glatt.

Anders och Annika Ekström bor i Malax och driver sedan sex år företaget En hjälpande hand.

Anders har en bakgrund som fastighetsskötare, medan Annika tidigare jobbade som barnträdgårdslärare. När firman fick in så mycket jobb att det krävde flera händer klev även hon in på heltid.

Från trädgårdsarbete till målning, från renovering till försäljning. Det kan vara ett stort projekt som en flytt, eller något smått som att byta gardiner.

– Vi hjälper till med det man behöver, i princip kan man ringa om vad som helst, säger Annika.

Är det ett jobb de inte kan göra själva ser de ändå till att det blir utfört; behövs det grävmaskin hyr de in en grävmaskinsförare.

– Ett av de jobben jag kommer ihåg bäst var när Anders skickade upp mig på ett tak för att mura en skorsten. Men med handledning gick det ju bra: uppdragsgivaren var nöjd och skorstenen står kvar.

De drar nytta av sina olika styrkor.

– Bara det surrar och låter så brukar jag kunna sköta det, ler Anders.

– Jag får honom med och tvätta fönster – bara han får ha en fönstertvättmaskin, säger Annika.

Coronatiden medförde uppdrag som de aldrig förr fått. De fick ett samtal om en äldre kvinna fått plats på serviceboende – problemet var att hennes anhöriga bodde i Sverige. Med instruktioner från dottern fick de packa ihop, städa och föra saker till förvaring – utan att ens träffa personen de flyttade åt, på grund av smittorisken.

– Det var ett annorlunda uppdrag.

Vikarierar kyrkvaktmästare

Till firmans återkommande kunder hör flera av traktens församlingar – till exempel har Anders och Annika Ekström kunnat hoppa in och sköta kyrkvaktmästarens uppgifter.

– De har tyckt att det fungerat bra, att det funnits någon som med kort varsel kunnat komma och hjälpa till, säger Anders.

De har kunnat sköta veckostädning, tvätta kyrkfönster – det kan vara svårt att hitta talkojobbare som vill stå i en skylift eller på en ställning för att tvätta fönster – och nu bygger de en vägg.

– Här i Malax har jag hoppat in i dagklubben, när de vet att det är för lite personal så ringer de och kollar: Har du några timmar? berättar Annika.

Hon konstaterar att de känner sig lika hemma i församlingarna som i andra sammanhang där de utför sitt jobb.

Församlingslivet är bekant för dem, kontakten till kyrkan har funnits sedan barndomen. Ekströms är med i pingstförsamlingen i Petalax.

– Vi har bott på en del olika ställen och det som är roligt är att när man går i kyrkan så har man väldigt lätt att hitta nya vänner. Vi har något gemensamt, alla som är i kyrkan, säger Anders.

Jag fick tipset att fråga er om handdockor ...

– Aj just det, skrattar Annika.

– Det var för kanske 20 årsedan som vi köpte två fåglar, handdockor. Vi började leka med dem och har använt dem lite i barnarbetet och söndagsskolan.

Fåglarna dyker upp i olika sammanhang, de är till exempel inbokade för medverkan i julandakterna i lokal-tv.

– Nu på skolavslutningen var det ju ingen kyrka, så då var de istället med och önskade glad sommar över internet till alla kommunens barn, berättar Annika. Det som är bra med fåglarna är att de vågar säga sånt som vi människor inte alltid vågar säga.

Sommaren har betytt bråda tider för hjälpande händer. På grund av osäkerheten kring corona har Ekströms inte kunnat ta hjälp av sommarjobbare som de vanligtvis gjort.

– Vi har försökt klara oss själva den här sommaren, men det har inneburit mycket jobb, säger Anders.

Emelie Wikblad



Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00