Bilden är tagen på de tvåspråkiga ekumeniska kyrkodagar i Åbo i maj 2017.

Det blir kyrkodagar på Åland i höst – om smittoläget tillåter

Kyrkodagar.

– Jag hoppas att alla ska tänka: Wow, nu får vi äntligen träffas ansikte mot ansikte, säger direktor Sixten Ekstrand.

30.6.2020 kl. 21:16

Den 13–15 november ska Borgå stift samlas till kyrkodagar i Mariehamn – förutsatt att coronaepidemin är under kontroll och myndigheterna tillåter storsamlingar. Anmälningstiden går ut den 11 september.

– Vår strategi har varit att frimodigt planera vidare och marknadsföra kyrkodagarna. Det har varit väldigt roligt att planera dagarna tillsammans med Mariehamns församling, för de har varit så taggade, säger Sixten Ekstrand, direktor vid Kyrkans central för det svenska arbetet.

Finlandssvenska kyrkodagar ordnades första gången år 1918 – då fanns inte Borgå stift än.

– Man ville samla finlandssvenska präster och lekmän till en storsamling, tanken var att hämta inspiration och driva gemensamma projekt. I ett geografiskt splittrat stift är det fortfarande viktigt att erbjuda en plats där vi kan mötas och samlas och inspirera varandra, säger Ekstrand.

Är kyrkodagarna främst en samling för kyrkans anställda eller för kyrkans lekmän?

– Det är en intressant fråga. Tidigare var kyrkodagarna en samling främst för präster och kyrkans anställda – men dagarna har också lockat aktiva lekmän. Idag tänker vi oss tre målgrupper: förtroendevalda, aktiva lekmän och kyrkligt anställda. Vi vill också gärna se ålänningar komma, eftersom dagarna ordnas på Åland. Vissa programpunkter kräver ingen förhandsanmälan och är öppna för alla.

Vad vill ni säga med kyrkodagarnas tema, "Gästfrihet"?

– Temat visar vad vi vill med dagarna: peka på att kyrkans viktigaste uppgift är att vara en gästfri kyrka. Jesus mötte människor av alla slag, och vi vill visa att vår kyrka är öppen trots att den kan vara indelad i olika grupper och schatteringar. Det genomsyrar hela planeringen, säger Sixten Ekstrand.

Han påpekar att gästfrihet är en aktuellt tema också politiskt och internationellt.

– Vi ser mer och mer gränser och motsättningar i världen. Inkrökt nationalism rimmar illa med kyrkans grundbudskap.

Finns det risk för att oron för coronaepidemin påverkar deltagarantalet?


– Det finns det, men jag hoppas att läget i höst ska vara sådant att vi kan samlas. Kyrkodagarna har under åren lockat mellan 150 och 500 deltagarna, för fyra år sedan i Åbo samlades cirka 300. Vi siktar in oss på 250–300 deltagare i Mariehamn.

– Jag hoppas att kyrkodagarna ska bli en samling som leder till att man tänker: Wow, äntligen får vi träffas ansikte mot ansikte! Det kräver kanske handsprit och att vi håller lite social distans, men ändå. Kyrkan kämpar med stora utmaningar, sjunkande medlemsantal och ekonomisk kris på grund av coronaepidemin. Jag hoppas de här dagarna får bli inspiration och en kraftkälla för alla som kommer.


Kyrkodagar i Mariehamn 13–14.11

Anmälan till programmet senast fredagen den 11 september.

Plock ur programmet: Samtal med prästerna Olle Carlsson och Kent Wisti från Sverige, meditativt måleri med bildkonstnären Henrika Lax, diskussion om nytt liv i församlingen, konsert med tre gospelkörer, pilgrimsvandring och festmässa i S:t Olofs kyrka i Jomala. Både biskop Bo-Göran Åstrand och tidigare biskop Björn Vikström deltar i kyrkodagarna.

Läs mer på webbplatsen: evl.fi/en/kyrkodagarna

Sofia Torvalds



I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Katoliken Sara Torvalds frågar i veckans Radbyte varför redaktioner inte har journalister som har förutsättningar att förstå vad som händer inom den kyrkliga sfären. 21.3.2013 kl. 11:43

BARNBÖCKER. Monica Vikström-Jokela är aktuell med barnboken Hurdan är himlen? 14.10.2021 kl. 17:36

relationer. På familjerådgivningsbyråerna är krigstraumat inte längre samtalsämne nummer ett. Inget har ersatt kriget i det avseendet, men Jan-Erik Nyberg har sett att vår tids krav på individen blivit ett allt större problem. 14.10.2021 kl. 15:18

TVÅSPRÅKIGHET. Efter två veckor på jobbet sade den nya kommunikatören i Esbo svenska församling upp sig. – Arbetsmängden är så stor att det är omöjligt att göra ett gott jobb, säger företrädaren Sheila Liljeberg-Elgert, som också befarar en nedmontering av det svenska. 13.10.2021 kl. 16:45

utmaningar. När Nirupam Smarts första dotter föddes blev livet kaotiskt och familjen fick leva ett ögonblick i taget. Att få ett barn med specialbehov har skakat om hans tro – men också gjort honom mera tacksam. 13.10.2021 kl. 11:18

ungdomar. Linda Wahrman mötte illamående, panikångest och social ångest på sommarens konfirmandläger i Borgå. – Det var som att gå omkring och släcka små bränder hela tiden. 12.10.2021 kl. 08:40