Här är Johan Candelin i Yangon tillsammans med den lokala biskopen Andrew.

Johan Candelin kan bli biskop i Myanmar

Burma.

Johan Candelin har fått inbjudan att bli biskop i Myanmar (Burma). Men han vill inte tacka ja förrän polisutredningen om Martyrkyrkans vänners insamlingstillstånd är klar.

2.3.2020 kl. 16:38

– Jag har inte fattat ett definitivt beslut om att tacka ja till biskopsvigning. Kyrkan i Burma är medveten om polisundersökningen om Martyrkyrkans vänners insamlingstillstånd, och de säger att hur det än går står inbjudan kvar. Men jag vill invänta beskedet om utredningen, och jag har ingen aning om när det kommer, säger Johan Candelin, ordförande för föreningen Martyrkyrkans vänner.

Att Johan Candelin fått inbjudan att vigas till biskop i Myanmar har arr göra med Martyrkyrkans vänners samarbete med en av de lutherska kyrkorna i Myanmar, Myanmar Lutheran Church.

– Martyrkyrkans vänner har samlat in betydande summor för evangelister och hungrande människor i Burma sedan vi inledde samarbetet år 2012.

De flesta av den lutherska kyrkans församlingar finns i västra Myanmar, när gränsen till Bangladesh. Där pågår ett inbördeskrig mellan en lokal armé, som vill har självständighet, och Myanmars armé.

– Det är utegångsförbund på kvällarna och nätterna, och på dagarna är det så mycket strider att församlingsborna inte vågar gå ut och skörda vad de sått. Och bägge parterna påstår att församlingsborna stöder den andra sidan. De är mellan barken och trädet.

Myanmar Lutheran Church behöver någon som representerar dem utomlands, någon som kan hjälpa med pengar och mat och vara ett stöd i fredsförhandlingar.

– I det här skedet har de vänt sig till mig.

Kyrkan i Myanmar har en biskop, men han talar enbart burmesiska och den lokala dialekten. Johan Candelin skulle bli en andra biskop, den som sköter kontakterna till utlandet och skaffar pengar. Kyrkan har omkring 5 000 församlingsmedlemmar, 16 präster, 26 evangelister och fem personer som jobbar med administration. Gudstjänsterna besöks inte enbart av församlingsmedlemmar utan av stora mängder hungrande människor.

– En burmesisk prästs månadslön är 70 euro och en evangelists 50 euro. De pengarna samlar man effektivare från Karleby än från Burma, säger Candelin.

Candelin har erfarenhet av fredsförhandlingar bland annat från Colombia. Om han blev biskop i Myanmar skulle han besöka landet ett par gånger per år. Han berättar att han har ovanliga förutsättningar att påbörja fredsprocessen, eftersom en av hans diplomatiska rådgivare är Norges tidigare statsminister Kjell Magne Bondevik. Bondevik är en av Myanmars statskansler Aung San Suu Kyis närmaste vänner sedan tjugo år tillbaka.

– Men jag skulle inte jobba i Burma utan i Karleby, utan lön.

Men är du intresserad av jobbet?

– Det är klart att jag är både intresserad och hedrad. Jag ser en möjlighet att hjälpa den här systerkyrkan. Den lutherska kyrkan i Burma är en av de fattigaste i världen medan vår är en av de rikaste.

Sofia Torvalds



biskopar. Den finländska teologen Jaakko Rusama har valts till biskop för den lutherska kyrkan i Storbritannien. 26.4.2023 kl. 15:02

UNDERSTÖD. Kyrkostyrelsens plenum har beviljat församlingarna understöd för sammanlagt 7,38 miljoner euro ur den statliga finansieringen för skötseln av församlingarnas kulturarv. 25.4.2023 kl. 11:01

FÖRLÅTELSE. Vad händer när någon behandlar dig fel? Du känner dig arg, sårad, ledsen och övergiven. Du vill ha rättvisa, och du vill att någon betalar. Men om rättvisan inte kommer – vad gör du då? Du förlåter. Sjuttio gånger sju gånger gör du det – och då sjunker inte bara ditt blodtryck utan du bygger också din karaktär. 20.4.2023 kl. 10:18

Personligt. Staffan ”pastorn” Björklund, stuvare och skogshuggare, har aldrig brytt sig om människors titlar. – Jag brukar alltid säga att alla som kliver över tröskeln till Herrens hus är likvärdiga. 20.4.2023 kl. 18:00

TRANSKÖNADE. Som studerande klädde sig Tanja von Knorring första gången som kvinna 1984. I slutna sällskap och på klubbar i den tidens Helsingfors var hon kvinna om natten – och man och chef vid Luftfartsverket om dagen. Nu som 60-plus är hon kvinna helt och hållet. Bönen och tron har stött henne på vägen dit. 19.4.2023 kl. 21:41

Personligt. Tuomas Enbuske är programledare, poddvärd, journalist, kändis – och numera också kristen. Han tror på arvsynd och på nåd. – Ju mindre vi stressar över att göra någonting gott, desto lättare är det att vara god. 28.10.2024 kl. 18:34

KYRKA OCH POLITIK. Tala med statsministern. Sitt med riksdagsgrupperna. Mejla ministerns medarbetare. Deala med ministeriet. Strategierna är många när kyrkan och relaterade organisationer lobbar för sina intressen. 28.10.2024 kl. 14:00

UTNÄMNING. Kyrkoherden i Jakobstads svenska församling Jockum Krokfors blir ny verksamhetsledare för Martyrkyrkans Vänner från och med den 1 april nästa år. 25.10.2024 kl. 16:34

KARRIÄRSBYTE. Efter tolv år som kantor i Korsholm bytte Susanne Westerlund inriktning och utbildade sig till florist. – Musiken har jag inte lämnat, jag har bara kompletterat mitt kreativa språk, säger hon. 21.10.2024 kl. 16:48

ETT GOTT RÅD. – Varje år har det blivit lite lättare att leva. Jag önskar att jag hade varit snällare mot mig själv som ung, säger Anne Hietanen. 16.10.2024 kl. 10:00