Eleverna från Eklöfska skolan i Borgå har tänkt ut en hel hatt full med frågor att ställa till biskopen.

Elever ställde biskopen mot väggen

helsingfors bokmässa.

Vad är Gud? Är abort fel? Finns helvetet? Biskop Bo-Göran Åstrand fick sitta i heta stolen på Helsingfors bokmässa. Elever från Eklöfska skolan i Borgå och Lovisavikens skola hade förberett frågor om allt från hans jobb till jämlikhet, klimatet och varför gudstjänster är så långa.

24.10.2019 kl. 17:11

I tur och ordning skakar eleverna hand med biskop Bo-Göran Åstrand. Någon passar på att ta en selfie med honom. I hatten som Lucas Snellman håller i finns frågor som eleverna velat ställa biskopen.

Bo-Göran Åstrand får berätta om varifrån han kommer, var han gick i skolan och vad han gör på fritiden. Husdjur? Labradoren Doris. Favoritfärg? Svart. Favoritmat? Spenatplättar. Drömjobb som liten? Lokförare.

Flera elever är intresserad av hur det är att vara biskop. Är lönen bra? Ja, ungefär som en stadsdirektörs. Trivs han i biskopsgården? Huset är stort och ett fint ställe att bo på, men lite gammalt. Är han rik? Ja, men inte i pengar utan tack vare människorna han har omkring sig.

Lucas Snellman sträcker fram hatten till nästa elev, som drar en frågelapp och läser upp frågan.


Vilka rättigheter, begränsningar och skyldigheter har en biskop?

– Jag får välja vad jag särskilt vill betona i mitt arbete. Min skyldighet är att finnas till för människorna i församlingarna.

Det finns ändå en hel del han måste. Allt som ska rymmas i kalendern håller hans sekreterare reda på.

– Det är skönt att någon håller reda på mig och säger vad jag ska göra.

Får du gå fritt överallt?

– Ja, det får jag. Jag behöver inte vara rädd när jag rör mig.

Ett undantag är om golvet där hemma just blivit tvättat, tillägger han.

Vad är din bästa upplevelse i livet?

– När jag blev kär i en tjej som heter Karin. Det var något stort och annorlunda jag inte varit med om tidigare. Den här tjejen är min fru idag.

Från klimat till jämlikhet

Biskopen får också frågor om aktuella och brännande teman – till exempel vad han själv gör för jämlikhet.

– I kyrkan har jag jobbat för att kvinnor ska ha möjlighet att vara präster på samma villkor som män.

Kön, sexuell läggning, ekonomi eller bakgrund ska inte göra någon skillnad för vilka möjligheter vi har i livet. Här tror tror han att det är viktig att hjälpas åt.

En annan fråga tar upp klimatet. Åstrand säger att han tycker det är bra med Greta Thunberg och andra som lyfter fram klimatfrågan. Och att det är viktigt att komma ihåg att vi kan göra mycket för att det ska bli bättre.

– Om vi hjälps åt tror jag att vi har en bra framtid.

Bakom biskopen pryds väggen av hoppets träd, där varje löv står för de saker någon hoppas på eller osm ger dem hopp.


Tycker du att abort är fel?

– Jag skulle säga att abort är något man ska använda som sista möjlighet – inte tänka att det är en lösning istället för preventivmedel. Men ibland hamnar man i en sån situation där det är enda möjligheten. Den som gjort abort ska inte behöva känna sig dömd eller uttittad av andra.

Varför har kyrkan ännu inte tillåtit vigsel för samkönade par?

– Här tycker jag precis som du som ställt frågan att alla ska ha rätt att gifta sig i kyrkan. Det här jobbar jag och många andra för att ska vara möjligt.

Åstrand berättar att alla inte tycker lika. Av de som sitter i kyrkans högsta beslutsfattande organ är det ännu en majoritet som inte vill att kyrkan ska viga par av samma kön.

Vad tycker du om dödsstraff?

– Jag är glad att vi inte har det i Finland. Hur illa en människa än har gjort ska man inte böta med sitt liv.

Den där Gud

Många har passat på att ställa frågor som handlar om Gud och tro till biskopen.

Vad är Gud?

– Gud är den som alltid är större, som tar hand om oss, som hör våra böner, svarar biskop Bo-Göran Åstrand.

Han tror på Gud för att det känns tryggt och bra. Tron fanns med redan när han växte upp.

– Men jag tror inte på Gud på samma sätt som när jag var liten.

Det finns också dagar – dagar då det händer jobbiga och tunga saker – då han också tvivlar på Gud.

Tror du på helvetet och djävulen?

– Jag tror på Gud och räknar med att Gud älskar oss. Men jag vet att det finns en sådan makt som river ner och förstör. Den ska vi kämpa mot tillsammans, med godhetens och kärlekens hjälp.

Vad betyder kyrkan för dig?

– Det som är bra med kyrkan är att den berättar att vi alltid får tro och lita på Gud. Och att vi ska ta hand om varandra och den här jorden vi bor på.

Vad tycker du om de som inte hör till kyrkan?

– Jag tycker de är precis lika bra som de som hör till kyrkan.

Vad tycker du om andra religioner?

– Alla religioner berättar något viktigt. De säger att det finns något mer än det vi kan uppfatta.

Tror du på andra gudar än den kristna?

– Jag tror att de som hör till andra religioner också söker Gud och uppfattar något av Gud. Men jag tror på kristendomens Gud.

Tror du på big bang?

– Ja, det är det bästa svaret vi hittills har på hur jorden blev till.

Han tror att det hände något stort när universum fick sin början. Det som är spännande är att när allt utvecklats under miljarder år har det lett till att vi människor nu sitter här och kan fundera om frågor som har med tro och Gud att göra.

Därför tror biskopen att Gud och big bang nog hänger ihop.

Emelie Wikblad



Helsingfors. Biskop Teemu Laajasalo önskar helsingforsarna en jul utan vardagssorger. 15.12.2017 kl. 10:00

psykisk ohälsa. Över en miljon finländare drabbas varje år av psykisk ohälsa. Föreningen Sympati hör till dem som sprider kunskap, öppnar sina dörrar och delar erfarenheter för att främja mental hälsa. 14.12.2017 kl. 15:12

upprop. #sanningenbefriar heter kampanjen som samlar in berättelser om övergrepp och trakasserier i församlingar och kyrkliga sammanhang. 12.12.2017 kl. 09:00

viborg. Skyddshemmet Dikoni i Viborg invigdes för några veckor sedan och glädjen var total. Kyrkpressen var med. 6.12.2017 kl. 12:48

ärkebiskopsval. Det kommer antagligen att behövas en andra omgång i ärkebiskopsvalet. Det är också sannolikt att Esbobiskopen Tapio Luoma är av de två som går till andra omgången. Åtminstone om man får tro på stödet just nu. 5.12.2017 kl. 14:38

Dammenbrister. 29.11.2017 kl. 11:23

Trakasserier. Också i kyrkan och i kyrkliga sammanhang sker sexuella övergrepp och trakasserier. 29.11.2017 kl. 11:03

Trakasserier. Skammen ska placeras där den hör hemma. Inte hos den som fick sina gränser överträdda, utan hos den som överträdde gränserna. 29.11.2017 kl. 09:55

asylpolitik. Asylsökande som blivit kristna måste utvärderas, men hur kan man mäta tro? Hundratals asylsökande i Finland har döpts och på Migrationsverkets och rättsväsendets lott faller att utvärdera äktheten i deras omvändelse. 24.11.2017 kl. 09:48

äktenskapsfrågan. I en insändare riktad till svenskspråkiga dagstidningar i Finland meddelar 45 präster i Borgå stift att de vill stå för det som varit kyrkans traditionella äktenskapslära. Prästerna säger i insändaren att de inte i något skede kan börja viga eller välsigna samkönade par oberoende av vilka beslut kyrkan kommer att fatta. 25.11.2017 kl. 10:59

flyktingar. I sexton år har Nordkorea toppat listan över länder där kristna har svårast att leva. Men nu riskerar Afghanistan att gå förbi. Det beror inte på att förhållandena i Nordkorea förbättrats. 24.11.2017 kl. 09:48

flyktingar. Utvisningshotet mot den kristna afghanska konvertiten som suttit i polisförvar i Krämertskog i Helsingfors är avvärjt, åtminstone tillfälligt. 22.11.2017 kl. 11:26

Rädsla. Itohan Okundaye från Nigeria älskade skolan som liten flicka. Hon drömde om att bli läkare. Aldrig någonsin hade hon trott att hon skulle bli ett offer för människo- och sexhandeln. 18.11.2017 kl. 12:11

Borgå. Fastighetsdebatten fick en överraskande vändning när gemensamma kyrkorådet förkastade förslaget till fastighetsstrategi. Nu är Svenska församlingshemmet fredat åtminstone en tid framåt. 17.11.2017 kl. 11:59

Påverka. Just nu pågår en konstutställning i Johanneskyrkans krypta. Det är journalisten och konstnären Barbara Savolainen som ställer ut sina verk under rubriken Face, ansikte. 17.11.2017 kl. 10:28

STRUKTUR. En utredning av församlingsstrukturen i Korsholm inleds i vår. – För att vi ska kunna säkerställa verksamhet i alla församlingar måste något göras, säger Mats Björklund som är kyrkoherde i Korsholms svenska församling. 5.4.2023 kl. 16:18

Åland. I Getakören är den yngsta sångaren fem år och de äldsta pensionärer, huvudsaken är att ha roligt – och kören dirigeras av rullstolsbrukaren Miina Fagerlund som dirigerar med ansiktet när armarna inte orkar. ”Graven är tom!” ska de sjunga triumferande i påsk. 5.4.2023 kl. 14:15

ORD. Räck upp handen den som vet varifrån dymmelonsdagen fått sitt namn! Och visste du att memman kanske också propsar på att vara lite religiös om man tittar långt tillbaka i tiden? Ifall du aldrig fått koll på när påsken infaller: Skyll på de tidiga kristna! 5.4.2023 kl. 11:54

KOLUM. Biskopens påskhälsning är en inbjudan att vandra vägen tillsammans och med Gud. 8.4.2023 kl. 08:00