Det blir antingen Sixten Ekstrand eller Bo-Göran Åstrand som blir nästa biskop i Borgå stift.

Åstrand och Ekstrand till andra omgången i biskopsvalet

biskopsval.

Det blir Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand som går vidare till den andra omgången i biskopsvalet i Borgå stift.

19.3.2019 kl. 14:33

Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand går vidare till andra omgången i biskopsvalet i Borgå Stift. Bo-Göran Åstrand fick flest röster, 198 stycken, följd av Sixten Ekstrand med 188 röster, Lisa Enckell med 152 röster och Harry Sanfrid Backström med 108 röster.

När Kyrkpressen med telefonens hjälp når Bo-Göran Åstrand har han precis klivit på bussen i Helsingfors och är på väg till domkapitlet i Borgå dit samtliga kandidater har blivit kallade för presskonferens senare på eftermiddagen.

Som svar på den klassiska sportfrågan om hur det känns svarar Åstrand:

– Jag nåddes precis av resultatet i den första omgången och jag är nog smått tagen av resultatet ännu. Framför allt är jag tacksam för det förtroende som de som röstade valde att visa den här gången.

Hade du själv några tankar om utgången i den här första omgången?

– Det hade jag inte. Det har nog varit väldigt svårt att ana sig till. När jag steg på tåget i Bennäs i morse för att bege mig mot Borgå tänkte jag nog att det här är helt öppet. Och jag har helt medvetet gått in för att inte göra mig några föreställningar om utgången.

Vad tänker du om den andra omgången med tanke på röstfördelningen i den första? En del ”förståsigpåare” menar att du nu ligger bra till för att bli vald.

– Själv tänker jag nog att varje omgång är en helt ny omgång. Och nu kommer det att komma nya och fördjupade frågeställningar som jag och Sixten får ta tag i. Jag ser fram emot en fördjupad diskussion och jag ser också väldigt mycket fram emot att få träffa elektorerna igen i nya valpaneler.

Hur ska du fira det här?

– Skratt. Det har jag nog inte tänkt på. Men det blir väl en kaffekopp i restaurangvagnen i tåget hem till Jakobstad. Och sedan blir det en tekopp med min fru Karin efter att jag varit ute med hunden på kvällspromenad. Och nu när jag tänker på det, kanske jag unnar mig lite extra gott bulla i restaurangvagnen på vägen hem!

Ekstrand: Ganska väntat resultat

– Det känns bra och jag är glad att jag fick så stort stöd som jag fick, säger Sixten Ekstrand när röstresultatet i första omgången klarnat.

Sixten Ekstrand tycker att valresultatet var ganska väntat.

– De flesta bedömde att det skulle vara tre i toppen och så blev det. Det som ändå överraskade lite var att avståndet till Lisa blev så pass stort som det blev. Det tyder på att många som tvekade mellan Lisa och Bo-Göran valde att rösta på Bo-Göran.

– Det som också överraskade var att Harry gjorde ett så bra val som han gjorde med över hundra röster, det visar att det finns ett konservativt stöd i stiftet.

Sixten Ekstrand ser nu fram emot andra omgången, och kommer att följa samma linje som hittills.

– Biskopsämbetet är enhetens ämbete. Den som kandiderar för att bli biskop måste stå mitt i hjorden: se, bekräfta och ha god översikt över alla. Jag ser ingen anledning att ändra på det. Man måste också vara sig själv och vara trogen den teologi och tro man har, det kommer jag att fortsätta med.

Han ser fram emot en intensivare diskussion när bara två kandidater återstår.

– Jag tror att de diskussionerna blottar skillnader, vilka erfarenheter och vilken bakgrund vi har, vad vi är bra och mindre bra på och vilka frågor vi vill driva. Jag tror att det blir en intressantare diskussion för dem som lyssnar.

Han tycker att det har varit en trevlig resa hittills.

– Det har varit en god kampanj, rent och snyggt. Och jag har haft en bra grupp som har stöttat mig, varit bollplank och sparrare. Ett stort tack till dem.

Lisa Enckell: Lite vemodigt
– Jag är glad att jag har fått vara med. Lite vemodig förstås då en dröm inte gått i uppfyllelse för så många som engagerat sig, sade Lisa Enckell när det stod klart att hon inte gått vidare till den andra omgången.

Hon gladde sig ändå över engagemanget bland dem som stöttat henne.

– Det har varit ett sånt engagemang från dag ett, att jag är helt överväldigad. Med gemensamma krafter har vi fört en positiv kampanj och inspirationen har vuxit för varje ny som anslutit sig. Vi bör kanalisera den här energin till att fortsätta förnyelsearbetet i stiftet och kyrkan.

Backström: Andra som tänker som jag

– Det har varit en bra process på många sätt, jag är glad över att ha fått en möjlighet att vara med, säger Harry Sanfrid Backström om sin valkampanj, och tackar alla dem som stått bakom honom.

– Först av allt vill jag tacka Herren för att jag fick vara med, och för det andra tackar jag alla som skrev en tvåa på valsedeln.

Han påpekar att de 108 röster han fick förpliktigar, det är något de två biskopskandidaterma får tänka på inför andra omgången.

– Det finns tydligen en hel del människor som ser på saker och ting på samma sätt som jag. Och många fler inom vår kyrka, sådana som inte har rösträtt.

Testamenterar du dina röster till någon av kandidaterna i andra omgången?

– Nej, det gör jag absolut inte. Var och en ska rösta enligt sitt eget samvete. Jag vill just nu ogärna spekulera i hur det ska gå, det får de som har rösträtt avgöra.

Preliminära resultat från biskopsvalets första omgång:

Raseborgs prosteri: Backström 5, Lisa Enckell 18, Bo-Göran Åstrand 20, Sixten Ekstrand 16.

Åboland: Backström 9, Enckell 21, Åstrand 13, Ekstrand 24

Åland: Backström 3, Enckell 14, Åstrand 33, Ekstrand 12

Korsholm: Backström 17, Enckell 18, Åstrand 31, Ekstrand 30

Pedersöre: Backström 40, Enckell 3, Åstrand 24, Ekstrand 42

Domprosteriet: Backström 6, Enckell 27, Åstrand 26, Ekstrand 23

Mellersta-Nyland: Backström 1, Enckell 24, Åstrand 16, Ekstrand 21

Helsingfors: Backström 11, Enckell 23, Åstrand 28, Ekstrand 15

Närpes: Backström 15, Enckell 3, Åstrand 7, Ekstrand 5

Nicklas Storbjörk



GUDSBILD. Journalisten Sofia Torvalds skrev i realtid en bok om sin depressionsvinter. Den tiden förändrade hennes bild av Gud. 16.8.2022 kl. 19:00

FÖRTROENDEVALD. Det fanns många delade meningar och blandade känslor i KP:s enkät bland församlings- och kyrkoråden i Borgå stift. Men på ett område är siffrorna tydligt positiva. 58 procent tycker att dialogen mellan de förtroendevalda och de anställda är god. 16.8.2022 kl. 13:35

TJÄNSTER. Kyrkoherdetjänsten i Korsnäs församling har inte inom utsatt tid fått någon sökande. Kaplanstjänsten i Karleby fick en sökande från Kemi. 15.8.2022 kl. 15:24

SYNODALMÖTE. Vad betyder frälsning? Är det någonting som sker efteråt, bortom döden? Eller här och nu? Det ska alla omkring 2 000 präster i den evangelisk-lutherska kyrkan å tjänstens vägnar fundera över inför höstens synodalmöten. 12.8.2022 kl. 09:04

Skolstart. Ann-Britt Bonns är rektor i Grundskolan Norsen. Hon välkomnar ett nytt läsår. 11.8.2022 kl. 19:16

kyrkoherdar. När Mats Lindgård i tiden besvärade sig över hur domkapitlet placerade präster i förslagsrum inför domprostvalet resulterade det i en period som blev den tuffaste i hans liv. I dag är han en chef som tror på att förankra beslut grundligt innan han genomför något. 3.8.2022 kl. 17:08

KYRKANS SKOGAR. Okunnigheten om hur man ekologiskt hållbart sköter skog är stor i kyrkan, anser präst- och kantorsparet Paula och Eeva-Stiina Lönnemo. Därför vill de se mera fredning, och mera av det nya, kontinuerliga skogsbruket. 1.8.2022 kl. 12:53

KYRKANS SKOGAR. Skogsbruksveteranen Carl-Johan Jansson i Raseborg är skeptisk till det nya kontinuerliga skogsbruket. Domkapitlet i Borgå har bett honom om argument mot den nya metoden. 1.8.2022 kl. 16:11

konfirmation. I Borgå går 85 procent av årsklassen i Domkyrkoförsamlingens konfirmandundervisning, och Borgå "exporterar" hjälpledare. Men för allt flera konfirmander är kyrkans termer nya och främmande. Som Guds Lamm eller Kristus Frälsaren, säger lägerprästen Elefteria Apostolidou. 29.7.2022 kl. 16:00

unga vuxna. Rebecka Stråhlman jobbar med den åldersgrupp som allra mest skriver ut sig ur kyrkan, något årtionde efter skriban. 1.8.2022 kl. 16:34

SEKUNDÄR TRAUMATISERING. Att känna empati är viktigt för dem som jobbar med att möta människor med trauma. Då de känner empatitrötthet eller har svårt att släppa tanken på klientens berättelse har dedrabbats av sekundär traumatisering. 24.7.2022 kl. 19:03

ANDETAG. Språket har en helt central betydelse i Mao Lindholms tillvaro. – Djupt allvar och smågalen humor tvinnar ihop sig till ord och meningar, ibland nästan obegripliga även för mig själv, säger Mao som bloggar på Kyrkpressens sajt. 24.7.2022 kl. 19:13

profilen. Det finns mycket att lära sig av ekumeniken. Men Sara Torvalds som är ordförande för Ekumeniska rådets finlandssvenska arbete gillar som katolik sin egen kyrkas kontinuitet och tradition. 22.7.2022 kl. 15:00

KYRKANS FÖRVALTNING. Stat och kommun har förenklat sin förvaltning. Men den utvecklingen har inte nått kyrkan. Den uppfattningen har Olav Jern i Vasa. 22.7.2022 kl. 08:00

KYRKANS FRAMTID. För ett år sedan blev Edgar Vickstöm präst efter en lång karriär bland annat som bankdirektör. Ett år senare är han förbryllad och lite bekymrad. En kyrka som handskas med personal, tid och pengar borde våga tänka på effektivitet. Men varför vet kyrkan inte ens om den har ett mål? 20.7.2022 kl. 19:12

ETT GOTT RÅD. Om Yvonne Terlinden fick en pratstund med sitt yngre jag skulle hon diskutera sin rastlöshet och sin perfektionism. 6.6.2024 kl. 08:00

Personligt. Som barn drabbades Lina Forsblom av leukemi och räddades till livet av en ryggmärgstransplantation. 23 år senare höll hon på att dö av blodförgiftning. – Jag tror inte det var Guds vilja att jag skulle bli sjuk. Men Gud kan använda sjukdomarna, bara jag låter mig bli använd, säger hon. 5.6.2024 kl. 10:18

KYRKANS EKONOMI. Kyrkan behöver se över sitt nätverk av församlingar. Omkring 40 av dem överlever inte årtiondet ekonomiskt. 5.6.2024 kl. 10:00

KLIMATKRISEN. KP-redaktören Rebecca Pettersson bevittnar en soluppgång hon aldrig borde ha sett. Det blir början till en ekologisk skuldspiral, och jakten på ett hopp som håller. 4.6.2024 kl. 09:46

SAMKÖNADE PAR. Jenny Jansson var delegat vid Metodistkyrkans generalkonferens när samfundet fattade beslut om att godkänna samkönade vigslar. 3.6.2024 kl. 20:28