Lisa Enckell

Lisa Enckell ställer upp i biskopsvalet

biskopsval.
Lisa Enckell, präst som jobbat som sjukhuspräst, missionär och nu är journalist på Yle ställer upp i biskopsvalet i Borgå stift. En valmansförening för henne håller på att bildas.
19.11.2018 kl. 09:40

Enligt ett pressmeddelande har Lisa Enckell, som för närvarande jobbar med radioprogrammet Kuusi kuvaa på Yle Asia, lång erfarenhet av att sammanföra kyrkligt, samhälleligt och kulturellt innehåll

– Tio år som redaktör på Yle har utvecklat mig att se på tron, livet och kyrkliga frågor ur många perspektiv. I en brobyggarroll är det viktigt att formulera sammanhang, också de svåra, så att man kan se det gemensamma och stärka dialogen, säger hon.

Före redaktörskapet på Yle jobbade Enckell på Kyrkostyrelsen som redaktör för de finska andaktsprogrammen. Hon har också haft motsvarande tjänst på Stiftsrådet i Borgå stift. Hon är teologie magister från Åbo Akademi och har studerat journalistik vid Stockholms Universitet. Hon blev prästvigd 1989 medan hon hon jobbade som sjukhusteolog i Åbo ärkestift. Hon är född och uppvuxen i Tammerfors och blev student från Tammerfors svenska samskola.

– Under tiden på Stiftsrådet lärde jag känna många människor runt om i Borgå stift. Då reformerade vi andaktsprogrammen och diskuterade mycket om hur man i en radioandakt kan ge uttryck för sin tro. Jag har alltid haft en tät kontakt till stiftet, eftersom jag under yletiden har varit en mycket aktiv förtroendevald. Jag har deltagit i församlingsrådsmöten i både Tomas och Johannes församling och var vice ordförande för Gemensamma kyrkofullmäktige i Helsingfors under en period, säger Enckell.

Enligt valmansföreningen står kyrkan inför identitetsmässiga och strukturella utmaningar. Människor känner sig mer distanserade till kyrkan, och hälften av dem som lämnar kyrkan är personer under 30 år.

– Lisa är som person en lyssnande ledare som samtidigt kan formulera sig varierat och trovärdigt, säger TD, psykoterapeut och församlingspastor i Esbo svenska församling Yvonne Terlinden. Hon ger kyrkan ett ansikte som både kvinnor och män kan identifiera sig med. Hon vill bygga morgondagens kyrka.

Enckell själv kommenterar könsfrågan:

– Jag tänker att det är en fördel för kyrkan att också det kvinnliga narrativet kommer synligt fram. Min egen livserfarenhet har lärt mig att stå ut med smärta och ensamhet. Jag har i de situationerna lärt mig mycket av de ignatianska tysta retreaterna och är utbildad retreatledare. Men i dag på internationella mansdagen hoppas jag att jag kan bli en biskop för både kvinnor och män.

Chefen för det kyrkliga arbetet vid Finska Missionssällskapet, pastor Pia Kummel-Myrskoglyfter fram Enckells kapacitet att nätverka och framhålla stiftets betydelse i helhetskyrkan.

– Lisa kan med sitt breda kontaktnät på det kyrkliga och mediala fältet jobba effektivt för att Borgå stift kan verka också i framtiden. Hon är fullständigt tvåspråkig, känner redan genom sitt arbete många i ledande position i kyrkan och har visat att hon klarar av krävande förvaltning.

Ombud för valmansföreningen är chefen för familjerådgivningscentralen Raseborg, pastor och psykoterapeut Ann-Sofi Storbacka.

Enckell är nu den andra kandidaten som offentliggörs. Tidigare har kyrkoherden i Väståbolands svenska församling Harry S Backström meddelat om sin kandidatur.

Johan Sandberg



INGERMANLANDS KYRKA. Helsingin Sanomat noterar att protestantiska kyrkor i Ryssland verkar blir intressanta för president Vladimir Putins maktsfär – om de har rätt konservativa värderingar. 20.1.2025 kl. 17:28

bibeln. Bibeln som Böckernas bok får en annan dimension sedan Kyrkpressens enkät visar att över hälften av de svarande i dag läser Bibeln digitalt, på webben eller på sin mobil. 20.1.2025 kl. 10:00

METODISTKYRKAN. Tolkning i Metodistkyrkans "högsta domstol" i USA stoppar Åbo metodistförsamlings planer på att lämna samfundet. 17.1.2025 kl. 18:07

kyrkomusik. John L Bell, präst i Church of Scotland, arbetar bland annat för att kyrkomusiken ska förnyas. Han har gett ut många samlingar med sånger och böcker om liturgi och kyrkomusik. Han gästar Helsingfors och Johannes församling den 7–8 februari. 15.1.2025 kl. 12:49

FINLANDSPRIS. Biskop emeritus Gustav Björkstrand har tilldelats Svenska Akademiens Finlandspris för år 2024. Prisbeloppet är 100 000 kronor. 14.1.2025 kl. 17:17

ekumenik. Laura Häkli börjar i höst leda det dagliga arbetet med Ekumeniska rådet. Hon kommer från Finska Missionssällskapet. 10.4.2025 kl. 15:16

jakobstad. Det kommande året är det Catharina Englund som är tf kyrkoherde i Jakobstads svenska församling. Det är med ”skräckblandad förtjusning” hon går in i uppgiften. 10.4.2025 kl. 12:11

STRATEGI. Nu i vår tar arbetet med en ny strategi på allvar fart i Jakobstads svenska församling. Samtliga medlemmar i församlingen bjuds med i arbetet med den nya strategin. 10.4.2025 kl. 12:17

domprost. Domkyrkoförsamlingen i Borgå vill välja ny domprost i november. Församlingen har begärt att tjänsten lediganslås av domkapitlet i sommar. Valet skulle göras som ett direkt val av församlingsmedlemmarna. Valdagen blir preliminärt den 9 november. 9.4.2025 kl. 15:45

sibbo. Det krävs inget annat än en vilja om att be. Man behöver inte vara van vid bön eller vältalig. Kraften i bönen ligger inte hos den som ber, utan hos den som hör bönen. Alltså hos Herren själv. 9.4.2025 kl. 15:22