Lisen Borgmästars kan spela på upp till fyra vigslar en sommarlördag.

"Bach är alltid ett säkert kort för en vigsel"

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

Vilken musik ska spelas vid vår vigsel? Den frågan går många blivande brudpar och grunnar på.

På Alla hjärtans dag tidigare i år ordnade Jakobstads svenska och finska församlingar en kväll där blivande brudpar fick bekanta sig med olika typer av bröllopsmarscher- och musik.

– Vi ville erbjuda dem som ska gifta sig en chans att lära sig mer om vad det finns för olika möjligheter, berättar Lisen Borgmästars, som varit kantor i Jakobstads svenska församling sedan 1996.

Tidpunkten var vald med tanke på de många sommarvigslarna.

– De som ska gifta sig har säkert bokat kyrkan redan och vi ville vara ute i god tid.

Den bröllopsmarsch som allra flest par tågar in till i Jakobstad är Mendelssohns bröllopsmarsch.

– Här i trakten finns den högt på listan. Men det finns också musik som kommer och går. På senaste år har många brudpar till exempel önskat sig Pachelbels kanon i D-dur.

Den är ursprungligen skriven för stråkar, men fungerar också på orgel.

– Ibland har vi också haft andra instrumentalister som spelat med.

Målet är att alla som gifter sig ska diskutera valet av vigselmusik med kantorn.

– Jag tycker att det är viktigt att vi kan träffas ansikte mot ansikte och inte bara sköta saken per telefon eller via sms. Det är bra att få diskutera musiken med brudparet och komma överens.

Antingen tar brudparet kontakt själva eller så kontaktar vi dem i god tid.

Ofta känner brudparen inte till vilken slags musik det finns att välja på.

– Därför är det bra att träffas så vi kan presentera olika typer av musik.

Det händer allt oftare att kantorn får förslag på nyskriven och mer ovanlig vigselmusik.

– I dagens läge finns det information överallt och många har på internet hittat något de tycker att låter bra, men som det kanske inte finns några orgelnoter till.

I de fallen säger Lisen Borgmästars att hon först vill se noterna.

– Jag bekantar mig med dem och efter det kan jag ge ett utlåtande.

Levande musik

Musiken måste inte spelas på orgel.

– Kantorn kan också sitta vid pianot. Men majoriteten vill ändå att orgeln ska brusa på deras bröllopsdag.

Inspelad musik kan vara okej i en del församlingar, men i Jakobstads församling föredrar kantorerna levande musik.

– Eftersom vi är där så vill vi också att musiken ska vara live.

En vigsel är en gudstjänst och därför är det också naturligt att det sjungs psalmer.

– En del väljer psalmerna noggrant, andra har inte så stor skillnad. Den vanligaste vigselpsalmen är Gud se i nåd till dessa två, en jättefin vigselpsalm.

Det finns många psalmer som passar, det behöver inte uttryckligen vara en vigselpsalm. Många väljer också att ha solosång under vigseln.

– Många tror att det måste vara solosång under en vigsel, men det går lika bra utan. Det är upp till var och en hur man väljer att göra det. Många har någon i sin bekantskapskrets som sjunger en solosång. Vid behov kan också kantorerna hjälpa till med att hitta en person som kan sjunga solo, om brudparet så önskar, säger Lisen Borgmästars.

Bach ett säkert kort

Lisen Borgmästars säger att det bästa med vigslar är att få vara med och dela glädjen med brudparet. En sommarlördag kan hon ha upp till fyra vigslar per dag. Den musik hon själv helst spelar är traditionell klassisk musik.

– Bach är alltid ett säkert kort, till exempel Preludium i F-dur. Min personliga favorit är Johan Helmich Romans Sinfonia da Chiesa.

Brudparen kan fritt komma med förslag, men eftersom en vigsel är en gudstjänst behöver kantorn ta i beaktande vad som är lämpligt och vad som inte är det.

– Själv tänker jag att vi vid en kyrklig vigsel är inför Guds ansikte och det får gärna märkas i allt det vi gör i vigseln.

Christa Mickelsson



LIKABEHANDLINGSFRÅGOR. Sedan 2021 har Borgå stift haft två kontaktpersoner för jämställdhets- och likabehandlingsfrågor. Sini Aschan är en av dem. 1.10.2024 kl. 10:00

kyrkostyrelsen. Upp till 40 av 190 anställda i kyrkans centralförvaltning kan få sluta inom de närmaste åren. Ge över jobbet med material- och idéstöd till stiften först av allt, föreslår en kritisk rapport. 30.9.2024 kl. 10:00

SANKT OLAV OSTROBOTHNIA. Arbetet med att utveckla pilgrimsleden Sankt Olav Ostrobothnia har inte tagit slut, även om biskop Bo-Göran Åstrand nu invigt både leden och pilgrimscentret i Trefaldighetskyrkan i Vasa. 28.9.2024 kl. 18:38

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Borgå stift kommer att få två nya präster i slutet av oktober. Bland annat det meddelar domkapitlet i Borgå stift. 27.9.2024 kl. 17:51

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Jan Nygård blir ny tillförordnad kyrkoherde i Larsmo. Domkapitlet har förordnat Nygård att efterträda Max-Olav Lassila som går i pension. 27.9.2024 kl. 17:26

SKAPELSETRO. Kreationismen såg ut att ebba ut i slutet av 1900-talet. Men i delar av Borgå stift tar man fortfarande strid för att evolutionsteorin vetenskapligt en dag kommer att få vika för Bibelns berättelse om hur jorden och mänskligt liv kommit till. 1.4.2025 kl. 10:00

METODISTKYRKAN. Den tidigare metodistbiskopen Hans Växby är död. Han tjänstgjorde för den i Europa lilla frikyrkan i de nordiska länderna och efter Sovjetunionens fall i Ryssland. 31.3.2025 kl. 11:48

sjukdom. Isak Snellman och Johanna Sundqvist-Snellman är i 20-årsåldern, men har redan tvingats hanterat nästan tio år av sjukdom tillsammans. De har blivit vana vid att ställa om och leta lösningar – men oron, tröttheten och dialysen har de alltid med sig. 26.3.2025 kl. 14:22

Lokalt. Tacos och lovsång står naturligtvis på programmet när Replot församling bjuder till Tacom och lovom-söndagar i församlingshemmet. 25.3.2025 kl. 16:48

hopp. – Hopp är inget som kommer till oss som en skänk från ovan, säger Heidi Juslin-Sandin. Tvärtom menar hon. 24.3.2025 kl. 18:48