Kyrkomötesombud uttrycker sitt stöd för kyrklig vigsel av homosexuella

Kyrkomötet. 25 kyrkomötesombud har publicerat ett skriftligt ställningstagande där de uttrycker sitt stöd för kyrklig vigsel av homosexuella. 10.11.2016 kl. 10:31

Tapani Rantala från Åbo är en av dem som skrivit under ställningstagandet.

– Vi hoppas att det ska finnas rum för olika uppfattningar inom kyrkan, också när det gäller äktenskapssynen, och vill ge uttryck för det i vårt ställningstagande. (Läs hela ställningstagandet längst nere i texten.)

I det följebrev som skickats ut till medierna skriver kyrkomötesombudet Johanna Korhonen att kyrkomötet inte fattat något beslut i frågan och att det inom kyrkan finns olika åsikter om huruvida det ens behövs ett beslut i frågan.

– Enligt biskopsmötet och kyrkostyrelsen ska kyrkan fatta ett beslut om att gå in för att viga par av samma kön, om kyrkan vill gå den vägen. Men en annan tolkning är att det inte behövs något skilt beslut, utan att kyrkan kan och helt enkelt bör gå in för att följa den nya äktenskapslagen. Den senare tolkningen stöds bland annat av Helsingfors stiftsfullmäktige, en del av kyrkostyrelsens plenums medlemmar och flera rättslärda, skriver Korhonen.

Med ställningstagandet vill ombuden reagera på de förväntningar som riktas gentemot kyrkomötet och uttrycka sitt tydliga stöd för alla kyrkans medlemmar som vill ingå äktenskap inför en präst och emotta välsignelse för sitt förbund.

Biskop Björn Vikström uttrycker sin förståelse för att många av dem som vill få en förändring till stånd är frustrerade över att kyrkan stampar på stället i den här frågan.

– Men samtidigt är det lite knepigt med ställningstaganden av den här typen. För människor som inte är insatta i den kyrkliga beslutsgången kan det upplevas förvirrande med olika typer av vädjanden och ställningstaganden. Besvikelsen kan också blir stor när man märker att det inte leder till något konkret.

En tredjedel upp i talarstolen

En liten försmak av den diskussion kyrkomötet har att vänta sig inom de närmaste åren bjöds det på under onsdagen när kyrkomötet diskuterade den utredning som biskopsmötet gav i augusti med anledning av förändringen av äktenskapslagen och den juridiska utredning som kyrkostyrelsen gav i oktober om vilka följder ändringen i äktenskapslagen har för kyrkan.

– Biskoparnas utredning har väckt både tacksamhet och kritik. Det är bra, avsikten var inte att avsluta diskussionen, utan att öppna den, sa ärkebiskop Kari Mäkinen och lyfte samtidigt fram att det bland biskoparna inte råder någon konsensus kring vilken framtid som är önskvärd för kyrkan i den här frågan.

Diskussionen var livlig och drygt en tredjedel av ombuden steg upp i talarstolen. Många framhöll att den diskussionsmodell för konstruktiv dialog som tagits upp är en god idé. Men alla var inte av samma åsikt.

– Visst vill vi föra en civiliserad diskussion, men hur ska vi göra med dem som inte respekterar kyrkans linje, utan i stället gör revolt mot den? Är det någon idé med konstruktiv dialog då? frågade sig Eeva-Riitta Hahtola.

Niilo Räsänen var inne på samma linje och uppmanade de andra ombuden att inte glömma bort syndabegreppet i den här frågan. Matti Taskila höll med i talarstolen.

– Låt oss hålla fast vid Guds ord. Det kommer att välsigna vårt folk, sade Taskila.

Jaana Hallamaa höll med om att alla människor är fallna, men varnade för att peka ut vissa relationer som betydligt mer syndiga än andra.

– Då blir frälsningen ett människans verk, och inte Guds verk.




Kyrkomötesombud stöder kyrklig vigsel av par av samma kön

”Kyrkan ska vara en säker och jämlik gemenskap för alla slags människor, familjer och parförhållanden. Varje människa är skapad till Guds avbild.

Från om med mars 2017 finns det inga hinder i lagstiftningen för att att par av samma kön vigs i kyrkan. Vi gläder oss tillsammans med de par som hittat varandra och vill förbinda sig till äktenskap. Vi vill också stöda de präster som möter dessa människor. Vårt synsätt baserar sig på vår bibeltolkning, vår kristna tro och den människosyn som springer ur dessa.

Som representanter för kyrkomötet förbinder vi oss till att arbeta för att också kyrkans praxis ska motsvara den nya äktenskapslagen. Vi bjuder in alla: låt oss bygga en kyrka, vars dörrar står öppna, vars välsignelse tillhör alla, och där varje par, som vill knyta äktenskapets förbund inför Guds ansikte, kan göra det.”

Jaana Hallamaa, Helsingfors stift
Kirsi Hiilamo, Helsingfors stift
Markku Jalava, Esbo stift
Aila Kemppainen, Kuopio stift
Johanna Korhonen, Helsingfors stift
Mari Korhonen, Åbo ärkestift
Katri Korolainen, Helsingfors stift
Marja-Leena Korpela, Esbo stift
Pekka Kosonen, Kuopio stift
Tuija Kruus, Åbo ärkestift
Jarmo Leppiniemi, Helsingin hiippakunta
Päivi Linnoinen, Esbo stift
Varpu Lipponen, Tammerfors stift
Sami Ojala, Helsingin hiippakunta
Kirsi Ojansuu-Kaunisto, Tammerfors stift
Tuula Okkonen, Uleåborgs stift
Helena Paalanne, Uleåborgs stift
Pertti Rajala, Åbo ärkestift
Tapani Rantala, Åbo ärkestift
Ulla Ruusukallio, Tammerfors stift
Päivi Salli, Esbo stift
Kalervo Salo, Esbo stift
Juha Tanska, S:t Mickels stift
Marjaana Toiviainen, Helsingfors stift
Jaakko Weuro, Helsingfors stift

(Kyrkpressens översättning)

Ställningstagandet för kyrklig vigsel av homosexuella tog form under pauserna vid kyrkomötets höstsession i Åbo.
Christa Mickelsson



Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00