Hillevi Lasén har delat med sig av några favoritsånger inom sacred harp-stilen, som du kan lyssna på här nedan.

Vill sjunga med rå urkraft

sng.

Sacred harp är en sångstil som är högljudd och rytmisk, och som inte är ämnad för perfekta uppföranden. Hillevi Lasén vill få också finlandssvenskarna att sjunga psalmer ända från tårna.

4.8.2016 kl. 10:49

Sacred harp är den andliga nybyggarsångtraditionen från USA som nästan dog ut på 1900-talet. Nu återupplivas den gamla sångstilen. För Helsingforsbon Hillevi Lasén väcktes fascinationen för sångstilen genom en CD med gamla amerikanska julsånger.

– Det var något skumt med sången. Det mänskliga ljudet var väldigt rått och samtidigt otroligt energiskt.

Lite senare såg hon filmen Cold Mountain. Filmen handlar om det amerikanska inbördeskriget och där sjungs sången I’m going home på sacred harp-vis. (Lyssna på I'm going home och några andra av Laséns favoriter i spelaren nedan.)

– Jag kände genast igen sångstilen från julskivan. Jag sökte fram mera information och några år senare anmälde jag mig till en sacred harp-kurs i USA.

När vi gör intervjun är Hillevi Lasén precis hemkommen från den kursen. Hon har fått många nya intryck och ivern över sacred harp har bara växt.

– Nu vill jag starta en svenskspråkig grupp i Helsingfors. Det finns en liten finsk grupp här redan, men annars är sångstilen väldigt ny i Finland.

I Norden finns sacred harp-grupper i Oslo och Uppsala. Globalt sjungs sacred harp i Australien, Polen, Tyskland – men överlägset mest i USA.

Sångstilen utvecklades i Nordamerika, särskilt i New England och Södern, mellan 1770 och 1820. Sedan dog den nästan ut. Från och med 1980-talet har entusiaster blåst liv i traditionen igen. De verkar ha lyckats.

– På många håll har sacred harp blivit populärt också bland unga sekulariserade stadsbor.

Trots ordet harp (harpa) är sångstilen helt a cappella. Inte ens en stämgaffel används för att ta ton.

Ingen dirigent – alla kan leda!

Till vardags jobbar Hillevi Lasén som engelskalärare. Hon har ingen musikutbildning men har sjungit länge i kör.

– En viktig aspekt av sacred harp är att det är folkligt och demokratiskt. Vem som helst kan vara sångledare, vi har inga dirigenter. Ingen ska vara den lysande soloartisten.

Tanken med sacred harp är inte att sjunga för att uppträda, utan för att skapa gemenskap.

– Det är ingen idé att sjunga på egen hand, det ska göras i grupp.

För många är texterna en viktig orsak att sjunga sacred harp.

– Textförfattarna skräder inte orden, det är väldigt bibliska sånger.

I Hillevi Laséns favoritsång Idumea sjunger man ”and am I born to die, to lay this body down” (ungefär ”är jag bara född för att dö”).

– Det är inte rosor och fluff utan ett ärligt möte med livets råare sidor. I texten finns domare och flammande skyar, det är väldigt dramatiskt!

Explosiv volym

Sacred harp-sångerna är oftast arrangerade för fyra stämmor. Sångarna sitter i fyra sektioner i en kvadratisk form kring sångledaren. Alten är enda stämman där enbart kvinnor sjunger, och basen är enda stämman där enbart män sjunger. Tenoren (som sjunger melodin) och diskanten är blandstämmor.

Sacred harp-sångerna är skrivna med formnotskrift, som skiljer sig något från det vanliga notsystemet.

– Men med rätt vägledning kan vilken nybörjare som helst lära sig sjunga de här sångerna.

Sacred harp sjungs utan förstärkning, men ljudet kan ändå nå explosiva höjder.

Hur är det att sjunga så hårt, tär det inte på rösten?

– Det är inget måste att ropa eller gasta. Av någon anledning har det bara blivit så att många sjunger med väldigt hög volym. Jag njuter av att ta i ordentligt, men visst kan det behövas lite kännedom om god röstanvändning.

Vad får du ut av att sjunga sacred harp?

– Det är en chans att sjunga utan att koncentrera sig på perfektionism. I den här sångstilen kan jag njuta av musiken helhjärtat utan att oroa mig för att sjunga fel. Det är lite som när man sjunger psalmer i kyrkan, befriande.

Stämningen under sången är tät.

– Vi ser varandra i ögonen och alla är riktade mot ett centrum. Texterna talar verkligen till mig, de stärker mig i min tro.

Varför vill du införa det här i Svenskfinland?

– Främst för att jag själv så gärna vill sjunga utan att behöva åka långt bort. Jag vet också att det är många som saknar att sjunga psalmer.

På kristna sammankomster ordnas ofta musikverkstäder, men då ofta i gospel eller lovsång.

– Visst är de också bra sångstilar, men den opolerade hymnen är något helt annat.

Fakta: Sacred Harp

  • Sacred Harp är en amerikansk körtradition som sjungs a cappella i fyra stämmor med hjälp av formnotskrift. Namnet kommer från sångboken The Sacred Harp (1844).
  • Den öppna facebookgruppen Sacred Harp Helsinki är en finskspråkig samlingsplats för alla som är intresserade av att sjunga i sacred harp-stil.
  • Information om verksamhet på svenska kommer i Kyrkpressens annonsering under sommaren eller hösten.
Liisa Mendelin



Stämning. Tidigt på julaftons morgon står hon i en tyst domkyrka och stryker altardukar. ”Det är bästa stunden på dagen”, säger vaktmästare Carla Ihatsu. 21.12.2018 kl. 11:32

kaplansval. Med en rösts marginal valdes Ann-Mari Audas-Willman till ny kaplan i Närpes församling. Kyrkofullmäktige förrättade valet. 20.12.2018 kl. 23:09

skärgård. När juldagsmorgon glimmar är åtminstone prästen vaken – också i skärgården. 20.12.2018 kl. 14:06

biskopens julhälsning. Vem kan vi lita på? Den frågan ställs vi allt oftare inför idag när vi försöker skilja på vad som är tillförlitliga nyheter och vad som är medveten förvrängning av fakta. 24.12.2018 kl. 09:00

samkönad vigsel. Johannes församling i Helsingfors öppnar sina kyrkor för vigsel av samkönade par. Beslutet fattades på fredagen av församlingsrådet. 14.12.2018 kl. 19:21

Solf. Ann-Mari Audas-Willman, kyrkoherde i Solf, lämnar församlingen i början av nästa år. 14.12.2018 kl. 16:29

nyvald. Martina Harms-Aalto vill jobba för en församling som har högt till tak, låg tröskel och inget skräp som sopats under mattan. 14.12.2018 kl. 13:35

utmattning. Att stiga upp och gå till jobbet var en omöjlighet. Först var skamkänslan stark. I dag vet Johan Terho att han lärde sig något viktigt om vem han själv är. 13.12.2018 kl. 16:21

pro ecclesia. Kyrkans medalj för förtjänstfullt arbete beviljas Kyrkpressens chefredaktör May Wikström. 11.12.2018 kl. 11:20

sammanslagning. De tre församlingarna Kronoby, Nedervetil och Terjärv begär en utredning med tanke på en eventuell sammanslagning . Men något initiativ till sammanslagning har ännu inte gjorts. 30.11.2018 kl. 15:33

advent. I advent känner många att julsnaran dras åt kring halsen. Men tänk om det inte skulle vara så. Här kommer sex tips till den som känner sig trött i förväg. 29.11.2018 kl. 13:52

de vackraste julsångerna. En miljon finländare samlas varje jul för att sjunga tillsammans. För årets julsångsval står två Korsholmskantorer. 28.11.2018 kl. 16:38

biskopsval. Sixten Ekstrand, direktor vid Kyrkans central för det svenska arbetet, ställer upp i biskopsvalet i Borgå stift. Margareta Puiras, församlingspastor i Karis-Pojo, är ombud för hans valmansförening. 26.11.2018 kl. 10:46

matteus. När domkapitlets beslut gick emot församlingsrådets åsikt i valet av kyrkoherdevikarie skickade besvikna medarbetare brev till biskopen. Domkapitlet hänvisar till den formella kompetensens tyngd – en riktlinje som inte tycks ha nått fram till församlingsrådet. 22.11.2018 kl. 09:26

församlingsvalet. Närpes. Femton platser av 23. Framgången för den nya listan i Närpes överraskar även initiativtagaren och röstmagneten Ulla-Maj Wideroos. 19.11.2018 kl. 18:20

skrivande. Att skriva är som att träna: om du tar paus är det svårt att komma igen, säger författaren, skrivinspiratören och handbollsspelaren Michaela von Kügelgen. Men alla kan skriva – också du. Bara fem minuter per dag leder så småningom till en hel roman. 26.7.2023 kl. 19:00

JORDFÄSTNING. Ibland får prästen Malin Lindblom veta att någon knappast kommer att närvara vid jordfästningar hon ska förrätta. Hittills har det ändå alltid dykt upp någon, men hur många som är på plats är aldrig avgörande för henne. – Jordfästningen är som en bön, säger hon. 25.7.2023 kl. 15:17

musik. Två händelser som mänskligt sett inte var förnuftiga bevisade för ”Banjo-Ben” Ben Clark att Gud ledde honom. 21.7.2023 kl. 21:59

Solf. Johan Kanckos och Camilla Svevar har sökt kyrkoherdetjänsten i Solf. De fick svara på några frågor om sig själva och sin syn på Solf och kyrkoherdejobbet. 31.5.2023 kl. 16:52

NÄRPES. Också i år är väskan packad och redo för lägerområdet Fridskär. – Det är en jättehärlig gemenskap, säger Kajsa Åbacka, som är hjälpledare i Närpes församling. 14.6.2023 kl. 16:49