Cajsa Tengblad är friskvårdspedagog, coach och författare. Hon bor i Kaxholmen utanför Jönköping i Sverige. FOTO: Andreas Joakimsson

Våga ge tummen upp åt dig själv

Alla vill ha så många ”likes” som möjligt. Också i de sociala medierna syns vår längtan efter bekräftelse. Coachen och författaren Cajsa Tengblad tycker vi ska strunta i jantelagen och våga gilla oss själva – till och med på facebook.
16.2.2013 kl. 12:00
I vår kultur ska man inte slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Å andra sidan är det lika egoistiskt att förminska sig i förhållande till andra.

– Går du bara runt och tänker på hur ful och fel du känner dig så är du minst lika fokuserad på dig själv som en skrytsam person, säger Cajsa Tengblad som föreläste om prestation och självkänsla både på Åland, i Österbotten och huvudstadsregionen förra veckan.

Hon säger att det finns en slags falsk ödmjukhet.

– Egentligen är det frågan om självömkan och det tar all din energi om du hela tiden måste tänka på vad andra tycker om dig.

Inget snabbfix
Coachen och författaren Casja Tengblad rekommenderar att vi ska glömma vår egen navel och lyfta blicken mot omgivningen.

– Livet är ett tillsammansprojekt. Vi fostras till att bli självständiga, bita ihop och klara oss själva. I själva verket blir alla problem mindre om du vågar berätta för någon hur du känner dig. Ensam är inte stark.

Själv slöt hon sig som tonåring när hennes föräldrar skilde sig.

– Och i tystnad och ensamhet växer alla problem.

Som 25-åring drabbades hon av ätstörningar. Total kontroll över maten var enligt henne ett sätt att försöka ta kontroll över livet som stormade runtomkring.

– Grundproblemet var nog min negativa självbild och låga självkänsla. Men en sann självbild och god självkänsla är inget man får över en natt, det finns inget snabbfix.

Och det är här som tillsammansprojektet, att leva livet tillsammans med andra, blir viktigt. Hon talar om kärlekstanken, en behållare för bekräftelse och kärlek, som varje människa bär inom sig.

– Se mig, hör mig, rör mig! ropar vi alla och det är bara tillsammans som vi kan bekräfta och fylla på varandras tankar.

Prestationsprinsessan
Det finns många bra sätt att bekräfta en människa på, och några dåliga.

– Risken är att vi bara ser vad andra gör och inte vad eller vem de är.

Visst ska man berömma någon som gör bra saker, vad duktig du är, men det får inte bli det enda sättet för oss att bli bekräftade. Vi är ju varelser och inte ”görelser”.

Cajsa Tengblad är själv väldigt duktig. Hon klarade sig bra redan i skolan och idrottade på hög nivå. Nu är hon både egen företagare och efterfrågad föreläsare med hem och stor familj att ta hand om.

– Det är ett privilegium att vara duktig, många saker är lättare för den som lär sig fort och är aktiv. Men det finns också baksidor med duktighet och prestation.

Själv fick hon tidigt känna av avundsjukan från andra, klasskamrater som inte gillade hennes framgångar.

– Det ställs också många krav på den som är duktig, alla förväntar sig automatsikt lite mer och det är lätt att tappa bort sig själv och sin egen vilja bland alla förväntningar.

Rädsla för att misslyckas kan också hämma en duktig personlighet att försöka sig på nya saker. Vad händer om jag misslyckas? Vem är jag då?

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Nina Österholm



psalmbok. Strukna "Fädernas kyrka" ses som politisk markering. Prästen försvarar sig – med den finlandssvenska psalmboken. 28.8.2015 kl. 11:27

prästassessor. Valet av assessor till Borgå stift blev en rysare med två kandidater med samma antal röster. 27.8.2015 kl. 14:37

Finska Missionssällskapet. Regeringen skär i biståndet. Finska Missionsällskapet samarbetsförhandlar. Nu frågar sig flera biståndsaktörer hur utvecklingsmålen ska nås. 26.8.2015 kl. 14:31

läger. Där det finns konfirmander på läger, där finns hjälpledarna. Men hur ser hjälpledarjobbet ut i olika delar av stiftet? 19.8.2015 kl. 15:23

KP erbjuder ett ledigt vikariat för vår redaktör och PR-spindel-i-nätet. 19.8.2015 kl. 11:16

Biståndsnedskärningarna får följder också för missionen. 17.8.2015 kl. 15:58

domkapitlet. Den 26 augusti väljs en ny assessor till domkapitlet i Borgå. Kp tentade de valbara kandidaterna och frågade hur de ser på uppdraget. 13.8.2015 kl. 15:53

bostadslös. När höstens högskolestudier kör igång är ännu tusentals studerande i Helsingfors utan bostad. Finska församlingen i Berghäll driver en kampanj som ska få Helsingforsarna att låna ut sin soffa till en studerande utan tak över huvudet, rapporterar Yle. 13.8.2015 kl. 09:48

skola. Många församlingar vill finnas med i de nya skolelevernas vardag och be om beskydd på skolvägen. Deltagandet i och utförandet av välsignelser varierar från församling till församling. När välsignelsen sker på skoltid ska den inte förväxlas med religionsundervisning. 12.8.2015 kl. 15:20

Teologer och naturvetare kräver i ett gemensamt ställningstagande snabba åtgärder för att lindra effekterna av klimatförändringen. 11.8.2015 kl. 11:12

I ett brev till kyrkoherdarna i Borgå stift uppmanar biskop Björn Vikström till bön mot rasism. 5.8.2015 kl. 10:52

Konst. Humelfestivalen är ett kulturmecka i Sommarsvenskfinland. Kyrkpressen träffade en bilkonstnär som funderat på människofiske, en grupp singer-songwriters som vill bevara sin unika stil och en ljudkonstnär som vill utmana det vi tror. 11.8.2015 kl. 15:09

Lennart Koskinen vill se resultat i finska kyrkans diskussioner om samkönade äktenskap. 30.7.2015 kl. 09:41

irja askola. Biskopen i Helsingfors Irja Askola deltar i demonstrationen för ett öppet och mångkulturellt Finland som ordnas på Medborgartorget i Helsingfors. 28.7.2015 kl. 09:48

kina. Intresset för kampsport tog skådespelarstuderanden från Esbo till Peking. Nu ser Elias Edström fram emot att jobba med teater som är unik i Europa. 16.7.2015 kl. 11:59

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41