Alla kan sjunga på färiska

Kultur. Psalmerna klingar på alla nordiska språk när kyrkosångare från hela Norden träffas i Vasa. 25.8.2010 kl. 00:00

Nina Österholm

Leila Lukander och Dag-Ulrik Almqvist hoppas at kyrkosångfresten ska bli en helhetsupplevelse med kyrkomusik i alla konstellationer.

– Det finns en massa fördomar mot kyrkokörerna, att de är tråkiga och sjunger mossig repertoar. Men visst finns det fräscha kyrkokörer också, säger Dag-Ulrik Almqvist som är förbundsdirigent i Finlands svenska kyrkosångsförbund.

I september hoppas han få se, och framför allt höra, över 50 svängiga körer på den nordiska kyrkosångsfesten som ordnas i Vasa och Korsholm. Majoriteten av körerna kommer från Svenskfinland, tolv från övriga Norden.

– Vi kommer alla att få prova på varandras språk under festen, det blir alltså även körsång på färiska, berättar Almqvist.

Körerna har haft tillgång till uttalsguider och fonetisk skrift redan på förhand för att kunna bekanta sig med ett knippe symfoniska psalmer i nya arrangemang som uruppförs tillsammans med Vasa stadsorkester.

– Det har varit en hel del att öva på och därför ska det bli särskilt spännande att höra, säger Almqvist.

Körfest

Den första nordiska kyrkosångsfesten ägde rum i Karlstad år 2002, den andra i Oslo år 2006. År 2010 är det Finlands svenska kyrkosångsförbund som står för jättearrangemangen, förberedelserna har redan pågått i tre år.

– Utöver konserter ordnar vi dessutom ett dussin verkstäder för deltagarna, det är något helt nytt för den här festen, berättar Leila Lukander som är festsekreterare och håller i de många praktiska detaljerna.

Musiker från hela Norden deltar som verkstadshållare i bland annat körbarock, röstvård, ortodox kyrkomusik och dirigering. Lokal prägel får festen genom utfärder i det österbottniska landskapet, finländsk mat och en festkonsert där Jack Mattssons fokliga svit Vi vandrande själar framförs.

– Konserterna är öppna för allmänheten och tar plats i bland andra Ylistaro och Lappfjärds kyrka. Våra nordiska gäster får se en hel del av Österbotten när vi åker mellan konsertplatserna, konstaterar Almqvist.

Både han och Lukander hoppas att festen ska ge stor musikalisk behållning för både deltagare och publik.

– Vi funderar ju ibland på vilka gåvor vi fått, vilka verktyg vi har för att prisa Gud. Sången är körens redskap och en viktig del av församlingsverksamheten, säger Lukander.

Hon tycker det är synd att kören ofta glöms bort, koristerna syns bara när de uppträder.

– Å andra sidan uppskattas det oftast med musik i mässan. Det är alltid fest när kören är med.

Nina Österholm



Förhållandet mellan kyrkan och staten i Norge kommer att förändras genom grundlagsförändringar i år. 13.4.2012 kl. 13:06

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes. 12.4.2012 kl. 15:36

Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14