En titt in i skrivarlyan

Kultur.

Hur och var blir en lösryckt idé en hel bok? Vi bad författarna Birgitta Boucht, Robert Åsbacka och Katarina Gäddnäs att glänta på locket till kreativiteten.

12.6.2010 kl. 00:00

Mireille Rosas

- Varje sak här har en historia och berättar något om mig och personar jag träffat, säger Birgitta Boucht om sitt arbetsrum.

Birgitta Boucht har tio steg från hemmet i centrala Helsingfors till sitt arbetsrum. Själv kallar hon det lekstuga, och när man stiger in förstår man varför.

Rummet är en salig blandning av skrivböcker, tidningar, mjukisdjur, askar, foton, barnteckningar, minatyrskepp ... Ett välordnat skrivbord med en bärbar dator dominerar, väggarna pryds av färgglada tavlor och kollagekonst.

Bredvid ingången står en säng med ett gladgult, afrikanskt överkast.

–  Jag vill att mitt arbetsrum ska vara vackert och fullt av intressanta prylar. Varje sak här har en historia och berättar något om mig och personer jag träffat, säger Boucht.

Den åländska författarkollegan Katarina Gäddnäs skriver i hemmets kombinerade bibliotek och gästrum. Ibland reser hon till Helsingfors för att få omväxling och lånar sina vänners arbetsrum.

–  När jag skriver vill jag ha ljus och luft, ordning och reda. Det måste vara tyst omkring mig och inte för kallt, jag har dålig blodcirkulation. Och så måste jag skriva på min egen dator, utan den är jag helt hemlös, säger Gäddnäs.

Robert Åsbacka har inte några specifika krav på miljön när han jobbar – det enda han behöver är sin dator och en lugn plats. I dag jobbar han i sitt hem på eftermiddagen och på ett kontor ett stenkast ifrån på förmiddagen. 

– Mitt arbetsrum är ganska sparsamt möblerat. Jag har ett skrivbord, en bokhylla och en skön fåtölj men ingen internetförbindelse.

Skrivbordet använder jag för att ställa ifrån mig grejer på men jag skriver i fåtöljen med min datakudde och laptop i knät. 

Läs mera i Kyrkpressen 23/2010.

Marina Wiik



konfirmand. Ingrid Björklöf blir konfirmerad i Åbo svenska församling i år. – Konfirmandtiden har öppnat min syn på tro, säger hon. 15.6.2023 kl. 19:00

PRÄSTSKJORTA. Svordomarna tystnar på bensinstationskaféet i Karleby och äldre damer i Spanien gör korstecknet. – Att gå klädd i prästskjorta påverkar prästen, men också andra, säger Peter Kankkonen. 13.6.2023 kl. 12:00

KONFIRMANDLÄGER. Hela lägret på en lägergård i Lochteå närmare 200 kilometer bort åkte hem. "Många upplevelser gick nu förlorade", säger kyrkoherde Camilla Svevar. 12.6.2023 kl. 19:00

eutanasi. – Vi måste kunna ha ett öppet samtal om eutanasi, och vara av olika mening. Det säger social­­arbetare Miia Kontro, som nyligen disputerade för att bli teologie doktor. På hennes jobb vid Cancercentret vid HUCS dör människor så gott som varje dag. 12.6.2023 kl. 10:34

FÖRSVARSMAKTEN. Fältbiskopen leder och övervakar Försvarsmaktens andliga arbete och ansvarar för den kyrkliga verksamheten och den teologiska linjen vid Försvarsmakten. 12.6.2023 kl. 08:49

Jubileum. Kvinnliga teologer rf har firat sitt 90-årsjubileum. – Föreningen behövs absolut fortfarande, säger styrelsemedlem Eva Ahl-Waris. 9.10.2024 kl. 13:30

sociala medier. Teologen och forskaren Jyri Komulainen är en av få finländska teologer som aktivt är kvar på den allt busigare plattformen X. Polarisering är ett av teman i kyrkans fyraårsberättelse han har varit med om att skriva. 12.11.2024 kl. 19:00

MISSIONSFÄLTET. Ända sedan hon var barn har Natalie Björkstrand haft en kallelse till missionsfältet. I sommar stärktes kallelsen under ett besök till missionsfältet i Kenya. 9.10.2024 kl. 11:42

betraktat. Kanske kan vi, på samma sätt som den lame mannens vänner, bära fram oss själva och varandra inför Gud? 6.10.2024 kl. 14:06

POLARISERING. Att tycka om människor som delar våra värderingar är naturligt, och det kan vara riktigt bra för samhället! Men om vi börjar tycka allt mer illa om ”de andra”, de som inte är, eller tycker, som oss. Då polariseras vi. Forskarnas råd för att inte bli så svartvit: umgås med någon som inte tycker som du. Ni behöver inte omvända varandra. 4.10.2024 kl. 20:22