En missionär kvar i Pakistan

Världen.

Oroligheterna i Pakistan hotar stänga sjukhuset i Tank. Sjukhusets enda utländska personal är nu fysioterapeuten Jenni Haunia och kanadensaren Helen Khan.

17.11.2009 kl. 00:00

Pirre Saa

Jenni Haunia är i detta nu Finska Missionssällskapets enda missionär i Pakistan.

Marko Heusala

Det kristna sjukhuset är det enda stället där kvinnor och barn kan få vård i Tank. Barn- och mödrarådgivningen och fysioterapin fortsätter, fast de andra verksamhetsområdena krymper ihop.

Marko Heusala

Sjukhuset har mottagit patienter från gränsen mot Afghanistan, där oroligheterna har blossat upp. Nu hotar sjukhuset att stänga.

I Pakistans Nordvästra gränsprovins har det kristna sjukhuset i Tank råkat ut för stora problem. Den sista läkaren håller på att lämna sjukhuset och därför har patientavdelningarna stängts. Oroligheterna och sammandrabbningarna i Sydwaziristan har försvårat både ortsbefolkningens och sjukhuspersonalens liv.

Från början av november har sjukhuset drivits med sjukvårdarkraft. Sjukhusets tyska överläkare och administrator Ulla Schmitz, som arbetat i Tank i 20 år, dog helt oväntat i augusti. Den pakistanska manliga läkaren lämnade Tank endast efter ett par månaders arbete.

I denna situation ansåg sjukhusets sista läkare, amerikanen Becky Eiwen och hennes organisation Interserve att situationen var ohållbar. Doktor Eiwen återvänder till sitt hemland i november.

Sjukhusets enda utländska personal är nu fysioterapeuten Jenni Haunia från Finska Missionssällskapet och tf. administratören, kanadensaren Helen Khan, som är gift med en pakistanier som sköter sjukhusets fastigheter. Finska Missionssällskapet och den amerikanska missionsorganisationen World Mission Prayer League (WMPL) understöder sjukhuset.

Över 20 000 patienter får hjälp under året

Sjukhuset befinner sig på ett mycket fattigt och konservativt område vid gränsen mot Afghanistan och betjänar speciellt kvinnor och barn. Sjukhusets öppna hälsovård erbjuder barn- och moderskapsrådgivning, hälsofostran, familjeplanering, uppföljning av tuberkulospatienter samt  fysioterapeutisk rehabilitering. Den öppna hälsovården understöds med biståndsmedel från Finlands utrikesministerium.

Detta år, fram till september, har sjukhuset vårdat över 2 000 bäddpatienter och 17 000 poliklinikpatienter. Antalet operationer har uppgått till 750 och antalet förlossningar till 600. Sjukhuset har 77 bäddplatser.

Svårt att få läkare

Det är svårt att få skickliga inhemska och utländska läkare till det isolerade Tank på grund av oroligheterna. Tank ligger i närheten av Sydwaziristan där Pakistans armé gjorde en stor offensiv mot talebanerna i oktober. Tank hör inte till det egentliga krigsområdet, men arméns servicetransporter går igenom staden. Jenni Haunia berättar att man tidvis hör dånet av bombattackerna.

- Livet har försvårats på grund av utegångsförbud, mobilerna har inte fungerat på en månad, men tack och lov ännu trådtelefonerna. Många flyktingar har kommit till Tank från den kringliggande bergsbygden. De flesta bor hos släktingar, men utanför staden finns också två tältbyar.

- Tillsvidare har vi inte deltagit i flyktinghjälpen men några biståndsorganisationer har tagit kontakt och vill dela ut hjälp via sjukhuset, berättar Jenni Haunia. Då den sista läkaren har lämnat sjukhuset stänger vi bäddavdelningen och då är det också slut med operationerna.

Sjukhus på sparlåga

Sjukhuset har 140 anställda av vilka man nu måste säga upp 34. Man har lovat betala lön fram till början av nästa år, eftersom många har svårt att få arbete på annat håll.

- Med den vårdpersonal vi har kvar fortsätter vi med barn- och mödrarådgivningen, vaccinationerna, fysioterapin och uppföljningen av tuberkulospatienter. Sjukhusets apotek delar ut mediciner och laboratoriet gör enkla tester. Vi sköter också förlossningar, men problemfallen skickas till staden Dera Ismail Khan, som ligger 70 km från Tank.

Sjukhuset driver en treårig sjukvårdarskola, där en liten grupp fortsätter under Jenni Haunias ledning.

”Vem sköter oss”

- Den lokala befolkningen i Tank är verkligen orolig då det gäller sjukhusets framtid. För tillfället finns det inget sjukhus i staden där man kan göra kejsarsnitt eller få läkarhjälp på natten. Vårt sjukhus har också skött fattiga patienter, som inte har råd att betala, säger Jenni Haunia.

Ingen vet när sjukhuset kan återgå till det normala. Det kan ta flera år innan man får utländska läkare till sjukhuset. Det gäller att få visum och lära sig språket. Sjukhuset kan inte fungera om det bara finns en eller två läkare. Det behövs separata läkare för män och kvinnor på detta konservativa område.

- Under de gångna veckorna har många frågat mig om också jag tänker fara bort. Visst har jag tänkt på det, men  just nu är nog Tank det ställe där jag skall vara, säger Jenni Haunia.

Finska Missionssällskapet har verkat i Pakistans Nordvästra gränsprovins i femtio år. Samarbetspartnerna är numera Pakistans kyrka, som grundades 1970. Kyrkans Peshawar stift och World Mission Prayer League driver tillsammans med Finska Missionssällskapet sjukhusets verksamhet.

Kirsi Elo/Ann-Christine Marttinen/KP



sexuella minoriteter. Församlingsrådet i Vasa svenska församling öppnar sina utrymmen för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. Beslutet fattades i går kväll efter omröstning där rösterna föll tolv mot tre. Motförslaget var att vänta tills kyrkan löst äktenskapsfrågan. 28.4.2022 kl. 16:05

KYRKOMÖTET. I sitt öppningstal vid kyrkomötet på tisdag 3 maj talade ärkebiskop Tapio Luoma om kriget som Ryssland inledde i Ukraina i februari. 3.5.2022 kl. 15:03

FÖRSAMLINGSSAMMANSLAGNING. Cirka tre fjärdedelar av församlingsmedlemmarna på Bergö har skrivit under en namnlista som motsätter sig sammanslagningen av Malax, Petalax och Bergö församlingar. 4.5.2022 kl. 15:48

sekter. Peter Gembäck var en av pastorerna i den kristna pingstsekten i Knutby utanför Uppsala. Efter kraschen har han inte läst Bibeln på fem år. Och försökt sluta tro. Men det går inte. 13.4.2022 kl. 10:56

ETT GOTT RÅD. Lita inte på alla, säger Maria Antas i vår serie "Ett gott råd". 19.4.2022 kl. 14:55

kyrkbrand. Bergans kapell byggdes av frivilligkrafter på 1920-talet. Myndigheterna utesluter inte mordbrand. 14.4.2022 kl. 09:24

KONFIRMANDLÄGER. Ungdomsledaren Camilla ”Ino” Dannholm i Esbo ordnar konfirmationsläger på påsken. – Konfirmanderna lever i påskens högtid, säger hon. 12.4.2022 kl. 10:30

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Kyrkoherden i Matteus församling Stefan Forsén valdes hösten 2018 till direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Sedan dess har han varit tjänstledig från tjänsten som kyrkoherde i Matteus församling. Nu meddelar Forsén att han avgår från kyrkoherdetjänsten. Det här och en lång rad andra ärenden behandlade domkapitlet vid Borgå stift på sitt möte på torsdagen. 8.4.2022 kl. 14:45

BORGÅ DOMKAPITEL. Hon för in erfarenhet av över 20 år vid Röda Korset – och är nyvigd som präst. 8.4.2022 kl. 09:34

Ukraina. Det tog Olha Holubova över en vecka att ta sig från hemmet i Charkiv till tryggheten hos dottern Mariia Skog med familj i Korsholm. Kvar i Charkiv blev maken Yevhen. 8.4.2022 kl. 19:00

ORTODOXA KYRKAN I FINLAND. Vi har hundratals ryskspråkiga från Ryssland här, och redan innan flyktingarna kom hade vi ganska heta diskussioner efter gudstjänsterna. Jag är orolig. Det är så otroligt lätt att piska fram en het och krigisk atmosfär, säger Aleksej Sjöberg, ortodox kyrkoherde i Tammerfors. 30.11.-0001 kl. 08:21

Trakasserier. – Att andelen som upplevt trakasserier är så stor vittnar om att man pratar mer om trakasserier och vad man inte ska tolerera i arbetsgemenskapen, säger Veli-Matti Salminen, som är tf chef för Kyrkans forskning och utbildning. 6.4.2022 kl. 20:35

val. Edman har tjänstgjort i Nykarleby församling som tf. kyrkoherde sedan Mia Anderssén-Löf slutade som kyrkoherde. 4.4.2022 kl. 22:03

missbruk. För Tim Lillkvist var drogerna som att ligga i ett varmt bad och känna sig älskad – tills de bara svalde alla hans pengar och inte hade någon effekt. Nu tränar han på en vanlig vardag där han är värdefull bara för att han finns. 1.4.2022 kl. 16:33

KRIGET I UKRAINA. Osäkerhet är inte detsamma som otrygghet, säger ärke­biskop Tapio Luoma. När kriget känns nära är hans råd till alla människor av god vilja: Ge pengar och stöd. Värna det andliga. Håll fast vid det som också i van­liga tider har gett dig kraft och glädje. 31.3.2022 kl. 09:00

UNGA MÄN. De unga är mer toleranta till tro och andlighet. Få betraktar sig själva som troende, men gör de det är de allt oftare unga tonårspojkar. Det visar den nyaste Ungdomsbarometern. 13.8.2024 kl. 10:00

KYRKA OCH STAT. Saxen går i statens miljoner till kyrkan. För arbetet gör med begravningsplatser och historiska byggnader ser kyrkan plötsligt ut att få 20 miljoner mindre betalt. En rättvisefråga, anser kyrkans kanslichef Pekka Huokuna. Kyrkfolket betalar en allt större andel av gravplatser för den trejdedel av finländarna som inte hör till kyrkan. 12.8.2024 kl. 12:30

profilen. Johanna Björkholm-Kallio är ny sakkunnig i missionsteologi vid Kyrkostyrelsen. – Mission är gränsöverskridande, säger hon. 12.8.2024 kl. 10:00

OASRÖRELSEN. Oasrörelsen i Svenskfinland föreslås läggas ner. Ett första medlemsmöte där nedläggningen behandlas ska hållas under kyrkhelgen i Karleby den 22 september och ett andra medlemsmöte senare. 9.8.2024 kl. 13:26

fotboll. I slutet av augusti deltar Borgå stift för första gången med ett eget lag i den kyrkliga fotbollsturneringen Gloria Patri. Lagledare Kristian Willis säger att laget är starkt och balanserat. Bland spelarna finns en tidigare ligaspelare. 7.8.2024 kl. 19:24