Regnbågsmässan måste flytta – igen

Kyrka. Den omtalade regnbågsmässan som flyttades från domkyrkan till S:t Lars i Vanda får nu inte hållas där heller. Det är följden av att församlingsrådet i Vanda svenska församling förkastade kyrkoherdens beslut. 5.4.2007 kl. 00:00

Den omtalade regnbågsmässan som flyttades från domkyrkan till S:t Lars i Vanda får nu inte hållas där heller. Det är följden av att församlingsrådet i Vanda svenska församling förkastade kyrkoherdens beslut.

 
Kyrkoherde Monika Heikel-Nyberg säger att hon tidigare godkänt frågor om kyrkans användning som församlingsrådet först senare fastställt.

Vice-ordförande Annika Halmén hänvisar till beslutsgången.

– Vi har inte tagit ställning till regnbågsmässan över huvud taget, vi diskuterade inte ens den. Det fanns ingenting att diskutera, eftersom vi inte har fått in någon ansökan om att få använda kyrkan, säger hon.

– Det vi behandlade var ett kyrkoherdebeslut som Monika Heikel-Nyberg hade fattat om att upplåta kyrkan till regnbågsmässan. Enligt kyrkoordningen beslutar kyrkoherden och församlingsrådet tillsammans om hur kyrkan skall användas.

Heikel-Nyberg beklagar att församlingsrådet har intagit en diametralt motsatt åsikt till henne själv.

– Kyrkoherdebeslut fattar jag varje vecka. De meddelas sedan till församlingsrådet som fastställer dem. Också tidigare har jag fått frågor om kyrkans användning och godkänt dem. Då har församlingsrådet fastställt dem.

– Församlingsrådet tar alltid ställning till evenemang som arrangeras i kyrkan av utomstående aktörer, säger Annika Halmén.

Tidigare har ni ändå fastställt motsvarande kyrkoherdebeslut om annan användning av kyrkan.

– Det kan jag inte kommentera.

Flyttar till Diakonissanstalten

Så nu har arrangörerna än en gång tvingats flytta mässan. Denna gång tar de inga risker utan placerar mässan i Diakonissanstaltens kyrka på Alpgatan i Berghäll.

– Det är en privat kyrka, så ingen kyrkoherde och inget församlingsråd kan bestämma. Så nu är vi säkra på att vi får vara där, säger Kim Lück vid enheten för gemensamt svenskt församlingsarbete i Helsingfors, medarrangör till regnbågsmässan.

– Diakonissanstalten är van att röra sig med allehanda människor. De sysslar med riktigt tung diakoni och har ryggrad och stake att möta människor som de är. Något uppgivet betraktar han den senaste tidens händelseförlopp.

– Jag begick ju själv ett misstag som förorsakade hela kedjan, men jag tycker inte heller att man skall förstora misstaget. Det handlar ju nog så vitt jag förstår om att man inte vill ha regnbågsmässan i sin kyrka.

– Själv tycker jag att det är trevligt att folk går i kyrkan och jag ser inget hinder för att ordna gudstjänster. En regnbågsmässa är en signal om att kyrkans gudstjänstgemenskap också är öppen för homosexuella.Kim Lück hoppas att den pågående debatten om homosexualitet i kyrkan leder till en fruktbar tolerans.

– Kyrkan måste växa till insikt om att vi har olika åsikter, och skapa en strategi för hur vi kan leva med det. Det är nödvändigt om vi vill vara en folkkyrka, säger han.

Mira Strandberg



kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41