Patrik Frisk (fr. v.), Kjell Lönnqvist och Sebastian Jokinen hälsar välkommen till onsdagskvällens ungdomssamling.

"Roligt att ni är här, vi tycker om er!"

sibbo.

Ungdomsteamet pratar och skojar vanligtvis med sina ungdomar ansikte mot ansikte, men nu är det virtuella träffar som gäller.

22.4.2020 kl. 12:14

I Sibbo svenska församling brukar ungdomarna alltid samlas på onsdagskvällarna. Nu ser livet helt annorlunda ut på grund av coronaviruset och inga träffar kan ordnas.

– De tar det ganska lugnt, men är frustrerade över att inte kunna träffas på samma sätt som annars, säger ungdomsarbetare Patrik Frisk.

Han säger att de inte är några teknikexperter, men att de märkt att livevideo på Instagram fungerar fint för deras behov. De filmar ungdomssamlingen och ungdomarna kan följa med hemma hos sig. Ungdomarna kan i sin tur reagera genom att skriva kommentarer och posta olika symboler och emojis.

– På onsdag eftermiddag gör vi reklam i vår gemensamma Whatsappgrupp och på Instagram och påminner dem om kvällens samling: Vi vill ha kontakt med er, och ni är jättevälkomna!

Kring sjuttio ungdomar nås via den gemensamma Whatsappgruppen.

Luther hälsar välkommen

Mellan trettio och fyrtio ungdomar, i åldern femton till nitton, brukar följa samlingarna på Instagram. Ungdomarna får virtuellt vara med med när Patrik Frisk, Kjell Lönnqvist och Sebastian Jokinen riggar kamerorna och ställer i ordning i ungdomarnas lokal.

– I församlingen har vi en Lutherdräkt, vi tycker om att spexa lite, säger Patrik Frisk och skrattar.

– Kjell Lönnqvist brukar klä ut sig och stå vid dörren och säga willkommen. Vi får massor av respons; hjärtan och glada emojis bubblar upp i rutan.

– Klockan 18.30 sätter vi igång. Roligt att ni är här, vi tycker om er, säger vi till dem. Och på det följer många hjärtan. När vi med kameran visar ungdomsutrymmet kommer många reaktioner av saknad.

Ungdomssamlingen tar kring femtio minuter och någon viss tematik ingår varje gång.

– Vi har alltid en seriös poäng också, fast vi annars är lite knasiga. Så sjunger vi allsånger och ungdomarna skriver lite respons och frågor.

Allt avslutas med en andakt och så ber alla Herrens välsignelse.

– Då tänder vi ljus och riktar kameran mot ett kors.

Fördelarna är få

Patrik Frisk ser inga uppenbara fördelar för gemenskapen med den virtuella verklighet många nu måste nöja sig med. Och han känner för egen del en frustration över hur han ska lyckas hålla ihop gemenskapen.

– Var och en har verkligen fått utmana sig själv för att komma till rätta. För mig har det nog varit en aha-upplevelse att märka hur mycket man saknar den här gemenskapen.

I den gemensamma Whatsappgruppen har man nu blivit flitigare med att dela olika videor.

– Själv delade jag nyligen en video där jag gör en balansövning, som många sedan ville testa. På det viset har vi blivit bättre på att dela med oss av vad vi sysslar med hemma.

Han tycker sig inte märka någon värre oro över coronaviruset bland ungdomarna.

– De flesta uppfattar nog allvaret i situationen. Vi betonar alltid att vi finns här för dem om de vill prata.

Ulrika Hansson

BORGÅ. Att delta i den tvåspråkiga nattvardsmässan ute i Ebboskogen är ett bra sätt att ta in den unika stämningen under sommarens megaevenemang, Jukola budkavlen i Borgå. 13.6.2023 kl. 12:13

sibbo. I juni blir det allsång i den lummiga Prästgårdsträdgården i Sibbo. – Allsång är ett fint sätt att dela gemenskap, säger kantor Camilla Wiksten-Rönnbacka som håller i trådarna. 13.6.2023 kl. 11:58

BLI PRÄST. Kirsi Saarinen jobbar vid polisen med att bekämpa svart och grå ekonomi och göra samhället mer rättvist – men hon drömmer om att bli präst. Just nu gör hon församlingspraktik i Väståboland. 6.6.2023 kl. 15:00

Kolumn. Lena Blomstedt önskar, hoppas och vill att våra församlingar har en stark diakonal profil. Att var och en som kommer till vår kyrka stiger in genom en öppen dörr till ett välkomnande rum där någon ser, lyssnar och bekräftar. 31.5.2023 kl. 16:29

Kolumn. "Kan jag välja att också lägga orosmolnen och de orealistiska förväntningarna bakom mig?" 31.5.2023 kl. 16:41

Solf. Solfs begravningsplats är i goda händer när säsongsarbetaren Mia Aspgård börjar jobba i maj. Vilka blommor ska man satsa på för enkel skötsel? Hur hinner hon med 300 avtalsgravar? Och vad tänker hon om alla de döda? 31.5.2023 kl. 16:38

BORGÅ. Också i sommar blir det kaffeandakter i Borgå, en omtyckt tradition. Urda Lindberg sköter musiken. Som barn fick hon inte klinka på pianot. ”Nå lär mig då!” sa hon till sin pappa som var kantor i Pernå. 31.5.2023 kl. 16:34

vanda. Församlingsverksamheten fortsätter rulla trots semestertider. Under sommaren satsar man mycket på gemenskapsbyggande program i Vanda. 31.5.2023 kl. 16:27

NÄRPES. Snart anländer ett hästekipage till kyrkstallarna i Närpes. I sommar bjuds det på demonstration av hur stallarna vid kyrkan användes förr i tiden. 31.5.2023 kl. 09:37

Kolumn. Kyrkan är en traditionsbärare – inte ett museum, skriver Rose-May Friman. 31.5.2023 kl. 09:29

Kristinestad. I Lappfjärd finns en kör med ett spännande namn: Nådehjonen. Hur kom den till, och hurdana sånger hittar man på repertoaren? Kantor Anna Karin Martikainen berättar. 31.5.2023 kl. 09:20

nykarleby. Den 11 juni blir en festlig dag för Nykarleby församling då man får fira att kyrkan tas i bruk igen efter drygt ett års renovering. 31.5.2023 kl. 01:00

Kolumn. I skrivande stund har vi äntligen fått regn. Vattnet sugs upp genom växternas rötter, cellager och grenar. Skapelsens underbara växtkraft resulterar snart i näringsrika frukter, bär, grönsaker och färgsprakande blommor. 31.5.2023 kl. 01:00

nykarleby. När skogsdungen bakom församlingshemmet i Jeppo gallrades trodde man att barnens lekplats var förstörd. Men efter att ha sörjt skogen satte sig Kati Nordström på en sten och funderade. 31.5.2023 kl. 01:00

NÄRPES. Nya Närpeskaplanen Patrica Strömbäck trivs bäst med att prata med och lyssna på människor. 19.5.2023 kl. 10:46