– Folk frågar när jag ska hänga upp dem. Jag är ju illa tvungen att göra det. Det har blivit en tradition, säger Stefan Barkar

"Jag vill sprida ljus och julglädje"

jul.

Ibland kan det uppstå en smärre trafikstockning framför familjen Barkars hus i Forsby, Pedersöre. Bilister stannar upp för att beundra och fotografera julbelysningen på tomten. Huset som ligger längs landsväg 741 mellan Jakobstad och Lappajärvi har blivit något av en lokal sevärdhet.

19.12.2019 kl. 17:21

För 22 år sedan flyttade Stefan och Åsa Barkar in i huset från 1927. Husets form inspirerade Stefan i ett ganska tidigt skede att förse det med några ljusslingor. För trygt tio år sedan tog intresset fart på allvar och nu uppskattar han antalet lampor till närmare 15 000.

– Det är en ständig utvecklingsprocess och varje år köper jag lampor för kanske 100 euro. Lamporna har blivit billigare och man kan få en lampslinga med tusen lampor för 30 euro, säger han.

Foto: Nicklas Storbjörk

Om det inte handlar om att rigga upp nya lampor så förnyar han de gamla. De senaste åren har han bytt ut alla glödlampor mot led-lampor, som är mera energisnåla. Hur mycket pengar han satt i belysningen har han inte koll på.

– Jag läste om en som hade 20 000 lampor som räknat ut att de förbrukade el för 60 euro per säsong. Det är inte frågan om några stora pengar.

Lamporna är Stefans projekt men Åsa ställer upp som smakråd.

– Jag sätter inte upp en enda, säger hon.

Läs mera i KP 26/2019.

Johan Sandberg

Raseborg. Borgå och Esbo stifts förslag att dela upp Raseborgs samfällighet i två svenska och en finsk församling blev bordlagt på Kyrkostyrelsens plenum 15.10.Bordläggningen gick enligt föredragningen. Motiveringen var att kaplanstjänstens förflyttning från ett stift till ett annat och att förslagen till nya församlingsnamn kräver ytterligare utredning.I den tvåspråkiga församlingen i Ekenäs finns en kaplanstjänst för det finska arbetet. Om en finskspråkig församling upprättas så flyttas tjänsten till det finska stiftet.– Bestämmelserna är sådana att ordinarie tjänsteinnehavare ska överflyttas till en ny tjänst i den nya församlingen, säger kyrkoherde Anders Laxell från Hangö som är utredningsman i ärendet.Tanken är att Ekenäs, Snappertuna, Tenala och Bromarv församlingar delas på språklig grund och de finsktalande överförs till en ny finsk församling som täcker hela Raseborg.– Grunden i den nya församlingen är de tidigare finska församlingarna i Pojo och Karis, säger Laxell.Kaplanstjänsten innehas nu av Tuija Wilman. På de fyra tvåspråkiga församlingarnas område finns 1000–1500 finska medlemmar som föreslås överföras till den nya finska församlingen.– Såframt de inte meddelar att de önskar kvarstå i den nya svenska församlingen. Resursdelningen mellan församlingarna måste ses över i grunden när man vet var det hela landar, säger Laxell. 21.10.2013 kl. 16:06

I hela sitt liv har Mathias Rosenlund varit fattig. Undanskuffad från dem i samhället som lever i överflöd och vill ha mer skriver han för att bevara sin värdighet.– Det är mitt enda sätt att uppleva att jag är mig själv. 17.10.2013 kl. 00:00

Avgjort i första ronden. Kvinna leder Svenska kyrkan. 15.10.2013 kl. 15:11

Jackelén och Persenius förhandsfavoriter. 15.10.2013 kl. 08:43

Kyrkan, dess anställda och förtroendevalda har ett större ansvar att ta itu med mobbningsfall bland barn än medlemmarna. 15.10.2013 kl. 00:00