Andligt liv på webben har bland annat inneburit kurser för kyrkligt anställda. Nu ligger ansvaret för andligt webbarbete på de anställdas axlar.

Webbarbete på svenska halveras

andligt liv på webben. Den enda svenskspråkiga inom kyrkans webbprojekt blir en halvtidsresurs 2013 och försvinner helt året därpå.

18.4.2012 kl. 10:00
Vid årsskiftet avslutas formellt Kyrkostyrelsens webbprojekt Andligt liv på webben. Projektgruppen har nu fått förlängning under en övergångsperiod på ett eller två år.
Däremot får den enda svenskspråkiga projektsanställda bara jobba kvar på halvtid inom Kyrkans central för det svenska arbetet (KSCA) under 2013.
– Det handlar inte om att behandla språkgrupperna ojämlikt utan om att Kyrkostyrelsen inte kan skapa nya vakanser när församlingarna sparar, säger kanslichef Jukka Keskitalo.

”Halvtid räcker inte”
Enligt Hannu Majamäki, projektchef för Andlig liv på webben, är en halvtidsresurs inte tillräcklig för ett gott webbarbete.
– Det handlar om att jobba med människor och bygga nätverk. Sådant tar tid.
Enligt Majamäki har den svenskspråkiga projektanställda delat sin tid mellan att sköta nätdiskussionen och att bygga upp det svenskspråkiga arbetet på webben. Hon har också utbildat svenskspråkiga församlingsanställda för webben.
– Jag tror att man borde diskutera seriöst vad man vill av webben på svenska, säger Majamäki. När jag började i det här jobbet för fyra-fem år sedan sade dåvarande Borgåbiskopen Gustav Björkstrand att vi inte bara vill ha det som man lätt kan göra på svenska utan vi vill ha allt möjligt på svenska. Det har varit min ledstjärna i arbetet.
Den nivån på arbetet anser han att man inte kan behålla med vänster hand eller genom att översätta finskt material.
– Men man måste nog veta vad som sker på den finska sidan, vilken teknik som finns tillgänglig. Men man ska inte ta modellen för innehållet därifrån.

Intern prioritering
Fyra av de nio personer som varit projektanställda för Andligt liv på webben får anställning vid Kyrkostyrelsen efter en övergångsperiod och får delvis fortsätta att arbeta med webben.
– När projektet är slut måste utgångspunkten vara att hålla i gång det goda arbete som  projektet startat, säger Keskitalo, inte att skapa arbetsplatser åt de projektanställda. Och nu har jag inget negativt att säga om dem som jobbat i detta projekt.
KCSA:s direktor Bror Träskbacka är också införstådd med att centralförvaltningen inte kan växa när församlingarna sparar.
– Därför är vi glada för att vi i dessa tider trots allt får en halvtidsresurs, säger han.
Efter övergångsperioden ska ansvaret för det andliga livet på webben skötas som en del av det normala arbetet vid Kyrkostyrelsen och i församlingarna.
– Under projektets gång har ju församlingsställda utbildats till att klara av att göra det, säger Träskbacka.

Finns det fortfarande behov att utbilda anställda i församingarna?
– Det beror på vem  man frågar, säger Träskbacka. Många har redan utbildats men det finns säkert behov av utbildning också i framtiden.
Keskitalo understryker att varken verksamhetsavdelningen eller informationscentralen har fått några nya vakanser. Bland annat med hjälp av kommande pensioneringar skapas vakanser för webbarbete.
– Inget hindrar att KCSA inom ramen för sin budget skapar utrymme för en vakans, säger Keskitalo. Det handlar om hur man prioriterar.
Johan Sandberg
(Foto: Daniel Jakobsson)



Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda svenska församling Kristian Willis till ny kyrkoherde i församlingen. Nu har Monica Cleve, som också sökte tjänsten, valt att lämna in ett rättelseyrkande till församlingsrådet. Inför valet konstaterades både i domkapitlets utlåtande och i beredningen av ärendet att Cleve ”i skicklighet och kunnande är mera meriterad”. 12.5.2021 kl. 19:46

DOKUMENTÄRFILM. När Suvi West växte upp var hon van vid att andra berättade om samernas liv på film. Nu regisserar hon dokumentärfilmer och får själv bestämma hur hennes folk skildras. 12.5.2021 kl. 12:52

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, Harry S Backström, är hittills enda sökanden till kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Ansökningstiden går ut på fredag. 12.5.2021 kl. 11:39

TRÄNING. Lina Björkskogs livsfilosofi är enkel: Sådant som får dig att må bra – gör mer av det. I skolan var hon den som var med i alla innebandylag och fotbollsturneringar. Idag jobbar hon med och bloggar om träning. 12.5.2021 kl. 16:05

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27