Bibelstudium och existentiellt samtal i gröngräset i Taizé.

"I Taizé fick vi komma till ett sammanhang där vi verkligen fick uppleva att vi var del av något större"

ÅLANDS UNGA KYRKA.

Trots de spartanska omständigheterna blev ungdomarnas resa till Taizé i Frankrike en upplevelse de aldrig kommer att glömma. Det var gemenskap, tusenskönor och fåglars glädjesång dygnet runt.

1.7.2024 kl. 16:32

I maj åkte sju ungdomar och tre vuxna från Mariehamns församling och Ålands unga kyrka till den kristna kommuniteten Taizé i Frankrike. Resan blev ett minne för livet och alla som var med på resan vill dit igen.

– Det var en livsresa! Innan vi åkte sa många att det varit så för dem, och fick något glittrigt i blicken. Och så hände det också mig! berättar Tabita Nordberg, som är tf. ungdomsarbetsledare i Mariehamns församling.

Men Taizé drabbade inte bara henne utan också de sju ungdomar som var med på resan.

– På hemresan frågade en av våra ungdomar, Frans, hur vi skulle betygsätta resan. Medeltalet blev 9,15 – det är högt!

Och då, påpekar hon, var det inte frågan om något vistelse på lyxhotell.



Vad var det som gjorde resan så speciell?

– Det var känslan av gemenskap. Vi var verkligen ett, det var inte bara vackra ord. Det var häftigt att komma till ett sammanhang där vi verkligen fick uppleva att vi var del av något större.

Det är svårt, säger Tabita, att verkligen få tag på Taizémagin. Men en faktor är Taizémässans uppbyggnad. Alla sitter på golvet, vända åt samma håll. Så sjunger man Taizésångerna tillsammans med sina upprepningar, på alla världens språk. Och så läses tre texter upp.

– Det är något med munkarnas sätt att läsa texterna, något ödmjukt och lågmält i deras sätt att bara läsa. Det var otroligt avslappnat vilsamt och enkelt.

I de dagliga Taizébönerna på morgonen, vid lunchtid och på kvällen ingår också cirka åtta minuters tystnad och bibelläsning.


Unga är målgruppen

Taizé-kommunitetens främsta målgrupp är ungdomar och unga vuxna under 36 år. Ungdomar kommer dit i grupp eller som volontärer. Kommuniteten är också ett hem för ett åttiotal klosterbröder från olika kyrkliga traditioner.

– Som vuxen (äldre än 36) kan man komma på egen hand och bo där, och det finns egna bibelstudier och utrymmen för vuxna deltagare. Det man delar med ungdomarna är tre bönestunder i kyrkan.

Tabita Nordberg ledde workshops och bibelstudier med inte bara sina ”egna” ungdomar från Åland utan också med ungdomar från andra länder.

– Taizé ligger i Frankrike i ett gulligt landskap med kullar och dalar och grönska. Fåglarna sjunger dygnet runt. På natten såg jag ett himlavalv fyllt med stjärnor, och fåglarna sjöng. Det var fåglar och rosor och ängar med tusensköna.

Taizésångerna drabbade dem alla.

– Vi var ju i det ljudet tre gånger per dag. De fortsätter ljuda och vi har alla tagit dem med oss. Ungdomarna sjöng sångerna på flyget, bussen, båten – och på ungkvällar efteråt. Det blev verkligen en andlig upplevelse.



Vistelsen i Taizé är billig. Kommuniteten rekommenderar en frivillig donation på 12 euro per dag/ungdom. Läs mer på taize.fr/sv

Text: Sofia Torvalds


Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

Elisabeth Rehn, snart 77, har störtat med flygplan, välsignats av påven och gråtit med mödrar som förlorat sina barn. 15.3.2012 kl. 16:07

kina.   Förföljelserna av de kristna i Kina har under de två senaste åren varit de mest intensiva på två decennier. China Aid kan namnge tjugotusen försvarare av mänskliga rättigheter som kidnappades, fängslades eller hotades under fjolåret. 14.3.2012 kl. 19:05

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31