Barn och ungdomar planterar eucalyptus och grevillea i Rukongo, Kenya.

Varje konfirmand i Vasa svenska får ett eget träd i Kenya

KLIMATFÖRÄNDRING.

Från och med i år får varje konfirmand i Vasa svenska församling ett eget träd i Kenya. Skolungdomar i Miriu, Kenya planterade i april 140 trädplantor för årets konfirmander. Trädplantering är ett viktigt och effektivt sätt att bromsa klimatförändringen eftersom träden binder koldioxid ur atmosfären.

11.5.2023 kl. 08:59
Trädplanteringen initierades av Piritta Pitkämäki Ihatsu som är församlingens ledare för missionsarbete och internationellt arbete. Hon är glad över att idén mottogs så väl av missionskommittén och att den har förverkligats.
– Trädplanteringen fungerar som en bro mellan ungdomar i Finland och Kenya. Det är också ett sätt att arbeta med klimathopp och det passar in i församlingens miljöarbete, säger Pitkämäki Ihatsu i ett pressmeddelande från Vasa svenska församling.
Under en temahelg om mission och internationellt arbete som nyligen ordnades för konfirmanderna berättade Pitkämäki Ihatsu om trädplanteringen och fick mycket positiv respons av ungdomarna.
– Det var många som blev glada åt detta, att ett träd har planterats just för dem.
Trädplanteringen i Kenya sköts av Svenska Lutherska Evangeliföreningen (Slef) och trädplantor har planterats bland annat i Miriu som ligger nära Sondu, cirka 70 kilometer söder om Kisumu. Chamilla och Kristian Sjöbacka som är Slefs missionärer i området och också understöds av Vasa svenska församling har skickat foton från trädplanteringen och skriver att stödet för planteringen har tagits emot med tacksamhet.
”Vi har fått regn under de senaste månaderna och det är bra läge att plantera. När ungdomarna inkommande vecka får ett två veckors skollov ordnas flera ungdomsläger och då planterar de träd på många håll, främst på kyrk-tomterna. Här i Kenya uppmanade man från regeringens sida också att folk skulle plantera träd under april månad.”, skriver paret Sjöbacka i ett brev till församlingen.
Träden ger dubbel utdelning
I Kenya växer träden snabbt och ger därför dubbel utdelning. Trädslagen som planteras kan huggas till ved men växer efter det upp igen. På så sätt motverkar träden inte enbart klimatförändringen utan hjälper också lokala familjer. Trädslagen som planterats är eukalyptus, blue gum, whistling pine och grevillea.
– Det här är ett jättebra projekt eftersom det hjälper ett utsatt ställe i världen att få mera skog. Kenya har numera enbart sju procent skog, tidigare har det varit en del av regnskogsbältet kring ekvatorn. Det här är ett sätt att stoppa öknen från att breda ut sig, säger Slefs missionsledare Brita Jern.
Jern har tioårig erfarenhet av missionärsarbete i Kenya och under alla dessa år planterade hon själv många träd där och satte mycket tid på att vattna planteringarna.

– Även den fostrande delen är viktig, både i Vasa och i Kenya, fortsätter Jern. Jag tror att projektet i Kenya tas emot som en uppmuntran. Det visar att vi i Finland tror på ungdomarnas förmåga att göra skillnad i Kenya.
I Vasa svenska församlings konfirmandbiblar klistras ett klistermärke som en påminnelse om att en trädplanta planterats just för dem i Kenya. Det är Piritta Pitkämäki Ihatsu som utformat klistermärket.

Text: Pressmeddelande från Vasa svenska församling
Foto: Kristian Sjöbacka


Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

Elisabeth Rehn, snart 77, har störtat med flygplan, välsignats av påven och gråtit med mödrar som förlorat sina barn. 15.3.2012 kl. 16:07

teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14