Stina Lindgård såg gärna att kyrkorna blev mer mångfunktionella.

Lovisanejden: Vinterstängt och elva grader för konstverken och orgeln i tysta kyrkor

ENERGI.

I Lovisanejden står en del kyrkor tomma och kalla i vinter: till exempel kyrkan i Liljendal och i Strömfors.

24.10.2022 kl. 14:35

– Vi har sju kapell och tre kyrkor med elvärme, räknar Gitte Backman, tf ekonomichef vid Lovisanejdens kyrkliga samfällighet.

Hon säger att samfälligheten gjort planer inför vintern. Liljendal kyrka har varit stängd de senaste åren under vintrarna. Det nya är att också kyrkan i Strömfors ska vara stängd från januari till mars.

– Det blir elva grader varmt där i tre månader. Det lär orgeln klara av. Hellre jämn värme eller kyla än att temperaturen åker upp och ner hela tiden, säger Backman.

I Lovisanejden har de ännu inte sett stegringen av värmekostnader när de tittar på sin elräkning.

– Men vi måste ju vara förberedda på att det kan bli dyrt. Därför försöker vi koncentrera verksamhet till vissa punkter.

Det innebär att de flesta kapell kommer att ha lägre temperatur i veckorna, och högre på veckosluten, då det är verksamhet där.

– För tillfället verkar det ändå inte bli någon katastrof, säger Gitte Backman.


Kyrkorna vill de försöka ha kvar

Stina Lindgård, kyrkoherde i Agricola svenska församling och chef för den kyrkliga samfälligheten, berättar att de svenska gudstjänsterna i Strömfors i vinter ska ordnas i brukets församlingshem, som ligger ett stenkast från kyrkan.

Och träkyrkan i Liljendal är som sagt stängd från oktober till maj.

– Vi har inte haft någon värme där på flera år. Det är inte bra för orgeln och inte heller för den konst som finns i kyrkan. Så småningom måste vi bestämma oss för hur vi ska göra med kyrkan i framtiden.

Valkom kyrka såldes år 2019.

– Men nog är det ett stort steg att sälja kyrkor. Enligt samfällighetens strategi och mål vill vi hellre göra kyrkorna mer mångfunktionella. Det möjliggör eventuell försäljning av andra fastigheter. Men det kräver också pengar, säger Stina Lindgård.

Text: Sofia Torvalds


En kombination av lokal och global spiritualitet, kallas för glokal. Man utgår från sin egen tradition och öppnar sig för andra verklighetsuppfattningar. – Här finns nyckeln till fred i världen, tror emeritus professor Antoon Geels. 12.3.2014 kl. 14:55

Visst får journalister ha en tro. 12.3.2014 kl. 13:20

Å. Den teologiska utbildningen vid Åbo Akademi uppgår i en gemensam fakultet med psykologer, humaniora och religionsvetare. Inbesparingarna sköts genom pensioneringar. Prefekt Antti Laato är nöjd. 10.3.2014 kl. 14:03

Livets ord. Vid söndagens gudstjänst på Livets Ord i Sverige berättade rörelsens grundare pastor Ulf Ekman att han och hans hustru Birgitta under våren kommer att upptas i den Katolska kyrkan. 10.3.2014 kl. 13:59

påven. Registrerat partnerskap inte omöjligt i katolska kyrkan Påven Franciskus har i en intervju låtit förstå att katolska kyrkan kan komma att erkänna någon form av registrerat partnerskap i framtiden, skriver Dagen. 7.3.2014 kl. 14:46