Arkivbild på en konfirmation/Arkivbild på Mikael Busck-Nielsen, församlingspastor i Johannes församling i Helsingfors.

Smörjelse av konfirmander väcker känslor i Johannes församling

SMÖRJELSE.

Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar.

2.9.2022 kl. 17:59

Reaktionerna har föranlett biskop Bo-Göran Åstrand att samtala med församlingspastor Mikael Busck-Nielsen som skötte konfirmationen och kyrkoherde Johan Westerlund om det skedda.

En fadder som stod bakom sitt fadderbarn medan Busk-Nielsen välsignade konfirmanderna berättar för Kyrkpressen att prästen rörde konfirmanderna i pannan.

– Jag har varit på en del konfirmationer i olika församlingar men aldrig sett det förut, bara att man välsignat konfirmanderna med handpåläggning utan att röra vid dem. Efteråt kollade jag saken med mitt fadderbarn som berättade att prästen på förhand sagt att han kommer att göra ett korstecken i deras panna. Men han hade inte frågat om han får göra det. En del av konfirmanderna tyckte det var otrevligt att bli vidrörda. Fadderbarnet uppfattade inte någon olja och vad jag förstått har ingen annan sett något av den heller. Men om det varit olja involverad så har det inte berättats om det på förhand varken för konfirmanderna eller föräldrarna, berättar faddern.

Mikael Busck-Nielsen säger att han gjorde som han gjort under åren 2011 och 2018, då han hade ansvaret för konfirmandarbetet. Nu hade han tillfälligt tagit över en konfirmandgrupp.

– Jag borde ha förstått att det sätt som vi konfirmerade på tidigare inte längre gäller. Det kunde jag inte förstå för det har inte diskuterats.


Visste konfirmanderna på förhand om att du skulle använda välsignad olja under konfirmationen?

– Nej, för det var i ett så sent skede som jag tillsammans med min närmaste chef Anna Maria Böckerman kom fram till hur vi ska göra konfirmationen så att den ska kännas meningsfull.

Böckerman är kantor i församlingen.


Är inte kyrkoherden din närmaste chef?

– När arbetet i församlingen omorganiserades blev Böckerman chef för sektorn som heter Omsorg. Hon är min närmaste chef.

Biskop Bo-Göran Åstrand säger att konfirmanderna borde ha blivit informerade och undervisade om vad det betyder att bli smord av olja på förhand.

– Jag har förstått att man i Johannes från och till smort konfirmander med krisma under åren 2011–2018. I samband med en omfördelning av arbetet bland de anställd upphörde detta, men nu har en enskild präst ändå gjort det och gjort det i hemlighet.

Teologiskt ser biskopen inte det som ett så stort problem, men momentet finns inte i vår handbok.

– Nu gäller det hur man fungerar i ett medarbetarlag. Men man får problem när man som enskild präst eller anställd gör saker förbi kyrkoherdens anvisningar. För kyrkoherden är ansvarig för vad som sker i församlingen när det gäller gudstjänst, predikan, förrättningar och dit också konfirmationen hör. Det ansvaret kan inte flyttas över till någon annan.

Åstrand understryker också allt måste ske med öppna kort i konfirmandarbetet.

– Vi har inte rätt att uttrycka att vi gjort saker diskret utan att konfirmanderna och deras föräldrar vet det.

Efter konfirmationsmässan gjorde Mikael Busck-Nielsen en uppdatering på sin privata Facebookprofil om att han utfört en ytterst diskret smörjelse av ungdomarna.


Vad händer nu? Är det en så stor förseelse att den föranleder disciplinära åtgärder?

– Det har vi inte bedömt ännu. Det är en fråga mellan kyrkoherden, mig och domkapitlet. Det är under utredning och bedömning. Det påtagliga är nu förhållandet mellan kyrkoherden och Busck-Nielsen. Där behöver relationen återställas, säger Åstrand.

Martina Harms-Aalto som är församlingsrådets viceordförande ser mycket allvarligt på det skedda.

– Innan jag vet mer så kan jag inte säga vad församlingsrådet kommer att vidta för åtgärder, säger hon.


Varför ser du allvarligt på det?

– Jag vill sätta mig in i både vad avsikten med smörjelsen har varit och hur förverkligandet av den de facto uppfattas och kan tolkas. Jag ser inte någon annan lösning än att församlingsrådet måste behandla den här frågan.

Johan Sandberg


laestadianismen. Var det bönesvar då Alf Snellman som fjortonåring fick jobb på ett båtvarv i Gertruds? Mamma ansåg att Gud hade hört bönerna då Alf kunde hjälpa till att försörja den fattiga familjen vars pappa låg på sjukhuset i lungsot efter kriget. 25.8.2012 kl. 03:00

psalmbok. Tidigare i veckan lanserades en ny finsk psalmbok med punktskrift. Den förra upplagan trycktes på 1980-talet. 31.8.2012 kl. 16:08

religion. Det finns potential i religionen när det gäller konflikthantering, säger Katri Kyllönen. 30.8.2012 kl. 10:54

Blogg. Nyckelnbloggen är en ny sida för anställda, frivilliga och allmänt intresserade av kyrka och församling. 29.8.2012 kl. 09:07

vänförsamling. Cirka 60 procent av de evangelisk-lutherska församlingarna i Finland har en vänförsamling utomlands. 27.8.2012 kl. 13:29

Att vara en anonym kristen är inget för Trygve Erikson. Därför har han gett ut en bok han kallar sin trosbekännelse. Den följer han upp med sina memorarer senare i höst. 26.8.2012 kl. 04:00

diakoni. HelsingforsMission gör comeback med nytt namn och en satsning på huvudstadens svenskspråkiga seniorer. 25.8.2012 kl. 08:01

religion. Religiösa människor har bättre mental hälsa än andra, visar en amerikansk forskning. 24.8.2012 kl. 10:15

Nytt namn från årsskiftet i Kristinestad. Ny storförsamling i Lojo. 22.8.2012 kl. 19:30

poesi. När Tomas Tranströmer översattes och älskades utomlands fick Sverige medge: han har ett budskap som når fram. 23.8.2012 kl. 06:00

mission. Hope for the Babies–projektet var en av 65 finalister bland sexhundra deltagare i en internationell tävling i USA. 22.8.2012 kl. 00:00

religion. Värderingar och världsbilder kartläggs i ett nytt forskningsprojekt vid Åbo Akademi. 22.8.2012 kl. 10:10

Kyrkostyrelsen redovisar fjolårets ekonomiska resultat ute i församlingarna. För många ser det bättre ut - men skillnaderna är stora. 20.8.2012 kl. 21:53

Att ha pengar och vara lycklig är inte självklart. Men att vara utan är inte heller något lyckorecept. 16.8.2012 kl. 11:29

Hildegard von Bingen var en mystiker och nunna som levde och verkade i början av 1000-talet. 15.8.2012 kl. 15:21

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09

Teologi. Tomas Ray vikarierar Patrik Hagman som universitetslärare i praktisk teologi vid Åbo Akademi. 9.6.2021 kl. 16:29

kampen mot cancer. I maj för fyra år sedan förlorade Britt-Marie Fellman sin man och dotter i cancer, och Anna Andersson sin pappa och sin syster. Sara dog några dagar före Janne – och de begravdes samtidigt på försommaren. 9.6.2021 kl. 00:00

RÄTTEGÅNG. Under två dagar har Vasa hovrätt gått igenom samma dokument och hört samma vittnen och experter som Österbottens tingsrätt gjort i penninginsamlingsmålet mot Martyrkyrkans vänner, dess ordförande och en styrelsemedlem. 9.6.2021 kl. 15:32