Garden party med hamburgare under sista kvällen är en mångårig tradition på Petrus församlings skribaläger.

Gemenskap som alltid levererar

SKRIBALÄGER.

Skriftskollägren på Lekholmen är händelser som de flesta minns. ”Lekisandan” går aldrig ur tiden och
återupplevs år efter år i olika former och konstellationer. Under Petrus församlings fjärde läger för i sommar hamnade bastun i hetluften.

20.7.2022 kl. 06:00

Yeeeeaah!

Finns det ett ord som sammanfattar Petrus församlings fjärde och sista skriftskolläger för i sommar så är det ordet yeeeeaah. Ordet kännetecknar den här avslappnade och livsglada gemenskapen.

Men det kunde ha blivit annorlunda. Väldigt annorlunda. Första dagen på lägret började ugnen i bastun nämligen ryka in vilket gjorde att det inte gick att använda den. Bastuns betydelse för gemenskapen på ett läger på Lekholmen kan inte understrykas nog.

Krisen var med andra ord ett faktum. Men det är i sådana här situationer som hjältedåd kan göras. Fyra hjälpiskillar steg fram. De kunde inte acceptera att vara en vecka på skribaläger utan bastu.

– Jag var starkt missnöjd med att det inte fanns någon bastu, berättar Alvar Merjamaa.

– Bastu på läger hör till. Det är viktigt att konfirmanderna får uppleva detta, säger Teddy­ Schalin.

Han får medhåll av Alexander Aalto.

– Gemenskapen når sin höjdpunkt i bastun och det fanns en reell risk att bli utan det då bastun var sönder.

De fyra hjälpiskillarna satte sig grundligt in i problemet och konsulterade gårdskarlen. De ville veta precis hur bastun fungerar och vad problemet var.

Alexander Aalto, Teddy Schalin, Emil Lybeck och Alvar Merjamaa. Foto: Johan Myrskog

– Vi funderade att det kan väl inte vara så svårt att få den fixad, säger Emil Lybeck.

Det visade sig att bastukaminen behövde en ordentlig rensning från aska som fastnat inne i kaminens rör. Eftersom det inte fanns någon apparat som kunde rensa ugnen från askan konstaterade Lekholmens gårdskarl Patrick Koski att bastun inte gick att använda förrän man skaffat en.

Snabb problemlösning

Det var fredag kväll och de fyra vännerna insåg att de måste slå till genast för att inte tvingas vänta ända till måndag eller tisdag, eller i värsta fall till efter lägret för att få bada bastu.

De funderade om de tillsammans på lägret kunde samla ihop tillräckligt med pengar för att köpa en asksugare, men lägerpräst Ronny Thylin lovade ta hand om räkningen så att pojkarna i lugn och ro kunde koncentrera sig på att fundera hur de kunde få en asksugare transporterad ut till holmen.

Det ville sig inte bättre än att det råkade vara besöksdag under helgen.

– Mina föräldrar kom från landet då de var på väg hit. Jag hörde mig för på morgonen ifall de kunde köpa en asksugare på vägen. Sen glömde jag bort att kolla upp vad de svarat och först på eftermiddagen insåg jag att jag snabbt måste bekräfta med dem att de faktiskt får en, berättar Teddy Schalin.

Efter några nervösa minuter fick han ett förlösande svar. Föräldrarna hade hittat en asksugare och var nu på båten på väg ut till Lekholmen.

Jublet visste inga gränser då gårdskarl Patrick Koski senare på kvällen kunde meddela lägret att bastun nu var fixad och gick att använda.

Gårdskarl Patrick Koski såg till att bastun till slut kunde användas igen. Foto: Johan Myrskog

– Yeeeeaah! vrålades det från alla håll och kanter.

– Jag kände en stark lättnad och stolthet, säger Alvar Merjamaa.

Kort därefter blev det bastubad och bastun som stämningshöjare och gemenskapsskapare är faktiskt ingen överdrift alls.

Yeeeaah!

Johan Myrskog


Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

Finlands första mässa med elektronisk musik firas i Mikaelskyrkan i Åbo. 23.2.2012 kl. 10:37

I dag inleds inte bara kyrkoårets fastetid, utan också kampanjen Ekofasta som pågår till och med den 8 april. 22.2.2012 kl. 13:49

Ingemar Klemets har valts till kaplan i Oravais kapellförsamling. Klemets som var den enda sökande valdes enhälligt av kapellrådet på tisdagskvällen. 22.2.2012 kl. 06:07

Borgå. Enligt en tilläggsutredning skulle det lättare för Borgå kyrkliga samfällighet att hitta köpare för kursgården i Pellinge än för kursgården i Karijärvi. 21.2.2012 kl. 16:02

Jari Jolkkonen har valts till biskop i Kuopio stift. 20.2.2012 kl. 18:23

Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25

Åbo. – Hon har öppnat dörrarna till en spännande värld! säger han. 19.4.2021 kl. 10:17

adoption. Anne Söderlund var ett oönskat barn och blev adopterad när hon var sju månader. – Men jag vill inte bli definierad av vad jag inte fick, utan av vad jag fick. 14.4.2021 kl. 09:09

kyrkoherdeval. Församlingsrådet i Vanda svenska församling valde Kristian Willis, församlingspastor vid Helsingfors kyrkliga samfällighet, till ny kyrkoherde. 13.4.2021 kl. 19:20

radio. För ett drygt år sedan hade Laestadianernas fridsföreningars förbund LFF fattat ett beslut om att lägga ner sin radiokanal. Nu när coronan begränsar livet och sammankomsterna är de glada att de kom på andra tankar. 14.4.2021 kl. 09:48