Biskoparna Bo-Göran Åstrand och Matti Salomäki mötte gemensamt förtroendevalda i Sydösterbotten.

Utredning i om församlingsfusion i Sydösterbotten görs bara på Kaskös begäran

SYDÖSTERBOTTEN.

Nu borde man öppet och fördomsfritt utreda allt från ett utökat samarbete till en samgång mellan Närpes och Kaskö församlingar. Men utredningen görs inte om inte de förtroendevalda i Kaskö begär den. Kristinestad berörs inte i detta skede.

3.6.2022 kl. 10:00

Det är resultatet efter torsdagskvällens möte med kyrkoherdarna och de ledande förtroendevalda från Närpes, Kaskö samt Kristinestads svenska och finska församlingar som biskoparna Bo-Göran Åstrand och Matti Salomäki kallat till.

– Det stod klart att Kaskö församling är i en svår situation. Enligt sin egen bedömning klarar sig Kaskö ekonomiskt i den nuvarande formen ännu tre eller fyra år. Något måste göras. Det inser de själva också, säger Åstrand efter mötet.

Först talade Kasköborna för ett utökat samarbete.

– Men hela gruppen fick en samsyn om att det bästa skulle vara att göra en öppen och fördomsfri utredning där man går genom alla modeller från ett utökat samarbete till en samgång mellan Närpes och Kaskö.

Gruppen som samlades i Närpes hade ändå inte mandat att besluta om att göra utredningen.

– Nu är bollen hos de förtroendevalda i Kaskö. Vill de ha utredningen som vi i både Borgå och Lappo stift rekommenderar så ska de själva begära den. Nu väntar vi på vad de säger när de diskuterat saken i Kaskö.

Enligt Åstrand har de ingen tid att förlora. En utredning tar ett år.

Församlingarna i Kristinestad var med på mötet eftersom de ligger i närområdet. Men båda meddelade att i det här skedet inte vill delta i utredningen. Nu gäller det Närpes och Kaskö.

– Jag fick intrycket att Närpes representanter är öppna för att vara med i en utredning utan att låsa sig vid någon modell redan nu.

Kaskö har tidigare sökte samarbete med Närpes men fått avslag.

– Hur man kan samarbeta ser man på om utredningen blir av. Ett samarbete förutsätter ett samarbetsavtal och att medarbetarna går med på att göra samarbetet. Man kan inte tvinga en anställd i en församling att jobba i en annan. Tidigare har det varit svårt att avdela personal.

En sammanslagning innebär att Kaskö byter stift.

– Utan att föregripa något så är båda stiften välvilligt inställda till det. Kasköborna ser också båda stiften som möjliga.

Vågar du gissa hur det går vidare?

– Jag hoppas att Kasköborna kan tänka sig att göra utredningen. Jag hoppas att Närpes och Kaskö då tillsammans ska kunna slå sig ner och fundera över vad de vill göra. Det tror jag att de klarar av att göra. Man är beroende av varandra i regionen och det hjälper inte att det går bra i egen församling om det går dåligt för grannen. Andan av att man vill hitta en lösning som kan avhjälpa situationen fanns under mötet.

– För min del är jag glad över att vi inta bara talar om samarbete mellan stiften utan också gör det. Min bedömning är att det här har förutsättningar att gå vidare. Vill de har utredningen får de den snabbt.

"Ett öppet kort"

Jarmo Tarkka, viceordförande i kyrkorådet i Kaskö bekräftar att Kaskö tagit emot bollen.

– Vad det leder till är ett öppet kort. Det vet vi inget om ännu. Det är nu något vi måste diskutera i fullmäktige, säger han.

Johan Sandberg
Foto: Kyrkans bildbank/Aarne Ormio och Jani Pihlaja /Top Focus


Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

Kristen litteratur har under flera års tid uppmärksammats i församlingarna en vecka på våren. I år blir det ingen vecka. 2.4.2012 kl. 13:31

Nu är det slut med hemgjorda palmer och skalperade krukväxter. Missionärerna räddar palmsöndagens festtåg. 1.4.2012 kl. 17:57

Kristna bokhandeln Kotimaakauppa heter numera Sacrum. 1.4.2012 kl. 08:00

Katolikerna i Sydney får klara sig utan palmblad på palmsöndagen. Ormbunksblad ersätter och räddar helgen. 31.3.2012 kl. 08:00

Muslimers deltagande i nattvarden i en gudstjänst som Danmission ordnade har väckt debatt i Danmark. 30.3.2012 kl. 15:28

skatt. Medlemmarna flyr och kyrkans pengar tryter. Så vem ska betala när målfärgen flagnar i våra gamla kyrkor? Staten, tycker Torsten Sandell. 29.3.2012 kl. 17:00

kina. Den ledande kinesiska människorättsjuristen Gao Zhishen är vid liv, men fortsättningsvis i fängelse. Anhöriga har fått träffa honom för första gången sedan han fängslades för drygt två år sedan. 29.3.2012 kl. 09:26

På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

Skriftskolan är fortfarande populär och når 83 procent av alla femtonåringar. 27.3.2012 kl. 09:07

Maktkampen i Senegal verkar vara över. Den gamla presidenten accepterar nederlaget. 26.3.2012 kl. 15:23

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59