Vänskapen i föreningen går inte att ta miste på.
Vänskapen i föreningen går inte att ta miste på.

De vill vara med och skapa ett samhälle för alla

JÄMSTÄLLDHET.

– Våra föreningsmedlemmar har lika stor rätt att vistas överallt som andra människor, säger Muluken Cederborg som jobbar som koordinator för DUV Mellersta Nyland. Föreningen fyller 50 år i år.

1.3.2022 kl. 11:00

Det är snöyra i Grankulla när verksamhetsledaren för DUV Mellersta Nyland Jon Jakobsson och hans medarbetare sätter upp ett stort vitt tält utanför föreningen DUV Mellersta Nylands nya lokal.

– Några medlemmer har redan meddelat att deras färdtjänsttaxi inte kör, på grund av snöovädret.

Daniela Frankenhaeuser är bland de första medlemmarna som dyker upp. Hon har nyfiket väntat på att se lokalen.

– Jag bor i Grankulla, så det känns väldigt trevligt att vi fått en ny medlemslokal just här.

Hon har varit aktiv i föreningen i många år. Medlemmarna har inte kunnat träffas så mycket på grund av coronaläget. Hon är aktiv i föreningens många klubbar.

– Jag tycker speciellt om IT- klubben. Jag tycker också om att promenera med medlemmarna och dricka kaffe efteråt.

Daniela Frankenhaeuser tycker att det bästa med föreningen DUV Mellersta Nyland är att få träffa kompisar och lära känna nya människor.

– Jag har fått många vänner här.


Daniela Frankenhaeuser.Service på svenska

Lisbeth Hemgård och hennes son Sebastian Hemgård är på plats för att se den nya lokalen.

– Jag är verksamhetsledare för förbundet FDUV och jag är väldigt glad över den nya lokalen. Många av medlemmarna i föreningen bor i Grankulla eller i närheten. Många finlandssvenskar flyttar hit när de får ett barn med funktionsnedsättning – här får man god service på svenska, säger Lisbeth Hemgård.

Sebastian Hemgård har inte en intellektuell funktionsvariation, men han har autism. Han jobbar på Grankulla stad och ibland besöker han föreningens evenemang.Samma rättigheter

Fler och fler medlemmar har trotsat snön och har gett sig ut för att bekanta sig med de nya utrymmena. I små grupper får medlemmarna gå in, och sedan får de dricka kaffe och äta runebergstårtor i tältet utanför lokalen.

Muluken Cederborg jobbar som koordinator för DUV Mellersta Nyland rf. Den ideella föreningen arbetar för att förbättra livskvaliteten för svenskspråkiga personer med intellektuell funktionsvariation och deras anhöriga.

– Föreningen grundades främst som avlastning för föräldrarna, men mer och mer blev det fokus på barnen och hur man kunde skapa meningsfull fritidsverksamhet.

I år fyller föreningen 50 år.

Vi hade planerat för en stor fest, men coronan kom i vägen.

I föreningens regi ordnas ungefär 15 klubbar.

– Den populäraste klubben är allsångsklubben. Öppet hus-konceptet är också mycket populärt. Medlemmarna får då testa på olika teman, allt från disco och kräftskiva till Halloween. Vi som koordinerar måste alltid utgå från medlemmarna.

Ibland ordnas det naturupplevelser, teater och konstutställningar.

– Alla våra medlemmar vill helt enkelt få vara där alla andra finns!

Föreningen anställer kunniga och engagerade ledare till klubbarna.

– Ledaren måste vara utbildad i ämnet. Det är också ett sätt att höja statusen för att jobba inom denna kategori. Människor som har en funktionsvariation är en väldigt utsatt grupp. Jag vill få de bästa ledarna att jobba för den här gruppen, för det är de värda.

En av föreningens mål är också att kunna bidra till att skapa ett samhälle där alla kan vara med.

– Den här målgruppen har lika stor rätt att vistas överallt. Vi gör det bara på vårt eget sätt. Några av oss kanske för mera ljud än andra, och kan uttrycka sig på ett annorlunda sätt. Det behöver vi normalisera.

Christa Mickelsson


Emma Audas, Göran Stenlund, Gun Geisor, Stefan Myrskog och Jan-Erik Lindqvist har förlänats Mikael Agricola-medaljen.

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59
Vid det Borgå domkapitels första möte den 1 december år 1923 var det dåvarande biskopen Max von Bonsdorff som svingade ordförandeklubban. År 2023 var det nuvarande biskopen Bo-Göran Åstrand som skötte det uppdraget.

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23
Lucas Snellman tror valet blir spännande.

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48
Ifjol deltog 47 488 unga i konfirmandundervisningen.

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00
Församlingsförbundets  verksamhetsledare Kalle Sällström, pristagaren Stefan Härus och biskop Bo-Göran Åstrand.

kulturpris. I trettio år var Stefan Härus redaktör för programmet Tack och lov i Yle Vega. Programmet presenterade andlig musik enligt lyssnarnas önskemål, och präglades starkt av Härus röst, personlighet, närvaro och kunskap. Dessa motiveringar lyftes fram när Stefan Härus fick Församlingsförbundets kulturpris år 2023. 28.11.2023 kl. 15:33

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Vem har sökt tjänsten som ledande kaplan i Väståbolands svenska församling? Vem blir citykaplan i Johannes församling? Läs mera i notisen från domkapitels senaste sammanträde. 28.11.2023 kl. 13:58
När Torsten Sandell tar emot gäster hemma i Helsingfors bjuder han ofta på turkiskt te.

KORANFORSKARE. Många muslimer upplever pressen från västvärlden som outhärdlig, säger Torsten Sandell, som bott länge i Turkiet och forskat i Koranen. 23.11.2023 kl. 08:00
För Mari Koli blev utmattningen och den påföljande pilgrimsvandringen den livsförändring hon behövde.

livskris. När hon var fem år hittade Mari Koli sin pappa död. Det är egentligen där berättelsen om krig, en utbränd vd och att vandra sig frisk börjar. – Jag hörde en röst som sa: Du måste gå till Santiago de Compostela. 22.11.2023 kl. 13:01
Mikael Nylund har hållit i trådarna för projektet från början, men hela församlingen har stått bakom projektet.

EKENÄS. I tider när kyrkobyggnader blir nattklubbar eller bostäder går Betesdaförsamlingen i Ekenäs mot strömmen. Frikyrkan har köpt och renoverar den mer än 150 år gamla träbyggnaden Ekenäs seminarium. 21.11.2023 kl. 18:19
Patrik Hagman är besviken efter sin senaste period som ombud.

KYRKOMÖTET. Ombuden Ulla-Maj Wideroos, Patrik Hagman och Rolf Steffansson har meddelat att de inte ställer upp för omval när ett nytt kyrkomöte ska väljas i februari. Kyrkpressen bad dem sammanfatta de senaste fyra åren och slutsatsen blev – det går kanske framåt, men framför allt går det långsamt. 20.11.2023 kl. 13:11
Elis Storsjö år i nian i Strandnäs skola i Mariehamn.

HÖSTDAGARNA. I år reste hela 600 ungdomar från olika håll i Svenskfinland till Höstdagarna i Toijala. Elis Storsjö från Mariehamn var en av dem. 20.11.2023 kl. 12:54
Kyrkomötet är kyrkans riksdag.

KYRKLIGA VAL. Kandidatnomineringen inför kyrkomötesvalet och valet av stiftsfullmäktige avslutades i onsdags. Här följer en preliminär sammanställning av listorna och kandidaterna. 17.11.2023 kl. 16:10
ETT GOTT RÅD. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

ETT GOTT RÅD. Då artisten Jukka Leppilampi var 20 år hittade han de vägar i livet som han traskat på sedan dess. Han ångrar nästan ingenting. 16.11.2023 kl. 11:42
I december 
ger kvartetten
som jobbar i församlingen 
i Sibbo julkonserter i Sibbo gamla kyrka.

sibbo. Sibbo svenska församling har fyra manliga medarbetare, och alla är duktiga sångare. De bildar kvartetten Vaneo, och nu övar de inför julkonserter i Sibbo gamla kyrka. 15.11.2023 kl. 16:08

Emma Audas, Göran Stenlund, Gun Geisor, Stefan Myrskog och Jan-Erik Lindqvist har förlänats Mikael Agricola-medaljen.

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59
Vid det Borgå domkapitels första möte den 1 december år 1923 var det dåvarande biskopen Max von Bonsdorff som svingade ordförandeklubban. År 2023 var det nuvarande biskopen Bo-Göran Åstrand som skötte det uppdraget.

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23
Lucas Snellman tror valet blir spännande.

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48
Ifjol deltog 47 488 unga i konfirmandundervisningen.

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00