– Min hjärna var blockerad i natt. Jag kunde inte ta in att kriget har börjat, säger radiovärden Tanja Pintjuk i Kiev.

Kristna radioprataren Tanja Pintjuk i Kiev: "Det kom tre kraftiga smällar från regeringskvarteren – nu har det faktiskt börjat"

Ukraina.

Tanja Pintjuk är radiopratare på den fristående radiokanalen Radio M i Kiev. På torsdag morgon började en annorlunda tid i Ukraina. Hennes hemland är i krig.

24.2.2022 kl. 13:39

– Det var kring klockan fem på morgonen. Vi hörde tre kraftiga smällar från "högra stranden", som vi säger här i Kiev. Det är där regeringsbyggnaderna ligger. Jag kunde inte ta in det först, att det var krig. Det var en förfärlig chock. Min hjärna var blockerad.

Radiovärden Tanja Pintjuk är uppvuxen i Ukrainas huvudstad Kiev och bor med sina föräldrar. De sov gott vid de första smällarna, men Tanja hade varit vaken och hållit kontakt med en vän utanför Ukraina till småtimmarna.

– Jag har inte sovit mycket senaste natt. Efter smällarna slog jag upp Facebook direkt och där var fullt av meddelanden om att det hade börjat. Fast det är ju mest militära och strategiska mål som har anfallits.

I Ukrainas huvudstad Kiev kan hon inte gå till jobbet på radiokanalen Radio M i dag. Alla ukrainare har av myndigheterna upppmanats att stanna hemma tillsvidare.

– Det känns konstigt hur människor beter sig. En del är i panik och hamstrar mat. Jag tyckte också vi skulle köpa hem lite extra mat och vattenflaskor, men min mamma bara skrattade och frågade om det nu är nödvändigt.

På fredagen satt familjen i bombskydd från klockan sju på morgon till tidig eftermiddag. Tanja Pintjuk beskriver stämningen som lugn; barnen lekte och de vuxna surfade på webben och ringde upp för att höra hur bekanta och släktingar hade det.

Gör vanligen reseprogram

Radio M där Tanja Pintjuk arbetar är en liten fristående kanal som sänder över åtta sändare runtom i Ukraina och strömmar sina program på sociala medier. Kanalen har nyheter, musik och lättare pratprogram och en kristen profil.

– I dag kör vi program som vi har bandat på förhand med uppmaningar om hur folk ska förhålla sig till läget och att också förlita sig på Guds beskydd. Vi har bibelläsning och pastorer som talar. Alla roliga inslag får blir borta just nu. Mitt reseprogram, Packa kappsäcken, skulle i dag ha handlat om Slovakien och Slovenien. Men det är inte så aktuellt just nu.

I övrigt ska Radio M som det nu ser ut fortsätta med sitt normala program, men hålla en webbström öppen för människor som vill dela sin oro eller be om förbön. Tanja Pintjuk säger att hon också stort uppskattar ett en baptistledamot av parlamentet har samlat kristna ledamöter från olika samfund till gemensam bön.

De har också slutit upp fint kring president Volodymyr Zelenskyj, även om en del av dem var kritiska till att han år 2019 blev vald, säger Tanja Pintjuk.


Programchefen kallad till fronten

På jobbet där ett 20-tal personer jobbar ska programchefen Maxim, som är reservofficer, också rycka in i Ukrainas armé.

– Han har haft morgonshowen och får ge över åt två av sina kolleger. Maxim är i 35-årsåldern och har fru och en liten baby. Han fick sin inkallelseorder för ett par veckor sedan. Men han har tjänstgjort vid fronten när han var yngre och är också beredd och taggad att rycka in nu, säger Tanja Pintjuk.

I östra Ukraina är man särskilt orolig för den redaktör som har sin studio i Slovjansk i öster, bara 40 kilometer från den så kallade kontaktlinjen till den ryskstödda utbrytarrepubliken Luhansk.

Bland sina vänner har Tanja Pintjuk också två militärpastorer, båda kvinnor, som under en längre tid har arbetat vid Ukrainas östfront, i Mariupol och Kramatorsk, där kriget mot separatistområdena har pågått redan i åtta år.

– Särskilt av den ena av dem, Oleksandra, har jag också fått mycket förstahandsinformation. Men ibland har man också slutat tänka på att det är krig, säger hon.


Mamma är rysk

Ukraina har historiskt stått Ryssland nära, med livliga kontakter över gränserna. Det känner Tanja Pintjuk av också hemma i Kiev. Hennes mamma är född i ryska Volgograd närmare 1 000 kilometer längre österut.

– Vi har släktingar där, men det är många, många år sedan vi besökte dem. Och vi försöker ibland förklara för dem hur vi ser på det här med Ukraina, men vi har efterhand förstått att det är bäst att prata om väder och vind och inte ta upp det, säger hon.

Som reseredaktör reser Tanja Pintjuk själv gärna. Sedan det senaste besöket i Ryssland har det däremot redan gått fem-sex år. Den gången besökte hon Moskva.


Vilken var den senaste bön du bad?

– Det var som jag skrev på Facebook. Jag var tacksam till Gud för livet och för Guds beskydd. Men jag bad också för att en vän skulle hitta en bostad.

Jan-Erik Andelin


biskopens påskhälsning. Påsken vägrar att inordna sig i enkelt förutsägbara upprepningar, skriver biskop Björn Vikström i sin påskhälsning. 22.3.2016 kl. 00:00

prästvigning. Vid prästvigningen i Borgå domkyrka 20.3.2016 har teologie magister Daniel Nyberg ordinerats till prästämbetet. 22.3.2016 kl. 09:34

”Vem är rädd för svarte man?” sjunger det fiktiva punkbandet Lampedusa i bakgrunden, medan regissören Tanya Weinstein ser på. 22.3.2016 kl. 09:00

skärtorsdag. Förra året öppnade präster i Helsingfors ett tillfälligt fottvätteri till påsken. Nu fortsätter Vanda finska församling i deras fotspår. 22.3.2016 kl. 00:00

Här finns alla färgläggningsbilder som ingått i Kyrkpressen under vårvintern. Klicka på bilderna så kommer du till en utskrivbar version. Bilderna är skapade av Johanna Öst-Häggblom och Sofie Björkgren-Näse. 21.3.2016 kl. 14:58

fattigdom. Hälften av det ekonomiska stöd på totalt 7,8 miljoner som diakonin delade ut ifjol riktades till barnfamiljer. 18.3.2016 kl. 00:00

livsåskådning. Utbildningsverkets svenska sektion i Helsingfors planerar införa gemensamma lektioner i livsåskådning och religion i grundskolan. 18.3.2016 kl. 11:21

bnö. Busslaster har kommit till hennes förbönskvällar genom åren, brev fyllda av oro har skickats till hennes adress. 17.3.2016 kl. 11:26

musik. Sari Murtonen vid Östra Finlands universitet har intervjuat tio unga vuxna om vad de uppfattar som andlig musik. 17.3.2016 kl. 15:23

vanda. Nu är Vandaförsamlingarna och Vanda stad eniga om hur kvarteret vid Dickursby kyrka ska utvecklas. 17.3.2016 kl. 11:02

själavård. Nu går det att fylla i ett kort för att informera vårdpersonal om att du önskar förbön eller nattvard om du råkar ut för en olycka eller sjukdom. 17.3.2016 kl. 11:00

Matbankens insamling av varor som ska delas ut till påsken har inletts på Åland. 17.3.2016 kl. 10:53

yle. I år har det gått 90 år sedan den första radiogudstjänsten sändes. 17.3.2016 kl. 10:52

Det är svårt att få fullgod service på svenska, säger några åländska kyrkoherdar. 11.3.2016 kl. 15:26

I militären fick Mathias Salo ett bönesvar, en förvissning om att Gud tar hand om honom. Den vetskapen ger honom mod att välja nya vägar i livet. Fotbollen som sysselsatt honom i 18 år har han nu valt bort. Nästa höst väntar teologistudier, i sommar en resa till USA. 11.3.2016 kl. 08:53

Bok. En svår skilsmässa, ett årtal karvat in i en kyrkbänk i Frankrike och en cykelolycka som ledde till döden – det här är några händelser som fick Maria Lindh-Hindsberg att skriva en roman om att förlora allt och kanske hitta en tro. 25.10.2022 kl. 11:09

ENERGI. Den höjda elräkningen för samfälligheten i Malax, som nästa år blir Malax församling, kan komma att motsvara upp till två årslöner. De tre kyrkorna värms upp på olika sätt: fjärrvärme, bergvärme och direkt el. 24.10.2022 kl. 13:54

ENERGI. Det svenska Finland och Åland ligger väl framme i att ställa om kyrkorna på energismart jord- och bergvärme. Men inför vinterns hotande elkris står många kyrkor också i Borgå stift inför hotet om skenande elräkningar. 24.10.2022 kl. 14:16

ENERGI. I Lovisanejden står en del kyrkor tomma och kalla i vinter: till exempel kyrkan i Liljendal och i Strömfors. 24.10.2022 kl. 14:35

ENERGI. Kyrkostyrelsen har tidigare haft rådgivare som har hjälpt församlingarna att spara energi och el. Men i vinter får församlingarna gå till den kommunala rådgivningen. 24.10.2022 kl. 14:40