Att samtala i en kyrka är en signal om att också det omätbara ryms med – det som inte kan vägas, mätas eller göras statistik på.

Tre personer träffas och så får kameran rulla

samtal.

Vad är ett gott samtal? Vad händer när människor möts i dialog istället för debatt? Jakten på det goda samtalet tog sig uttryck i en talkshow i kyrkan.

27.5.2021 kl. 17:02

Utgångspunkten var att försöka hitta trygga plattformar där vi kan samtala om saker som inte har färdiga svar, säger Jani Edström som är pastor i Helsingfors baptistförsamling.

Han tänker att när vi utbyter färdigt tuggade åsikter på ställen som Facebook är det svårt att få till en dialog.

Idén var att göra ett samtalskafé, men i praktiken har kaféborden i kyrksalen av förklarliga skäl fått stå ganska tomma. Det blev något av en talkshowstudio: två gäster, Edström som samtalsledare, de som sköter ljudet och de två kamerorna. Café Skillnaden – efter församlingens adress på Skillnadsgatan i Helsingfors – publiceras på Youtube och som podcast.

Edström beskriver det som ett nedslag i verkligheten: tre personer träffas och så får kameran rulla. En gäst kommenterade: Vad skönt att få sitta och diskutera utan att behöva försvara sin ståndpunkt hela tiden.

– Det bästa är ju när man som lyssnare upplever att det inte blir färdigt utan man ryms med med sina egna tankar. Det är så mycket som produceras idag där jag som lyssnare eller tittare blir totalt överflödig.

Jani Edström leder samtalen i Café Skillnaden.


Hittills har samtalen
till exempel handlat om musikens kraft och om manlig vänskap. Även om det inte är församlingsverksamhet i traditionell mening bidrar kontexten till tonen.

– När vi samtalar i en kyrka signalerar vi att vi lyfter in också det omätbara. Vi talar om saker som inte kan mätas och vägas och föras statistik över.

"Känslan efteråt. När man känner: jag har varit med om någonting som aldrig kommer att upprepas, men som sätter djupa spår i mitt inre."

På tal om saker som inte har färdiga svar: Jani Edström visste från starten att han ville inkludera samtal om regnbågsfrågor och tillhörighet i andliga miljöer – eftersom det är samtal som nästan inte förts överhuvudtaget i frikyrkliga sammanhang. Tanken var att prata om vad det handlar om, och framför allt vem det handlar om: människor som är mer än statistik.

– Jag skulle gärna ge budskapet att det också i den frikyrkliga miljön finns HBTQ+-positiva församlingar, pastorer och människor.

Själv kom han till en punkt när det inte längre gick att inte ta ställning. Inte när han ser på Jesus som hela tiden söker sig till de marginaliserade, eller på baptismens kamp för religionsfrihet och mänskliga rättigheter.

– Då väljer jag att ta risken att tolka Jesus fel.

Han gör det med respekt för dem som tycker annorlunda, medveten om att det är en svår situation för kyrkorna när de möter människor som inte passar in i deras traditionella bibeltolkning eller människosyn.

– Men när jag tänker på hur Jesus mötte och behandlade människor så kan jag liksom inte något annat än säga att alltid där människor känner sig åsidosatta, marginaliserade, förtryckta – där måste vi in och lyfta upp och ge människor upprättelse.

"Människor är nog alldeles tillräckligt självfördömande. Jag tror inte att vi behöver berätta åt människor idag att de inte fixar det, att de inte räcker till."

Han har länge tänkt att budskap om synd, skuld och nåd kanske inte är det som resonerar hos människor idag.

– Människor är nog alldeles tillräckligt självfördömande. Jag tror inte att vi behöver berätta åt människor idag att de inte fixar det, att de inte räcker till. Jag tror att vi behöver berätta för människor att det finns någon som älskar dem, någon som bryr sig om på riktigt.

Café Skillnaden är långt ifrån den enda podcast eller Youtube-kanal som fått sin början under det senaste året.

– Corona fungerade lite som en katalysator, säger Edström.

Att få sitta och tala med människor på det här sättet är något han velat göra. En egen inre process blev till ”en liten grej på Youtube”. Ambitionen är inte att förändra världen, men om någon kan ta intryck av samtalen tänker han att det räcker.

Hur skulle du nu beskriva ett gott samtal?

– Känslan efteråt. När man känner: jag har varit med om någonting som aldrig kommer att upprepas, men som sätter djupa spår i mitt inre. Jag har fått bli sedd och hörd, jag har fått lyssna på andra människor som har någonting viktigt att säga. Men också i samtalet, att känna att den här delaktigheten: man är med, involverad. Och det finns tid för pauser, tid för reflektion, tid för att upprepa sig, tid att ställa frågor.

Emelie Wikblad


flyktingkrisen. – Kommer det fler flyktingfamiljer till Jomala står prästgården fortfarande till förfogande, säger kyrkoherde Kent Danielsson. 28.9.2015 kl. 16:13

thomas wallgren. Vad fanns före Big Bang? Den frågan väcker inte Thomas Wallgrens intresse. Vad hjälper det mig att tänka på den frågan? Allt som intresserar mig finns här, säger han. 24.9.2015 kl. 00:00

Den första svenska skriftskolan inom den laestadianska väckelsen kommer att starta i oktober. 22.9.2015 kl. 13:19

kyrkans chat. Kyrkans chattjour fördubblar sina öppettider. 21.9.2015 kl. 16:10

psalmbokstillägget. I november förväntas kyrkomötet godkänna de nya tilläggspsalmerna. Två av Ungdomens kyrkodagars psalmförslag ser ut att finnas med bland de slutgiltiga psalmförslagen också efter handboksutskottets och biskopsmötets senaste mangling. 18.9.2015 kl. 12:15

katja kettu. – Religion är sinnligt, primitivt, intuitivt. Jag hör inte till kyrkan men tror på nåd och helighet, säger Katja Kettu, som skrivit romanen bakom bioaktuella Barnmorskan. 17.9.2015 kl. 08:36

Patrik Hagman. I sin nya pod förenar teologerna Joel Halldorf och Patrik Hagman två saker de brinner för: det teologiska samtalet och att läsa böcker. 14.9.2015 kl. 12:44

marcus j borg. – Om jag ska vara drastisk är Marcus J Borgs böcker orsaken att jag förblivit en kristen människa, säger tidigare ärkebiskop KG Hammar, på besök i Helsingfors. Biskop Björn Vikström är inte lika övertygad. 11.9.2015 kl. 16:19

Nu finns ett webbverktyg för dem som vill ställa upp med heminkvartering av flyktingar. 11.9.2015 kl. 10:37

Redan som ung lärde sig Sixten Snellman att människor har olika behov och lika värde. Nu verkar han för att ge ungdomar med funktionsnedsättningar en bättre livskvalitet genom utbildning. 10.9.2015 kl. 17:05

kloster. Popup-restauranger, popup-butiker, popup-evenemang. Och så popup-kloster. 10.9.2015 kl. 15:52

Biskoparna avslutade höstens möte med en gemensam appell med budskap också till stat och kommuner. 9.9.2015 kl. 17:27

Läget är inte hopplöst, det måste finnas rum att tänka om. Det tror de som deltagit i demonstrationen mot biståndsnedskärningarna. 8.9.2015 kl. 10:47

Biskop Björn Vikström uppmanar biskopskollegerna och hela kyrkan att lyssna bättre. 8.9.2015 kl. 10:33

flyktingkrisen. Kyrkostyrelsen rekommenderar att de evangelisk-lutherska församlingarna inkommande söndag (6.9.2015) uppbär en kollekt för att hjälpa flyktingar. 4.9.2015 kl. 16:01

BORGÅ STIFT. 21-åriga Moa Eklund har skapat logon för Borgå stifts hundraårsjubileum. – Sedan jag flyttade till Helsingfors har jag fått upp ögonen för gemenskapen i stiftet, säger hon. 26.9.2022 kl. 19:09

KRISTEN BILDKONST. Den svensk-israeliska konstnären Birgitta Yavari-Ilan åkte för 50 år sedan ut ur Vetlanda i Småland i sin ljusblå Volkswagen för att bosätta sig i Jerusalem. För en generation i Norden har hon stått för ett kristet bildspråk kring tro, kärlek och glädje. 27.9.2022 kl. 19:00

Åbo akademi. Genusforskaren och teologen Cecilia Nahnfeldt blir sannolikt ny professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Fakultetsrådets val ska ännu formellt bekräftas av universitetets ledning. 27.9.2022 kl. 16:52

FÖRSAMLINGSVALET. I Esbo, Grankulla och Vanda blir det inget församlingsval på svenska i höst. Orsak: för få kandidater. I Esbo var Jannika Lassus valombud för den enda kandidatlista som nu besätter alla 26 platser med 26 kandidater – i landets största svenska församling. 23.9.2022 kl. 11:32

ALZHEIMER. När Hanna Jensens mamma fick en minnessjukdom blev mamman aktiv, företagsam, pratsam – och väldigt ilsken. – Det fanns en tid då jag var så frustrerad att jag inte ville se henne i ögonen, men idag ser jag på mamma med varm blick. 22.9.2022 kl. 16:15