Liz Karlsson (till vänster) och Eva-Helena Hansen uppskattar de regelbundna digitala träffarna med seniorer.

Seniorer får träffas digitalt på ett enkelt sätt

jomala.

Genom den digitala satsningen "Äldis" får seniorer ett fönster ut mot världen och varandra. – På det här viset kan de påverka sitt liv, säger Liz Karlsson som är koordinator.

11.11.2020 kl. 11:58

Äldis står för äldreomsorg på distans, och det är mindre distanserat än det låter. Tack vare en enkelt manövrerad pekskärm i sitt eget hem kan seniorer prata med varandra, delta i föreläsningar och församlingens andakter, gymnastisera och mycket mer. Det finns också möjlighet att ha kontakt med sina anhöriga eller med hemtjänsten.

– Tanken är att det ska bidra till delaktighet och välmående, att de får känna sig sedda och hörda fast de kanske är bundna till sitt hem, säger Liz Karlsson som är koordinator för Äldis.

– Jag brinner verkligen för mitt jobb! Det mest meningsfulla är att se möten mellan människor tack vare det här programmet, när vi kan prata och dela med varandra.

Äldre behöver få prata med andra i samma ålder.

– Många äldre förlorar sina bekanta som avlider, och de har ingen att prata med i sin egen åldersgrupp. De yngre förstår inte på samma sätt, man förstår från den horisont där man själv är i livet.

Åtta kommuner på Åland har anslutit sig till Äldis så här långt.

Att sända live från olika ställen har visat sig lyckat.

– Jag far bland annat runt till museer och servärdheter på Åland så de får se hur det ser ut där; till exempel att här kommer man fram med rullator, och då vågar de kanske besöka platsen sen, säger Karlsson.

Responsen på Äldis har varit positiv.

– De tycker det är superbra att vara med. På det här viset kan de påverka sitt liv, behålla sin integritet och klara sig själva längre.

Kontakt med församlingen

Från Jomala församling har man brukat hålla en andakt på äldreboendet Rönngården en gång i månaden. Men när coronaviruset slog till satte det stopp för allt.

– Men så kom jag på att jag sett en stor skärm där med en interaktiv sändning, så jag sa till mina kolleger: Kan vi ha nytta av det? berättar kantor Eva-Helena Hansen i Jomala.

Numera är en likadan skärm installerad i samtalsrummet i församlingshemmet i Jomala. Sedan mars håller församlingsanställda en andakt i veckan som går ut till alla seniorer, fördelade på åtta kommuner, som anslutit sig till Äldis.

– Det har blivit ett sällskap man vill ha varje vecka. Vi frågar hur de haft det och hur vädret är. Sedan har vi en kort andakt och sjunger, och Fredrik Erlandsson spelar gitarr eller trumpet.

– Vissa tycker att det är bästa stunden i veckan. ”Om alla timmar gick så här snabbt”, säger de.

Mellan tolv och tjugo seniorer deltar varje vecka.

– Kan vi ge lite ljus till dem som sitter inne så är det jätteroligt, säger Hansen.

VILL DU VARA MED?

  • Om du är intresserad av att ansluta dig till Äldis, kontakta äldreomsorgen i din kommun! Du kan också kontaktakoordinator Liz Karlsson som jobbar för Jomala kommun: liz.karlsson@jomala.ax eller 040 0897 195.
  • Tekniken är enkel och alla får hjälp med att komma igång.
  • Jomala församling håller andakt varje fredag kl. 13.30.
  • Kostnaderna för Äldis för en användare kan variera från kostnadsfritt till ca 20 eller 30 euro i månaden, beroende på kommun.
Ulrika Hansson



sverige. Efter att ha mottagit kritik har Växjö stiftsstyrelses arbetsutskott nu föreslagit att den planerade studieresan till Rom i stället ska gå till Finland. Dessutom har de beslutat att avstå från att flyga, skriver svenska Kyrkans tidning. 23.4.2024 kl. 12:46

BISKOPSMÖTET. Bikt på webben, välsignelse med olja och tydligare förbön vid konfirmation kan det bli i kyrkohandboken. Det föreslås också bli mer formuleringar om barnfostran, livsmognad tillsammans, kropp och sexualitet när man gifter sig. Temana är många i förarbetet till en ny kyrkohandbok för kyrkan. 19.4.2024 kl. 09:34

KRAVKULTUREN. Den danska folkhögskolläraren och teologen Christian Hjortkjaer skrev en bok om hur det är att växa upp i ett samhälle där vi får höra: ”Just do it.” 17.4.2024 kl. 15:24

BERÄTTARKONST. Berättarkonstnären och musikern Lina Teirs livsåskådning hör ihop med glädje, inspiration och livsmening. 17.4.2024 kl. 15:05

profilen. Prästen Sirpa Tolppanen har precis landat i Vanda där hon ska bygga upp en helt ny gemenskap – från grunden. 16.4.2024 kl. 15:34

nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

Personligt. År 1995 i ett kaotiskt, nyfött Ryssland. En tioårig pojke i alltför stora kläder ser en grupp människor samlas på andra sidan gatan. De ska resa en kyrkspira. Pojken har aldrig hört talas om Gud. En man får syn på honom, går fram till honom och räcker honom en handske. Vill han hjälpa till? – Kyrkan räddade mig. Utan den skulle jag vara kriminell – eller död, säger Andrey Heikkilä, Svenskfinlands nyaste präst. 21.1.2025 kl. 14:00

flyktingar. 25-åriga Petra Gripenberg har precis åkt till den grekiska ön Lesvos. Där ska hon hjälpa traumatiserade flyktingar att berätta om det de varit med om. 17.1.2025 kl. 10:55

Kolumn. Pensionen närmar sig, det är dags att ta en titt i backspegeln och fundera över hur samfälligheten förändrats ur ett språkligt perspektiv. Det var en utmaning för mig att 2002 börja jobba som samfällighetens translator. Övergången från näringslivet till den offentliga sektorn och kyrkans trygga famn bjöd på oväntade överraskningar och mina barn frågade om jag nu skulle få en egen ”tjänstekaftan”. 23.1.2025 kl. 10:54

film. – Jag har inga principer jag skulle kunna döda för, men många jag är beredd att dö för. Det handlar om att välja fred och kärlek, även i en polariserad värld, säger Ville Virtanen, aktuell med filmen Aldrig ensam. 20.1.2025 kl. 18:02