Malena Björkgren är flyktingkoordinator i Åbo svenska församling. Hon vet hur ensam en människa kan vara, och vad kontakt betyder.

"Många av dem säger: Församlingen är min familj – tänk att den människan har den känslan, fast språket inte är gemensamt.

Åbo.

Åbo svenska församling arbetar aktivt för flyktingar. – Jag har insett hur ensam en människa kan vara, och hur mycket kontakt betyder, säger Malena Björkgren.

1.10.2020 kl. 11:37

När flyktingar och asylsökande strömmade in i Finland 2015 kände Malena Björkgren, numera kaplan och flyktingkoordinator i Åbo svenska församling, ett behov av att agera.

– På ett personligt plan kände jag att det här är något jag måste engagera mig i, antingen på min fritid eller som en del av mitt prästjobb, säger hon.

Också församlingsmedlemmar frågade sig vad de kan göra. Under 2015 hyrde samfälligheten i Åbo ut två lägergårdar till Röda Korset, som nödboende för flyktingar.



"Vi lärde känna en del av dem som bodde där och så skapades de första kontakterna."


– Varannan lördag eftermiddag besökte någon ur församlingen lägergårdarna. Vi lärde känna en del av dem som bodde där och så skapades de första kontakterna.

Efter det har hjälpverksamheten i församlingens regi rullat på.

– Det har innefattat allt från att samla ihop påsar med hygienartiklar till att göra i ordning lägenheter för asylsökande. Vi har en Facebookgrupp med 73 medlemmar; den har varit en bra kanal för hjälparbetet.

Engagemanget gjorde också att församlingen ansökte om pengar för ett treårigt projekt, vilket ledde till att Malena Björkgren sedan augusti 2018 arbetar som flyktingkoordinator på 50 procent.

– En vanlig dag kan jag till exempel hjälpa till med myndighetskontakter, ibland går jag med till migrationsverket, Folkpensionsanstalten, polisen eller utlänningspolisen. Språket ställer till svårigheter, och det handlar om att förstå både systemet och språket.

Hon hjälper också till när det gäller att söka jobb och studie- eller praktikplats samt håller en bibel- och samtalsgrupp för asylsökande som vill veta mera om kristen tro.

– Och våra frivilliga är engagerade så som de själva önskar. Vissa är vänner eller stödpersoner, andra hjälper asylsökande att komma igång i hemmet och med möbler och husgeråd.

Nu senast har församlingsmedlemmarna via Facebookgruppen vaskat fram en cykel som behövdes, och Malena efterlyste en diskmaskinsreparatör.

– Det är ett typiskt exempel. Vart vänder man sig när diskmaskinen går sönder när man är ny i landet och inte kan språket?

"Jag kände mig omhändertagen. Rollerna är inte alltid givna, vem som tar hand om vem."


Vilka insikter har jobbet gett dig?

– Många! I början, när vi besökte lägergårdarna, upplevde vi en otrolig gästfrihet. Jag kände mig omhändertagen. Rollerna är inte alltid givna, vem som tar hand om vem.

– Jag har också insett hur ensam en människa kan vara, men samtidigt hur mycket det kan betyda att enskilda människor tar kontakt.

Har du lyckats dra gränser mellan jobbet och fritiden?

– Det har jag inte, skrattar hon.

– En del av de asylsökande är numera en del av vår familj, vi har firat jul och födelsedagar tillsammans.

I Åbo integreras alla på finska, men många är ändå aktiva i Åbo svenska församling för att de lärt känna människorna där.

– Många av dem säger: Församlingen är min familj. Tänk att den människan har den känslan, fast språket inte är gemensamt.

– Språket är inte allt. Att kommunicera ”här är du sedd och här är du välkommen”, det är ett viktigt grundspråk.

Ulrika Hansson



Världen. Lunds stift protesterar tillsammans med ett tiotal andra organisationer mot behandlingen av ensamma flyktingbarn i Sverige. 18.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Filmen Evan Almighty, som har Finlandspremiär i augusti, slår ett slag för att bekämpa den globala uppvärmningen. 18.6.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 25-26/2007. Midsommardagen är också dagen då vi, enligt en tradition som sträcker sig så långt tillbaka i tiden som till 400-talet, firar Johannes döparens dag, vägröjarens dag. 18.6.2007 kl. 00:00

Kristina Fernström. – Är det en ängel? frågar sonsonen och spänner sin treåriga blick i altartavlan i Hoplax kyrka. 18.6.2007 kl. 00:00

Samhälle. Först vägrade polisen ta emot Naze Aghais nya asylansökan, men ett par dagar senare lyckades hon via sitt juridiska ombud i alla fall få det inlämnat. Nu väntar hon på positivt besked och en fortsatt framtid i Finland. 18.6.2007 kl. 00:00

Teologi. Männens intresse för att studera teologi verkar öka. Vid Helsingfors teologiska fakultet har andelen manliga sökande vuxit under de senaste åren. 18.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Enligt en färsk EU-rapport ökar rasism och intolerans i Europa. Särskilt islamofobi och antisemitism orsakar problem. 17.6.2007 kl. 00:00

Världen. Skriften Ansvarsfull förvaltning ska hjälpa svenska stift och församlingar i finansiella placeringar. 16.6.2007 kl. 00:00

Världen. Amnesty har nu svarat på onsdagens uttalande från Vatikanen om att alla bidrag från den katolska kyrkan till Amnesty ska dras in på grund av Amnestys policy i abortfrågor. 15.6.2007 kl. 00:00

Samhälle. En jämförande nordisk undersökning gjord vid Tammerfors universitet visar att finländska barn mår sämre än barn i de övriga nordiska länderna. 15.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Evenemanget Kulturen vid ån arrangeras årligen vid åstranden intill Esbo domkyrkas församlingsgård. Minna Näsman från pod.fi har klippt ihop en video från evenemanget. 15.6.2007 kl. 00:00

Kultur. 15.6.2007 kl. 00:00

Kultur. 15.6.2007 kl. 00:00

Världen. Kuba har fått sin första kvinnliga biskop, Nerva Cot. 15.6.2007 kl. 00:00

Människa. – För mig känns det ibland som ett under att Gud kan verka också trots all denna byråkrati, säger Pirjo Pyhäjärvi, viceordförande i kyrkostyrelsen. 14.6.2007 kl. 00:00

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05