Nya stiftsfullmäktige sammanträdde första gången – diskuterade en ambitiös verksamhetsplan

stiftsfullmäktige.

– Vi behövs alla för olika uppgifter, säger Anita Ismark om lekmännens roll i församlingarna. Vid det nya stiftsfullmäktiges första sammanträde valdes hon till ordförande. Hon ser att det omdiskuterade organet har en viktig roll som länk mellan församlingsgolv och domkapitel.

4.9.2020 kl. 16:17

Det nya stiftsfullmäktige som valdes i februari 2020 höll på torsdagen sitt konstituerande sammanträde i Borgå. Till ordförande valdes Anita Ismark och till vice ordförande pastor Yvonne Terlinden.

– Det var ett debattglatt stiftsfullmäktige som samlades, ivriga att ta itu med arbetet, konstaterar Anita Ismark.

Hon tog emot ordförandeskapet med ödmjukhet, och samtidigt med känslan av att ha väljarna i ryggen. I valet samlade hon flest röster bland lekmännen.

Stiftsfullmäktige valde Magnus Engblom till lekmannamedlem i domkapitlet, till ersättare valdes Åsa Eklund och Marcus Henricson.

Två prästmedlemmar i stiftsfullmäktige hade valts till andra uppdrag i stiftet – Monica Heikel-Nyberg till prästassessor i domkapitlet och Robert Lemberg till tf. stiftsdekan – och därmed förlorat sin valbarhet. I deras ställe valde stiftsfullmäktige två suppleanter till ordinarie medlemmar: Jon Lindeman, kyrkoherde i Finström-Geta församling, och pastor Sini Aschan.

Vill öka kontakten med församlingarna

Stiftsfullmäktige diskuterade stiftets verksamhetsplan och budget för 2021. Planen och budgeten hade domkapitlet godkänt redan i juni, med stöd av undantagslagstiftning under då rådande undantagstillstånd.

– Vi har en väldigt ambitiös verksamhetsplan och budget för nästa år, berättar Anita Ismark.

Att öka lekmännens insats och ansvar i församlingarna är en av målsättningarna i stiftets verksamhetsplan.

– Vi behövs alla för trivseln och för olika arbetsuppgifter, säger Ismark.

Andra tyngdpunktsområden är att ge stöd när församlingsstrukturer ändrar, erbjuda möjlighet till utvecklingsprojekt och andlig fördjupning och att inspirera till miljövårdsåtgärder i församlingarna.

Stiftsfullmäktiges vara eller inte vara är något som diskuterats flitigt – känns det som att stiftsfullmäktige har en meningsfull roll?

– Jo, absolut. Stiftsfullmäktiges uppgift är nog att vara den här länken från stiftet, biskopen, domkapitlet till församlingarna. Vi är som ett kommunfullmäktige.

Hon berättar att det finns en tanke om att stiftsfullmäktige ska ta sina sammanträden ut på fältet, kunna samlas någonstans ute i stiftet.

– Jag vill faktiskt att vi ska öka kontakten med församlingarna och församlingsmedlemmarna, säger Anita Ismark.

Stiftsfullmäktige sammanträder relativt sällan, nästa gång i februari och maj 2021. Vanligen börjar de med aftonskola för att gå igenom de ärenden som kommer upp och andra aktuella frågor.

– Biskopen lanserade vid mötet att vi skulle börja ha en typ av separata diskussionsforum där vi går igenom frågor som är aktuella i stiftet och i kyrkan i Finland, berättar Ismark.

Hon tror också det är viktigt att främja kommunikation och dialog mellan människor och de olika åsikter som finns.

Samarbetar med Ungdomens kyrkodagar

På plats när stiftsfullmäktige sammanträdde var även Stefan Myrskog och Rebecka Stråhlman från Kyrkans central för det svenska arbetet, som presenterade Ungdomens kyrkodagars verksamhet, beslut och motioner.

– Vi fick en väldigt allsidig presentation från Ungdomens kyrkodagar och vi kommer samarbeta med ungdomarna på det här sättet.

Stiftsfullmäktige har beslutit inleda ett samarbete med Ungdomens kyrkodagar, det betyder att representanter från UK beviljas närvaro- och yttranderätt vid stiftsfullmäktige.

Stiftsfullmäktige behandlade också ett initiativ från Ungdomens kyrkodagar 2020 gällande det så kallades Toapasset (Finska: Vessapassi) och beslöt uppmana alla församlingar och samfälligheter i Borgå stift att registrera sina lokaler för toapasset.

Emelie Wikblad



PERSONEN. När Fanny Willman var sexton år började hon skriva kolumner för Vasabladet. I februari utnämns hon till ledarskribent för Kyrkans Tidning i Sverige. – För mig är det mer naturligt att skriva ledare än andra journalistiska texter. 6.2.2024 kl. 17:56

ungdomens kyrkodagar. UK uppmanar kyrkomötet att ta ställning i frågan om samkönade äktenskap. Om det var upp till kyrkans unga skulle frågan redan vara avgjord. 5.2.2024 kl. 15:43

KYRKOMÖTET. Klockan går och kyrkan ställs inför allt större utmaningar. Men kyrko­mötet är en trög koloss som inte producerar beslut. Under senaste mandatperiod tog tre av dess utskott saker och ting i egna händer. 5.2.2024 kl. 10:00

Konst. – Mycket hellre analyserar jag en film som handlar om tvivel jämfört med en färdigtuggad berättelse om tro, säger filmkritikern Silja Sahlgren-Fodstad. 5.2.2024 kl. 15:15

laestadianer. Över 3 000 finlandssvenska laestadianer är involverade i diskussioner om att rörelsen ska ta steg ur den evangelisk-lutherska kyrkan. I allt större utsträckning kommer man att hålla nattvard och konfirmation i sina egna bönehus. Alternativet att grunda en egen kyrka är ändå inte aktuellt. 30.1.2024 kl. 14:04

nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

Personligt. År 1995 i ett kaotiskt, nyfött Ryssland. En tioårig pojke i alltför stora kläder ser en grupp människor samlas på andra sidan gatan. De ska resa en kyrkspira. Pojken har aldrig hört talas om Gud. En man får syn på honom, går fram till honom och räcker honom en handske. Vill han hjälpa till? – Kyrkan räddade mig. Utan den skulle jag vara kriminell – eller död, säger Andrey Heikkilä, Svenskfinlands nyaste präst. 21.1.2025 kl. 14:00

flyktingar. 25-åriga Petra Gripenberg har precis åkt till den grekiska ön Lesvos. Där ska hon hjälpa traumatiserade flyktingar att berätta om det de varit med om. 17.1.2025 kl. 10:55

Kolumn. Pensionen närmar sig, det är dags att ta en titt i backspegeln och fundera över hur samfälligheten förändrats ur ett språkligt perspektiv. Det var en utmaning för mig att 2002 börja jobba som samfällighetens translator. Övergången från näringslivet till den offentliga sektorn och kyrkans trygga famn bjöd på oväntade överraskningar och mina barn frågade om jag nu skulle få en egen ”tjänstekaftan”. 23.1.2025 kl. 10:54

film. – Jag har inga principer jag skulle kunna döda för, men många jag är beredd att dö för. Det handlar om att välja fred och kärlek, även i en polariserad värld, säger Ville Virtanen, aktuell med filmen Aldrig ensam. 20.1.2025 kl. 18:02