Frivilliga från Pargas IF får kundens köplista av församlingen, sedan packar de ner varorna och kör dem till rätt adress.

När fotbollsträningarna lades på is började de köra ut matkassar

hemleverans.

När fotbollsträningarna lades ner började Pargas IF:s frivilliga köra ut varor till äldre som behöver hjälp med att handla mat.

7.4.2020 kl. 15:16

När Pargas IF tvingades lägga alla träningar på is på grund av undantagstillståndet började de som varit aktiva i föreningen fundera på vad de skulle göra under de kvällar som tidigare varit vikta för träningar.

– Vår verksamhet bygger på frivilliga, och nu hade de frivilliga plötsligt lediga kvällar. Så vi satte oss ner för att fundera på vad vi kunde göra, berättar Petra Furu, ordförande för fotbollssektionen i Pargas IF.

En annan frivillig, Micke Isaksson, slängde fram tanken att man kunde hjälpa äldre som borde vara försiktiga med att gå i butiken eftersom de tillhör en riskgrupp.

– Vi kontaktade en matbutik som hade försäljning online och frågade om de ville ha hjälp med att köra ut varorna. Sedan fick vi höra att församlingen hade ett liknande projekt på gång – men de hade ingen som kunde köra ut varorna, berättar Furu.

På det viset hittade församlingen och Pargas IF fram till ett samarbete.

– Vi har många frivilliga som i princip sitter hemma nu, vi har många som är vana att ställa upp där det behövs, många som gärna ställer upp och hjälper någon annan. Vi fixar det!

Väståbolands svenska församling och Paraisten suomalainen seurakunta koordinerar arbetet.

– Vi i Pargas IF hämtar maten och kör den hem till de adresser vi får av församlingen, säger Petra Furu.

Ett tjugotal personer har lovat ställa upp med leveranserna.

– De är aktiva föräldrar och tränare, sådana som varit med i verksamheten och har barn som varit aktiva.

Också hon själv är en av dem som kommer att köra ut matkassar till dem som inte själva kan gå till butiken.

– Det tar inte så mycket tid. Man går ju och handlar själv, så kan man lika gärna plocka varor åt någon annan samtidigt. Vi är så många som ställer upp, så jag är säker på att vi fixar det.

Är du för egen del orolig för att drabbas av viruset?

– Jag tänker att många säkert kommer att bli sjuka, men själv hör jag inte till någon riskgrupp. Jag känner inte så stor oro för att sjukdomen ska drabba mig själv. Men jag är orolig för mina äldre släktingar, och jag hoppas att de håller sig hemma nu.

Så här går det till: den som vill ha sina matvaror hemkörda från butiken kontaktar församlingen. Församlingen ordnar ett kundavtal mellan klienten och butiken, sedan får klienten skicka e-post eller ringa in sin inköpslista till församlingen. Församlingen förmedlar sedan köplistan vidare till de frivilliga från Pargas IF.

– Det är ganska många steg i processen och det kan kännas lite komplicerat, men det är för att de frivilliga från Pargas IF inte ska behöva hantera pengar, säger diakonissan Brita Holmström i Väståbolands svenska församling.

– Och det är inte helt enkelt att handla åt andra människor – de vill gärna ha precis de rätta semlorna och rätt procent på osten.

När mathjälpen kom igång var klienterna en handfull, men de förväntas bli fler.

– Egentligen är det ganska fantastiskt att se hur väl grannhjälpen fungerar här på orten.

De flesta äldre verkar har grannar och släktingar som hjälper dem handla, och mellan halv sju och åtta på morgonen är butiken fredad för 70+-kunderna. Men hon tror att intresset för utkörning av mat kommer att öka efterhand. Om grannar och barnbarn blir sjuka måste de ju stanna hemma för att inte sprida smittan vidare.

– Jag är jätteglad att vi kan erbjuda den här möjligheten, säger Brita Holmström.


Sofia Torvalds



MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55

samer. Ärkebiskopen böjde sitt huvud tre gånger i den liturgiska ångergesten och bad på kyrkans vägnar det samiska folket om förlåtelse. Kyrkan har inte alltid handlat rätt i Sápmi. Med vad händer nu? 2.6.2025 kl. 10:00

SAMER I KYRKAN. Kyrkan vill ibland framstå som den största av syndare och berätta hemska historier om sig själv från förr. Men det som räknas är var kyrkan står inför samernas framtid, säger den samiska teologen Lovisa Mienna Sjöberg. 2.6.2025 kl. 10:00

den blomstertid. Har du någonsin undrat hur ”Den blomstertid nu kommer” skulle låta på Vörådialekt? Nu behöver du inte undra längre. 30.5.2025 kl. 14:52

Kolumn. Vår första bön i lidandet ska inte i första hand vara att Gud tar oss ur lidandet – utan att vi bjuder in honom att vandra med oss genom det. 30.5.2025 kl. 13:35

Replot. Hans Boije har i sommar hållit i rodret i Replot i nästan 1,5 år – nu är det dags att dra vidare och låta ny krafter ta över. 30.5.2025 kl. 13:17