Uppmanar församlingar att gärna prioritera Vår fader – men för inte ärendet vidare till kyrkomötet

Herrens bn. Nya stiftsfullmäktige uppmanar församlingarna att reflektera över hur de använder Herrens bön och gärna prioritera den ekumeniska formen av bönen. 27.5.2016 kl. 15:14

– Det är väldigt roligt att en fråga som börjat som en motion på Ungdomens Kyrkodagar nu behandlas här, sa domkapitlets notarie Clas Abrahamsson till stiftsfullmäktige som förra veckan samlades till ett syréndoftande men regnsjukt Borgå.

Det här är det första medborgarinitiativet som skickats in till Borgå stift. Det har sitt ursprung i ett beslut av Ungdomens kyrkodagar (UK) i vilket de unga uppmanar kyrkan att prioritera den mer moderna och ekumeniska formen av Herrens bön.

De tio personer* som skrivit initiativet föreslog att stiftsfullmäktige skulle föra ärendet vidare till Kyrkomötet för att genomföra en förändring i kyrkohandboken.

– I domkapitlets beredning har vi slutit oss till att det inte är fruktbart att föra ärendet till kyrkomötet, sa Abrahamsson.

image

Bedömningen är att ”det är orealistiskt att tro att kyrkostyrelsen, som bereder ärendet för kyrkomötet, sätter igång en så stor och kostsam apparat för fråga som lätt kan lösas på lokalplanet genom en enkel överenskommelse”.

– Därför föreslår vi att ett protokollutdrag med denna paragraf sänds till stiftets församlingar med en uppmaning att de stiftar bekantskap med UK:s protokoll och reflekterar över sin användning av Herrens bön och prioriterar den ekumeniska formen av bönen, sa Abrahamsson.

Ordvalet ”prioritera” väckte diskussion runt det stora bordet i domkapitlets mötessal.

– Om domkapitlet, med ansvar för vår lära, uppmanar oss att prioritera den ekumeniska formen handlar det om att kraftigt styra, sa Monika Heikel-Nyberg.

Hans Snellman föreslog en annan ordalydelse som betonar att församlingarna, om de så önskar, kan använda den ekumeniska formen av Herrens bön. Snellmans förslag förlorade med rösterna sexton mot fyra mot Janette Lagerroos förslag att hålla kvar ordvalet prioritera men lägga till ett ”gärna” framför.

image

Janette Lagerroos ansåg att stiftsfullmäktige ska ställa sig bakom både UK och biskopen och uppmana församlingarna att gärna använda den mer moderna versionen av Herrens bön.

Vid omröstningen mellan Lagerroos och domkapitlets förslag vann Lagerroos förslag med klar majoritet.

– Även om jag själv helst väljer den gamla formen av Herrens bön anser jag att vi alla kan behöva en spark i baken för att börja använda den mer moderna. Vi bör ställa oss bakom UK och stöda dem, det är kyrkans framtid som talar, sa Lagerroos.

Hon lyfte också fram att det är viktigt att stiftsfullmäktige stöder biskopen som redan tidigare uttalat sitt stöd för den ekumeniska formen av Herrens bön.

Även bland dem som ville driva på förändring rådde det enhet om att det fortsättningsvis i många situationer är helt på sin plats att använda den gamla versionen.

– Vi gör klokt i att använda de gamla formuleringarna vid till exempel jordfästningar och på åldringshem. Men nu, inför reformationens märkesår, kunde det vara läge att förnya oss. När den nya bibelöversättningen kom hörde jag till dem som valde att fortsätta med den gamla versionen av bönen. Men vi måste inse att någon gång kommer gränsen emot, sa biskop Björn Vikström.

image

Men biskopen påminde om att införandet av den modernare formen måste ske med eftertänksamhet.

– Prioriteras den nya formen i gudstjänsten, måste det till exempel också vara den som lärs ut i skriftskolan, sa Vikström.

* Andreas Andersson, f. 1990 (Åbo svenska församling), Pontus Särs, f. 1990 (Petrus församling), Ylva Perera, f. 1989 (Åbo svenska församling), Johanna Pettersson, f. 1995 (Mariehamns församling), Heidi Paul, f. 1993 (Esbo svenska församling), Sebastian Westergård, f. 1993 (Johannes församling), Sabina Swens, f. 1992 (Esbo svenska församling), Tanja Holm, f. 1991 (Esbo svenska församling), Cecilia Alameri, f. 1995 (Esbo svenska församling) och Kajsa Lassila f. 1997 (Matteus församling).

BESLUT

Stiftsfullmäktige sänder protokollsutdrag från denna paragraf till stiftets församlingar och uppmanar dem att stifta bekantskap med UK:s protokoll, och reflektera över församlingens användning av Herrens bön och gärna prioritera den ekumeniska formen av bönen.

Den ekumeniska formen av Herrens bön
Vår Fader, du som är i himlen.
Låt ditt namn bli helgat.
Låt ditt rike komma.
Låt din vilja ske på jorden så som i himlen.
Ge oss i dag det bröd vi behöver.
Och förlåt oss våra skulder,
liksom vi har förlåtit dem som står i skuld till oss.
Och utsätt oss inte för prövning,
utan rädda oss från det onda.
Ditt är riket,
din är makten och äran,
i evighet.
Amen.

Den gamla formen av Herrens bön
Herrens bön
Fader vår som är i himmelen.
Helgat varde ditt namn.
Tillkomme ditt rike.
Ske din vilja, såsom i himmelen
så ock på jorden.
Vårt dagliga bröd giv oss i dag,
och förlåt oss våra skulder,
såsom ock vi förlåta dem oss skyldiga äro,
och inled oss icke i frestelse
utan fräls oss ifrån ondo.
Ty riket är ditt och makten och härligheten
i evighet.
Amen.

Artikeln redigerad 26.5. kl. 21.39.


Text och foto: Christa Mickelsson



Kyrka. I dag inleds svenska Oasrörelsens sommarmöte i Skövde, Sverige. 24.7.2007 kl. 00:00

Världen. Tiotals kristna missionärer har tvingats lämna Kina. 24.7.2007 kl. 00:00

Världen. Vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette ihågkoms i dag de pilgrimer som i går omkom i en bussolycka på väg från orten. 23.7.2007 kl. 00:00

Världen. 1500 danska tonåringar samlades förra veckan till den kristna festivalen Ung Uge. 23.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. – Syförening är bra, men mission är också mycket mer! säger Camilla Skrifvars som vill aktivera unga vuxna för missionen. 22.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. Pilgrimsvandring blir allt vanligare i sommarfinland. Under slutet av sommaren arrangeras ännu ett flertal vandringar runt om i landet. 21.7.2007 kl. 00:00

Världen. Mellan 2003 och 2006 blev danska kyrkor bestulna på 31 miljoner danska kronor, cirka fyra miljarder euro. 20.7.2007 kl. 00:00

Världen. En grupp kristna affärsmän vill bygga världens största kors i Nasaret. 20.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. Renoveringen av Tammerfors domkyrka är slutförd efter två och ett halvt års arbete. 20.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. Vichtis församling fyller 500 år i år. Jubileumsåret firar församlingen tillsammans med kommunen och årets höjdpunkt blir festligheterna under veckoslutet 24-26 augusti. 19.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. Propaganda är förbjudet på de flesta diskussionsforum på nätet. Religion är propaganda – åtminstone enligt amerikansk praxis. 18.7.2007 kl. 00:00

Världen. Den österrikiska professorn Michael Jursa har hittat uppgifter på en antik lertavla som överensstämmer med uppgifter i Jeremias bok. 18.7.2007 kl. 00:00

Kultur. Den östnyländska prästen och bildkonstnären Christer Åberg har mottagit ett pris i en internationell konstsalong, Ecole de la Loire, i Frankrike. 18.7.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 29-30/2007 Skall den finländska staten, i praktiken riksdagen som är landets lagstiftande församling, ha en bestämd uppfattning om hur medborgarna skall arrangera sina samlevnadsfrågor? 17.7.2007 kl. 00:00

Övriga. ”Giv mig en glans ej guld ej prakt” sjunger vi och utanför vajar sommarbjörkarna i vinden. Dagens tema är julen; pepparkaksdoft och måsarna skränar i skyn. 17.7.2007 kl. 00:00

vitsen. I höst blev det tjugo år sedan Kyrkpressens första vits publicerades. Den var ett resultat av spontan brainstorming en sen kväll. 5.1.2016 kl. 00:00

eroa kirkosta. Kyrkan besparades från oväntade toppar i statistiken över utträden under 2015. I stället har förtroendet för kyrkan som institution stärkts bland finländarna. 4.1.2016 kl. 14:44

film. RECENSION. Natalie Portmans regidebut är ett ambitiöst projekt. 23.12.2015 kl. 00:00

biskopens julhälsning. I biskopens julhälsning tar Björn Vikström fasta på barnet och den kanske för stora uppgift som vilar på dess axlar. 21.12.2015 kl. 00:00

samtalstjänst. Telefon, chatt, brev på posten. Alternativen är många för dig som behöver någon att tala med under julhelgen. 21.12.2015 kl. 13:42