Cajsa Tengblad är friskvårdspedagog, coach och författare. Hon bor i Kaxholmen utanför Jönköping i Sverige. FOTO: Andreas Joakimsson

Våga ge tummen upp åt dig själv

Alla vill ha så många ”likes” som möjligt. Också i de sociala medierna syns vår längtan efter bekräftelse. Coachen och författaren Cajsa Tengblad tycker vi ska strunta i jantelagen och våga gilla oss själva – till och med på facebook.
16.2.2013 kl. 12:00
I vår kultur ska man inte slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Å andra sidan är det lika egoistiskt att förminska sig i förhållande till andra.

– Går du bara runt och tänker på hur ful och fel du känner dig så är du minst lika fokuserad på dig själv som en skrytsam person, säger Cajsa Tengblad som föreläste om prestation och självkänsla både på Åland, i Österbotten och huvudstadsregionen förra veckan.

Hon säger att det finns en slags falsk ödmjukhet.

– Egentligen är det frågan om självömkan och det tar all din energi om du hela tiden måste tänka på vad andra tycker om dig.

Inget snabbfix
Coachen och författaren Casja Tengblad rekommenderar att vi ska glömma vår egen navel och lyfta blicken mot omgivningen.

– Livet är ett tillsammansprojekt. Vi fostras till att bli självständiga, bita ihop och klara oss själva. I själva verket blir alla problem mindre om du vågar berätta för någon hur du känner dig. Ensam är inte stark.

Själv slöt hon sig som tonåring när hennes föräldrar skilde sig.

– Och i tystnad och ensamhet växer alla problem.

Som 25-åring drabbades hon av ätstörningar. Total kontroll över maten var enligt henne ett sätt att försöka ta kontroll över livet som stormade runtomkring.

– Grundproblemet var nog min negativa självbild och låga självkänsla. Men en sann självbild och god självkänsla är inget man får över en natt, det finns inget snabbfix.

Och det är här som tillsammansprojektet, att leva livet tillsammans med andra, blir viktigt. Hon talar om kärlekstanken, en behållare för bekräftelse och kärlek, som varje människa bär inom sig.

– Se mig, hör mig, rör mig! ropar vi alla och det är bara tillsammans som vi kan bekräfta och fylla på varandras tankar.

Prestationsprinsessan
Det finns många bra sätt att bekräfta en människa på, och några dåliga.

– Risken är att vi bara ser vad andra gör och inte vad eller vem de är.

Visst ska man berömma någon som gör bra saker, vad duktig du är, men det får inte bli det enda sättet för oss att bli bekräftade. Vi är ju varelser och inte ”görelser”.

Cajsa Tengblad är själv väldigt duktig. Hon klarade sig bra redan i skolan och idrottade på hög nivå. Nu är hon både egen företagare och efterfrågad föreläsare med hem och stor familj att ta hand om.

– Det är ett privilegium att vara duktig, många saker är lättare för den som lär sig fort och är aktiv. Men det finns också baksidor med duktighet och prestation.

Själv fick hon tidigt känna av avundsjukan från andra, klasskamrater som inte gillade hennes framgångar.

– Det ställs också många krav på den som är duktig, alla förväntar sig automatsikt lite mer och det är lätt att tappa bort sig själv och sin egen vilja bland alla förväntningar.

Rädsla för att misslyckas kan också hämma en duktig personlighet att försöka sig på nya saker. Vad händer om jag misslyckas? Vem är jag då?

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Nina Österholm



Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54

skola. Kyrkostyrelsen vill att timantalet i religion och livåskådningskunskap inte minskar. 23.3.2012 kl. 14:25

Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14

teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05