Regnbågsmässan välkomnar alla

Kyrka. – Det finns homosexuella för vilka en kristen gemenskap är mycket viktig. Stäng inte ut dem ur kyrkan, säger Anders Huldén.
15.4.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg

Anders Huldén går själv gärna i vanliga gudstjänster, men tror att alternativ för hbt-personer behövs för att sänka kyrktröskeln.

Anders Huldén är till vardags koordinator för ungdomsarbetet på föreningen för sexuellt likaberättigande, Seta. I fredags var han en av de medverkande i regnbågsgudstjänsten som ordnades i Helsingfors. Gudstjänsten ordnades nu för andra gången i samband med den finlandssvenska regnbågshelgen.

Med sin uppmaning syftar han på den tidvis hätska debatt som gör det svårt för många, både homosexuella och heterosexuella, att höra till kyrkan.

– Jag har många kompisar som har skrivit ut sig för att en del av kyrkan har en så reserverad inställning till den här typen av annorlundaskap.

Själv har han fattat ett annorlunda beslut.

– Kyrkan gör så mycket gott som jag vill stöda. Dessutom träffar jag också många församlingsmedlemmar som ger mig kraft. Eftersom min och Jesu relation är helt bra tycker jag att det skulle vara fegt att sticka, summerar han.

Välj dina auktoriteter 

Själv har Huldén fått tron hemifrån och gått den vanliga vägen via egen skriftskola och hjälpledarutbildning till församlingens ungdomsverksamhet. Under studietiden stod han för det svenska materialet i Åboförsamlingarnas tidning Kyrkan och vi. Där kunde han följa med församlingsverksamheten även om föreningslivet då slukade det mesta av hans tid.

– Jag tyckte att det var en så fin stämning i församlingen och ibland märkte jag att jag saknade det. Men det är ju en prioriteringsfråga, konstaterar Huldén som numera främst gillar att gå i gudstjänsten ibland, eller bara sätta sig i en tom kyrka och känna friden.

Men tron bär han hela tiden med sig som en källa till kraft och trygghet, också när hans sexuella läggning ifrågasätts i kyrkliga sammanhang.

– Jag har känt att Gud har varit med mig hela tiden. Visst kan jag bli alldeles förtvivlad ibland av något jag läser eller av någon jag möter, men då kan jag ta upp det i min aftonbön och försöka träffa andra kristna som jag kan ha som min referensgrupp.Den svenska skådespelaren och författaren Jonas Gardell har också gett honom tröst och verktyg att hantera svåra situationer.

– En gång läste jag något han skrivit om kyrkliga konflikter. Där stod att man måste vara väldigt noga med att välja sina auktoriteter. Alla som uttalar sig behöver inte accepteras som auktoriteter, även om de har en teologisk utbildning och jobbar i kyrkan. Vi har alla samma Bibel och rätt att läsa den och försöka förstå den.

Tänk efter innan du skriver

Speciell kritik riktar Anders Huldén mot den skrivna debatten om sexuella minoriteter, eftersom den tenderar att tillspetsas.

– När man möter någon personligen och ser varandra i ögonen blir diskussionen mycket finare. Man tar hand om varandra fast man har olika åsikter. Men när man skriver är det som om man inte längre tar ansvar och tänker på konsekvenserna av det man skriver. Och så läser mottagaren in sånt som inte står i texten, man misstolkar varandra.

Debatten om homosexualitet och kyrkan har lett till att tröskel till kyrkan blivit högre för många hbt-personer. Därför behövs alternativ.

– Regnbågsgudstjänsten är viktig för att det behövs en gudstjänst som understryker att alla är välkomna. Det gäller förstås alla gudstjänster i kyrkan, men det finns behov av att visa att vi verkligen menar det. Dessutom är liturgin anpassad så att den understryker likvärdigheten. Gud finns till för oss alla oavsett hur vi är. Han har en mening med den mångfald han skapat.

Välsignelsen viktigast

När det gäller homosexualitet och kyrkans framtid är han hoppfull. Han tror på både ett välsignelseformulär för homosexuella par och, i sinom tid, könsneutralt äktenskap.

– Jag förstår tankegången bakom en del av argumenten mot välsignelse, men om man ser Bibeln som en helhet tycker jag att det är svårt att vara emot det. Om man sätter in sig i vad homosexuell kärlek i dag innebär inser man att det inte är så annorlunda än i andra parförhållanden. Också samkönade par behöver en borg för sin kärlek och trohet som kyrkan stöder genom äktenskapet.

När det gäller könsneutralt äktenskap är det för Huldén mer en lagstiftningsfråga än en kyrklig sådan.

– Där måste man respektera enskilda prästernas övertygelse. Inte vill jag bli vigd av en präst som inte står för det han säger. För mig är välsignelsen viktigast.

Mira Strandberg



Världen. I söndags bytte Passion church namn och blev Hillsong Stockholm. 3.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Över tusen personer har redan gjort kampanjen Gemensamt ansvars webbtest om fördomar. 3.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. I februari arrangeras en internationell missionskonferens för unga vuxna. Konferensen ordnas på Lärkkulla i Karis men samlar deltagare från hela världen. 2.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ungdomens kyrkodagar uppmuntrar församlingarna att ta tag i användningen av tobaksprodukter bland ungdomar och anställda. 1.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ordförandeval och uppföljning av tidigare beslut stod på fredagens program. Se bilder! 31.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. 250 unga vuxna har samlats i Karis för Ungdomens kyrkodagar. Se bilder! 30.1.2009 kl. 00:00

Världen. Bussarna med texten "Antagligen finns inte Gud, så sluta fundera över saken och njut av livet" har fått kristen konkurrens i Spanien. 31.1.2009 kl. 00:00

Samhälle. – Att förbättra kvinnans ställning är en förutsättning för att besegra fattigdomen, betonar Halonen. 30.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen utredde indirekt kyrkoherdeval. 29.1.2009 kl. 00:00

Världen. Rysslands ortodoxa kyrka får ny patriark. Kirill av Smolensk och Kaliningrad blir också andlig ledare för de ortodoxa kyrkorna i flera grannländer. 1.2.2009 kl. 00:00

Kultur. Finska Missionssällskapet (FMS) har publicerat fem nya kortfilmer på sin YouTube-kanal. 30.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Andreas von Bergmann och Patrik Sundell gör komik med kyrkliga förtecken. 29.1.2009 kl. 00:00

Människa. Kyrkomusikern och chefredaktören Sakari Vilpponen följer med oro med vissa trender. 29.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Larsmo församling beviljades på tisdagen miljödiplom av kyrkostyrelsen. 28.1.2009 kl. 00:00

. Vad gör vi när vi älskar? 29.1.2009 kl. 00:00

debatt. Tänkaren, youtube-föreläsaren Jordan Peterson väcker starka känslor för eller emot. Nu berättar Patrick Wingren varför han, som kristen, tror att Petersons budskap kan göra världen till en bättre plats 16.5.2018 kl. 06:38

äktenskap . Regnbågspräster närvarar på kyrkomötet när äktenskapet igen är på agendan. Ett delat konstitutionsutskott håller fast vid äktenskapet mellan man och kvinna. 14.5.2018 kl. 10:14

ekonomi. Vem som helst kan drabbas av ekonomiska utmaningar. Gör upp en realistisk budget och förbered dig på otrevliga scenarier. Numera erbjuder också Helsingforsförsamlingarna ekonomisk rådgivning. 9.5.2018 kl. 16:03

Sprickor. "Jesus tar steget ut ur tidens begränsning och finns inte längre tryggt mellan sidorna i evangelierna." 9.5.2018 kl. 15:57

Havsnära. Strand, mat, bastu och andaktsliv. Det är lätt att besöka Lekholmen, ensam eller i grupp. 9.5.2018 kl. 15:49