Var inte rädd

Catherine Granlund 01.05.2023

Det lär stå 365 gånger i bibeln ”Var inte rädd”. Vi behöver väl påminnas om det minst så många gånger genom livet. Eller genom veckan?

När jag tänker för mycket på världens oroligheter eller på den tekniska utvecklingen eller på att jag eller min man plötsligt kan dö och före det borde vi lära varandra det där som den andra kan behöva, som den ena alltid gjort för att bespara den andra, eller när jag tänker på vad som kan hända när min son ensam cyklar hem sent på kvällen – alla gäng, misshandel, trafikolyckor och tänker på att mamma en dag dör, att jag ska leva resten av mitt liv utan henne, hon som alltid funnits där – så oroas jag, blir rädd, lamslås ibland.

Känner du igen dig i det här, att överrumplas av oro?

Det är inte hälsosamt att oroa sig. Det tär och nöter att tänka på allt hemskt som kan hända. Jesus sa att vi inte skulle bekymra oss över morgondagen. Jesus sa att han går med oss alla dagar till tidens slut. Paulus skriver i andra korintierbrevet att han gör varje tanke till en lydig fånge hos Kristus.

Vi behöver verktyg i vår kamp mot rädslor.

Oron kan vara bra och får oss att agera sunt, men oftast äter den oss inifrån och därför är det viktigt att aktivt gå emot. Ibland behöver vi hjälpa varandra att lämna mörkret, slita oss loss när vi fastnat, men vi är inte hjälplösa: vi kan också lära oss att försöka stoppa de skrämmande tankarna när de smyger sig på eller sköljer över oss. En del är tränade att direkt tala emot de mörka tankarna, andra sätter på lovsångsmusik och fyller rummet med lovprisning till Gud. Någon börjar be, eller tacka, eller ringer upp sin böneväninna, tar en rask promenad. Vi är inte offer för vad vi låter stanna i huvudet.

Sedan händer det mycket på riktigt – som vi behöver ta itu med och stöda varandra i. Så det är bäst att öva oss i att spara krafterna till de stunderna och ha ro där emellan.

Gör er inga bekymmer, utan när ni åkallar och ber, tacka då Gud och låt honom få veta alla era önskningar. Då skall Guds frid, som är mera värd än allt vi tänker, ge era hjärtan och era tankar skydd i Kristus Jesus. (Fil. 4:6-7) Shalom sa Jesus att han ger oss: en blandning av fred och frid mitt i världens kakofoni.

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00