Cittran är ett av de instrument Jan-Erk Nyholm spelar.

Musiken och teologin är livet för Jan-Erik Nyholm

konsert.

Musiken och teologin har varit sammanflätade under Jan-Erik Nyholms liv. Innan han gick i pension som kantor i Pedersöre församling 2013 hade han också varit pastor i Filadelfia i Korsnäs.

11.11.2019 kl. 09:15

– För mig har det alltid varit viktigt att ha en församling som är helt enligt Bibeln. Men Bibeln är inte någon enkel bok. Den säger ganska mycket och ibland tolkar man det olika.

Jan-Erik Nyholm växte upp i en pingstfamilj i Esbo och han döptes som elvaåring.

– När jag upptäckte att det inte finns någon perfekt församling så öppnades flera alternativ för mig. I dag ser jag mig närmast som ekumenisk även om jag numera ser Pedersöre kyrka som min hemkyrka.

Under uppväxten i ungdomsåren gick han in i väggen.

– Jag blev deppad och gymnasiestudierna blev haltande. Men ett gudsmöte blåste bort depressionen. En pastor med profetisk gåva bad för mig och jag upplevde att vår Herre trots allt bryr sig om mig.

Medan han gick i samskolan i Helsingfors tog han pianolektioner hos en äldre dam som tidigare var pianopedagog på Sibeliusakademin. Hon föreslog musiken som yrke för honom.

– Jag började turnera i Sverige med en sångarpastor. Han predikade, jag sjöng och höll små vittnesbörd. Så småningom började jag turnera ensam.

Anonyma ankdammen

Vid den tiden gjorde han sina första skivinspelningar i Norge. Sedan dess har det blivit ett tiotal soloskivor i olika studion. Men han har deltagit i betydligt fler inspelningar, både som arrangör och musiker.

– Många har undrat varför jag övergav turnerandet i Sverige trots att framgångarna började visa sig och återvände till anonymiteten i den finlandssvenska ankdammen. I ankdammen finns mycket duktigt folk , men även om man uppträtt i de stora konserthusen runt om i världen kan man bli sidsteppad här för att man saknar behörighet.

Under åren i Sverige blev Viktor Sunds sång Där björkarna susa, populär där.

– Jag såg notutgivningar där det stod författare okänd. Det rättades senare till. Men det är så typiskt för anonymiteten i ankdammen. Viktor Sund, den folkloristiska diktaren, blev populär i Sverige men var lite föraktad av kolleger i vår ankdamm.

Pastor, lärare och kantor

Kärleken tog Nyholmtill Närpes. Han fick tjänst i Filadelfiaförsamlingen i Korsnäs och som musiklärare i grundskolanoch och gymnasiet i Närpes.

Som pastor han ville ha en större apologetisk insikt i den kristna tron och började då studera allmän teologi.

– Jag ville kolla om kristendomen är något att lita på. Jag studerade också andra religioner, ateismen genom Camus och Nietzsche samt socialismen. Jag plöjde igenom hela Das Kapital av Karl Marx. I min jämförelse landade jag i att den kristna tron håller måttet.

Flera orsaker ledde honom till Jakobstad för kompletteringsstudier till kantor. Han var osäker på om han orkar vara lärare tills pensionen. Hans fru blev också sjuk i cancer. Studierna gav honom hans första kantorstjänst i Pörtom.

– I december 2010 reste jag och min fru till Lanzarote. Där i solnedgången fick jag en tydlig känsla av att efter det här blir allt annorlunda. Det var märkligt. Vi kommer hem och i mars 2011 går hon ur tiden. Då hade hon kämpat mot cancern i tretton år. Mitt sorgearbete började redan innan och jag visste att det var sista resan vi gjorde tillsammans. Men jag trodde ändå inte att slutet skulle komma så snabbt.

Musikvariation behövs

Nyholm talar för en variation av musik i kristna sammanhang.

– Jag har inget emot modern lovsång. Men om det bara blir lovsång anser jag det blir fel. Paulus talar om att man ska sjunga andliga sånger, psalmer, för varandra och för Herren. Där finns också lovsångerna med. Men om man bara söker känslomässiga affekter så tappar man lätt bort det apologetiska.

Den 16 november klockan 19 ger Jan-Erik Nyholm en konsert i Kyrkostrands församlingshem vid Pedersöre kyrka med anledning av sin 70-årsdag. Under konserter spelar och sjunger han i första hand sånger som han själv, hans nuvarande hustru Eva Björk eller hennes framlidne man Karl-Erik Kronqvist skrivit. Han kommer att spela nio olika instrument under konserten.

Johan Sandberg



Insändare. Det skrivs:-Inga tillägsresurser finns!-Vi höjer ändå skötarlönerna(alla välutbildade i social-, hälsovård-, humanistiska, mfl; och då kanske även de mindre utbildade och värkligt underbetalade får sin löneförhöjning), heter det. ... Får se.De starka facken tar 10% till. Regeringen avskaffar de mycket förmögnas skatter. Då tar väl pengarna slut!Att leva på ca 450 Euro per månad (folkpensionens grundel) som både ålders- och sjukpensionerer mycket ofta tvingas göra är inte rätt. Fastän de har lovats tom 20 Euro till i månaden, under den här regeringsperioden. Lev själv resten av ditt liv på den summan per månad, och se om du klarar det - vi talar alltså om Finland (och inte om delar av Afrika där prisnivån är betydligt lägre).Krister Lundsten 24.6.2007 kl. 15:04

Världen. Antalet personer som dyrkar nordiska gudar har fördubblats i Danmark sedan 2003. 24.6.2007 kl. 00:00

Världen. Inga stora förändringar i norska kyrkans statistik från 2006. 23.6.2007 kl. 00:00

Samhälle. På Baltic Sea Convention diskuteras aktuella frågor för Östersjöregionen. 22.6.2007 kl. 00:00

Världen. En gravkammare har hittats under golvet i Uppsala domkyrka. 21.6.2007 kl. 00:00

Världen. På 30 år har antalet unga som konfirmeras i Svenska kyrkan sjunkit från 80 till 35,6 procent. 21.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Sommarens orgelkonserter trampar i Buxtehudes fotspår. 21.6.2007 kl. 00:00

Människa. Bernice Sundkvist läste aldrig teologi för att göra karriär. Ändå är hon nu den första kvinnliga professorn vid teologiska fakulteten vid Åbo Akademi. 20.6.2007 kl. 00:00

Världen. Erika Brundin tillträder den 15 augusti som Svenska kyrkans första utvecklingschef. 20.6.2007 kl. 00:00

Kyrka. Till hösten startar Lukas församling i samarbete med föreningen Pro Lukas en lärjungaskola. 20.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Konst var Jerker Ohls stora intresse, men han blev klasslärare. Nu har han hittat tillbaka till konsten. 20.6.2007 kl. 00:00

Kyrka. I våras publicerades informationspaketet ”Dålig täckning” om unga vuxna som församlingsmedlemmar. Paketet skickades till alla församlingar i landet så att varje förtoendevald skulle få en egen broschyr. 19.6.2007 kl. 00:00

Människa. Summer Challenge är ett team för kristna ungdomar och unga vuxna som vill ägna sju veckor av sommaren åt mission och evangelisation. 19.6.2007 kl. 00:00

Kultur. Finska Bibelsällskapet har lanserat mobiltjänsten Mobible.fi som gör det möjligt att beställa delar av NT som ljudfil. 19.6.2007 kl. 00:00

Världen. Lunds stift protesterar tillsammans med ett tiotal andra organisationer mot behandlingen av ensamma flyktingbarn i Sverige. 18.6.2007 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43

Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08