Cittran är ett av de instrument Jan-Erk Nyholm spelar.

Musiken och teologin är livet för Jan-Erik Nyholm

konsert.

Musiken och teologin har varit sammanflätade under Jan-Erik Nyholms liv. Innan han gick i pension som kantor i Pedersöre församling 2013 hade han också varit pastor i Filadelfia i Korsnäs.

11.11.2019 kl. 09:15

– För mig har det alltid varit viktigt att ha en församling som är helt enligt Bibeln. Men Bibeln är inte någon enkel bok. Den säger ganska mycket och ibland tolkar man det olika.

Jan-Erik Nyholm växte upp i en pingstfamilj i Esbo och han döptes som elvaåring.

– När jag upptäckte att det inte finns någon perfekt församling så öppnades flera alternativ för mig. I dag ser jag mig närmast som ekumenisk även om jag numera ser Pedersöre kyrka som min hemkyrka.

Under uppväxten i ungdomsåren gick han in i väggen.

– Jag blev deppad och gymnasiestudierna blev haltande. Men ett gudsmöte blåste bort depressionen. En pastor med profetisk gåva bad för mig och jag upplevde att vår Herre trots allt bryr sig om mig.

Medan han gick i samskolan i Helsingfors tog han pianolektioner hos en äldre dam som tidigare var pianopedagog på Sibeliusakademin. Hon föreslog musiken som yrke för honom.

– Jag började turnera i Sverige med en sångarpastor. Han predikade, jag sjöng och höll små vittnesbörd. Så småningom började jag turnera ensam.

Anonyma ankdammen

Vid den tiden gjorde han sina första skivinspelningar i Norge. Sedan dess har det blivit ett tiotal soloskivor i olika studion. Men han har deltagit i betydligt fler inspelningar, både som arrangör och musiker.

– Många har undrat varför jag övergav turnerandet i Sverige trots att framgångarna började visa sig och återvände till anonymiteten i den finlandssvenska ankdammen. I ankdammen finns mycket duktigt folk , men även om man uppträtt i de stora konserthusen runt om i världen kan man bli sidsteppad här för att man saknar behörighet.

Under åren i Sverige blev Viktor Sunds sång Där björkarna susa, populär där.

– Jag såg notutgivningar där det stod författare okänd. Det rättades senare till. Men det är så typiskt för anonymiteten i ankdammen. Viktor Sund, den folkloristiska diktaren, blev populär i Sverige men var lite föraktad av kolleger i vår ankdamm.

Pastor, lärare och kantor

Kärleken tog Nyholmtill Närpes. Han fick tjänst i Filadelfiaförsamlingen i Korsnäs och som musiklärare i grundskolanoch och gymnasiet i Närpes.

Som pastor han ville ha en större apologetisk insikt i den kristna tron och började då studera allmän teologi.

– Jag ville kolla om kristendomen är något att lita på. Jag studerade också andra religioner, ateismen genom Camus och Nietzsche samt socialismen. Jag plöjde igenom hela Das Kapital av Karl Marx. I min jämförelse landade jag i att den kristna tron håller måttet.

Flera orsaker ledde honom till Jakobstad för kompletteringsstudier till kantor. Han var osäker på om han orkar vara lärare tills pensionen. Hans fru blev också sjuk i cancer. Studierna gav honom hans första kantorstjänst i Pörtom.

– I december 2010 reste jag och min fru till Lanzarote. Där i solnedgången fick jag en tydlig känsla av att efter det här blir allt annorlunda. Det var märkligt. Vi kommer hem och i mars 2011 går hon ur tiden. Då hade hon kämpat mot cancern i tretton år. Mitt sorgearbete började redan innan och jag visste att det var sista resan vi gjorde tillsammans. Men jag trodde ändå inte att slutet skulle komma så snabbt.

Musikvariation behövs

Nyholm talar för en variation av musik i kristna sammanhang.

– Jag har inget emot modern lovsång. Men om det bara blir lovsång anser jag det blir fel. Paulus talar om att man ska sjunga andliga sånger, psalmer, för varandra och för Herren. Där finns också lovsångerna med. Men om man bara söker känslomässiga affekter så tappar man lätt bort det apologetiska.

Den 16 november klockan 19 ger Jan-Erik Nyholm en konsert i Kyrkostrands församlingshem vid Pedersöre kyrka med anledning av sin 70-årsdag. Under konserter spelar och sjunger han i första hand sånger som han själv, hans nuvarande hustru Eva Björk eller hennes framlidne man Karl-Erik Kronqvist skrivit. Han kommer att spela nio olika instrument under konserten.

Johan Sandberg



skatt. Medlemmarna flyr och kyrkans pengar tryter. Så vem ska betala när målfärgen flagnar i våra gamla kyrkor? Staten, tycker Torsten Sandell. 29.3.2012 kl. 17:00

kina. Den ledande kinesiska människorättsjuristen Gao Zhishen är vid liv, men fortsättningsvis i fängelse. Anhöriga har fått träffa honom för första gången sedan han fängslades för drygt två år sedan. 29.3.2012 kl. 09:26

På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

Skriftskolan är fortfarande populär och når 83 procent av alla femtonåringar. 27.3.2012 kl. 09:07

Maktkampen i Senegal verkar vara över. Den gamla presidenten accepterar nederlaget. 26.3.2012 kl. 15:23

jesus. I dag firar vi Maria bebådelsedag: minnet av en ung tjej som fick besök av en ängel och tog emot ett uppdrag som skulle göra henne till världskändis. 25.3.2012 kl. 06:00

Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54

skola. Kyrkostyrelsen vill att timantalet i religion och livåskådningskunskap inte minskar. 23.3.2012 kl. 14:25

Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

radio. För ett drygt år sedan hade Laestadianernas fridsföreningars förbund LFF fattat ett beslut om att lägga ner sin radiokanal. Nu när coronan begränsar livet och sammankomsterna är de glada att de kom på andra tankar. 14.4.2021 kl. 09:48

Kulturer. Stéphane Rosse är den tystlåtna fransmannen som har levt i Finland i 30 år. – Jag blev förälskad i en finländsk turist i Paris 1993. Det var kärlek vid första ögonkastet. 14.4.2021 kl. 10:47

massmedier. Tidningen Kirkko ja kaupunki har fällts av opinionsnämnden för massmedier för att ha avlägsnat en omstridd kolumn om köttproduktion från tidningens webbsida. 13.4.2021 kl. 10:24

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00