Vardagssamtal och livsfrågor

Alphakurs.

Nyfikenhet och sökandet efter gemenskap ledde dem till Alphakursen. Båda har de uppskattat att diskussionsklimatet är öppet och att man får komma som den man är.

22.8.2019 kl. 11:00

Patrik Hoving blev nyfiken på Alphakursen i samband med den yngsta dotterns konfirmation. Besöket på konfirmationslägret på Lekholmen väckte minnen från hans egen ungdomstid.
– Efter min egen konfirmation fick jag en känsla för gemenskapen på Lekholmen och i dåvarande Lukas församling. Daniel Björk talade också med konfirmandernas föräldrar om Alphakursen och sade att den passar för den som funderar på livsfrågor.

Patrik Hoving. Foto: Privat.

Också Sonja Ollas-Airinen anmälde sig till Alphakursen av nyfikenhet och för att hon sökte en gemenskap.
– Jag hade just flyttat till Helsingfors och jag ville bekanta mig med den församling jag tillhör. Jag ville hitta en grupp för att diskutera tro och ville veta hur en församling fungerar i modern tid.
Sonja Ollas-Airinen fick nya vänner genom kursen.
– Jag blev förundrad över att det finns så många människor i min egen ålder som pratar svenska i Helsingfors, och att jag inte träffat dem tidigare.

Sonja Ollas-Airinen. Foto: Eva Persson.

Både Patrik Hoving och Sonja Ollas-Airinen har uppskattat Alphakvällarnas upplägg – att man inleder varje träff genom att äta tillsammans och tala om hur dagen varit och att man får komma som den man är och med de frågor man har.
– Deltagarna hade olika bakgrund hade olika tankar om de frågor som togs upp. Alla är välkommna, man får vara ateist, agnostiker eller kristen. Det här tycker jag är viktigt, att ingen behöver vara rädd för att komma med sina tankar, säger Hoving.


Fortsatt gemenskap

Hoving beskriver träffarna som att halva tiden går åt till vanligt umgänge som sedan följs av att man ser en film som presenterar dagens frågor och efteråt diskuterar dem.
– Jag har alltid varit intresserad av hur människor hanterar svårigheter. På kursen diskuterade vi teman teman som människolivet handlar om, säger Ollas-Airinen.
– Det jag sökte, den gemenskap som jag anade fanns i församlingen – den hittade jag på Alphakursen. Det var en jättefin stämning i den brokiga skara av människor som var med.
Båda två har efter Alphakursen hittat en fortsatt gemenskap genom församlingens hemgrupper.

Vad är Alpha?

  • Alphakursen är en introduktionskurs till kristen tro som skapades i den anglikanska församlingen Holy Trinity Brompton i London i början av 1980-talet. I dag finns Alpha i 170 länder och på 120 språk. Sedan starten har 24 miljoner människor gått en Alphakurs.
  • I höst ordnas en Alphakurs i Petruskyrkan (Skogsbäcksvägen 15) onsdagar kl. 18 med start den 25.9. Kursen är kostnadsfri.
    Anmäl dig eller ställ frågor genom att e-posta rebecka.bjork@evl.fi
Erika Rönngård



I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Katoliken Sara Torvalds frågar i veckans Radbyte varför redaktioner inte har journalister som har förutsättningar att förstå vad som händer inom den kyrkliga sfären. 21.3.2013 kl. 11:43

Nu diskuteras igen en könsneutral äktenskapslag och dess följder för kyrkan. Frågan är svår för alla samfund som har vigselrätt i Finland. Att behålla vigselrätten med risk för påtryckning – eller ge upp den? 21.3.2013 kl. 11:17

I begynnelsen handlade hela Europaprojektet om etik och samhällsansvar, inte pengar. Det har glömts bort, anser de europeiska kyrkornas samhällsarbetare och talesman. 15.3.2013 kl. 09:00

– En sån tajming, säger kyrkoherden i Liljendal Håkan Djupsjöbacka som liksom alla andra präster i stiftet hade Jesus och den onda andarna som predikotext söndagen efter MOT-programmet i tv. 17.3.2013 kl. 12:00

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00