Kvinnoförtrycket i Iran utlöste resningarna redan 2023; exiliranier på kvinnodagen i Bryssel.

Pastor och partiledare i exil i Helsingfors: Också de kristna i Iran hoppas på shahens son

IRAN.

USA och Israel angriper olika mål i Iran. Men för många i landet är det ett önskvärt krig. Ayatollahregimen har fört så mycket förtryck med sig att de vill se den falla. Pingstpastorn och politikern Mohammad Modaber i Helsingfors drömmer ofta. Då är han nästan alltid i sitt hemland Iran.

16.3.2026 kl. 20:00

Mohammad Modaber är exiliransk pastor och partiledare i Helsingfors.

– För händelserna i Gaza har man sagt att Israels ledare bör ställas inför rätta i domstolen i Haag för krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten, säger iranska pastor Mohammad Moda­ber i Saalemkyrkan i Helsingfors.

– Men då är min fråga, säger han. I Gaza har allt skett under två år. I Iran dödade myndigheterna den 7 till 8 januari, försiktigt räknat, 34 000 personer på två dagar! Varför har väst fortfarande inte reagerat på det här?

Mohammad Modaber har varit pastor för den persisktalande gruppen i Saalem pingstförsamling sedan 2007. Hans en och halv timme långa träff med Kyrkpressen handlar däremot bara lite om församlingsverksamhet och tro under prövning. Det handlar mera om politik.

Mohammad Modaber, 61, från miljonstaden Isfahan var 15 år gammal vid den islamistiska revolutionen i Iran år 1979. Men livet gick vidare, han blev universitetsstuderande och utbildade sig till filmregissör i Teheran.

Ända sedan han 2001 kom till Finland har han arbetat professionellt med att göra kristen tv för nätverket FCNN, med studior i Finland, Nederländerna och Armenien. Hittills har det blivit över 4 000 tv-program på farsi, persiska. I Finland jobbar han i missionsorganisationen Avain­medias studio i Kervo.

Pastor och också partiledare

Mohammad Modaber är inte bara pastor och tv-producent. Han är också politiskt aktiv och jobbar för att Irans kristna ska organisera sig. Han är generalsekreterare för det kristet exil­iranska frihetspartiet AMA som grundades i Nederländerna 2019.

– Mest exiliranier i USA, Europa och Turkiet är med, men också en del kristna inne i Iran.

Partiprogrammet talar för religionsfrihet i Iran, men är trots sitt kristna namn ett överraskande allmänt parti. I Finland skulle skrivningarna förmodligen platsa någonstans i landskapet mellan någonting vagt rödgrönt och SFP.

För många i väst är det oklart vilka som framför allt protesterar mot den iranska regimen.

– Det började med Mahsa-protesterna 2023, en ung kvinna som blev dödad för att hon inte bar hijab. Då var det en människorättsrörelse, men senare har andra grupper som facket, lärarna eller pensionärerna anslutit sig till protesterna. Och nu är de riktade direkt mot den islamiska regimen.

Någon annan ledargestalt verkar just nu inte stiga fram än en – den iranska kronprinsen Reza Pahlavi, 65, bosatt i exil på okänd adress någonstans kring Washington i USA. När hans far störtades 1979 studerade han själv i USA.

– Redan år 2018 började folk ropa Reza Pahlavis namn vid demonstrationer i Iran. Om inte det alternativet var så starkt i folkets hjärtan hade de inte i vintras fortsatt gå ut på gatorna, trots att de riskerade att bli dödade.

Den förra shahen, Reza Pahlavis far drev på 1970-talet till slut en diktatoriskt hårdför, men västorienterad, stat. Ändå räknar också närmare 200 kristna iranska ledare nu med att hans son ska bli en kraft för det goda i Iran.

"Det du har hört ska du anförtro åt pålitliga människor som kan lära ut det i sin tur. (2 Tim 2:22)"

Om mullahregimen i Teheran faller tror Moham­mad Modaber att kronprinsen skulle kunna vara en samlande kraft. Han skulle hålla en serie folkomröstningar om hurudant statsskick landet ska ha, och därefter om hur en ny grundlag för Iran skulle se ut.

– I dag tror jag att Reza Pahlavi skulle ha ett 70 procents stöd bland iranierna, säger Mohammad Modaber.

Hemliga husförsamlingar

I det muslimskt styrda Iran beräknas åtminstone en miljon iranska evangeliska kristna leva under jorden, i hemliga husförsamlingar. Mohammad Modabers fru Tahmineh blev själv kristen i en sådan grupp i Iran på 1990-talet.

– Vi hade kristna vänner vid universitetet men vi behövde hålla det hemligt. Men läget var inte lika illa då som det är i dag, säger han.

Själv kom Mohammad till kristen tro senare under en kort vistelse i Turkiet, i en pingstförsamling i Istanbul.

– Där tog jag emot Jesus. Med den tro jag hade funnit ville jag sedan inte återvända till Iran, så vi bodde där i sex år och flyttade sedan till Finland, säger han.

Bland topp-tio förtryckande stater

I Iran tolereras assyriska och armeniska, ortodoxa minoritetskyrkor. Talar man däremot farsi, och konverterar till kristendomen från islam riskerar man att bli hårt ansatt.

Enligt organisationen Open Doors världs­lista 2026 rankas Iran på tionde plats bland länder där kristna utsätts för extrem förföljelse. Det enda myndigheterna i Iran drar sig för är direkt våld, men i övrigt är trycket hårt på privatliv, familj och kyrkorum.

– När de arresterar en farsitalande kristen, sker det ofta utan anledning. Man blir fråntagen medborgerliga rättigheter, man får sparken från jobbet, och ens barn får problem i skolor och vid universitet. Man kan få sina bankkonton spärrade och ibland tömda, säger Mohammad Modaber.

Vänner och släktingar tar ofta också avstånd från den som blivit kristen, för den islamiska polisterrorns skull.

Ur den pressen föddes den kristna iranska 222-missionen som hämtar sitt namn från Andra Timotheosbrevet, kapitel 2, vers 2: Det du har hört av mig i många vittnens närvaro, det ska du anförtro åt pålitliga människor som kan lära ut det i sin tur.

Rörelsen har senare bytt namn och är i dag det ekumeniskt evangeliska Transform Iran.

Kriget många önskade

Sedan sommaren 2025 har USA och Israel militärt attackerat regeringens infrastruktur i Iran. Och faktum är att många iranier har önskat det, säger Mohammad Modaber.

Fast för stunden har det inte gjort läget lät­tare för kristna i Iran, som ofta ses som västsympatisörer eller anklagas som spioner för Israel. Efter Tolvdagarskriget med Israel i juni 2025 greps över 50 kristna; tröskeln för dödsstraff har sänkts betydligt i en ny spionagelag.

Tar kristna i Iran också till vapen om det behövs?

– Jesus sade att den som tar till svärd ska förgås med svärd. Men vi har också rätt att försvara oss. Så gjorde ni också i Finland när ni i krig försvarade ert kristna land. Men som iranier försvarar vi att Iran håller ihop, vi tillåter aldrig att någon del av vår land lösgörs.

Mohammed Modaber säger att han drömmer mycket, och att han i drömmen nästan alltid är i Iran.

– Jag har varit borta därifrån i 30 år och under den tiden har min pappa, min mamma och min storasyster dött. Att inte vara nära sin familj är det tyngsta. Den smärtan förstår bara den som själv har levt i diaspora.

Jan-Erik Andelin


ANDETAG. Språket har en helt central betydelse i Mao Lindholms tillvaro. – Djupt allvar och smågalen humor tvinnar ihop sig till ord och meningar, ibland nästan obegripliga även för mig själv, säger Mao som bloggar på Kyrkpressens sajt. 24.7.2022 kl. 19:13

profilen. Det finns mycket att lära sig av ekumeniken. Men Sara Torvalds som är ordförande för Ekumeniska rådets finlandssvenska arbete gillar som katolik sin egen kyrkas kontinuitet och tradition. 22.7.2022 kl. 15:00

KYRKANS FÖRVALTNING. Stat och kommun har förenklat sin förvaltning. Men den utvecklingen har inte nått kyrkan. Den uppfattningen har Olav Jern i Vasa. 22.7.2022 kl. 08:00

KYRKANS FRAMTID. För ett år sedan blev Edgar Vickstöm präst efter en lång karriär bland annat som bankdirektör. Ett år senare är han förbryllad och lite bekymrad. En kyrka som handskas med personal, tid och pengar borde våga tänka på effektivitet. Men varför vet kyrkan inte ens om den har ett mål? 20.7.2022 kl. 19:12

BRÖLLOP. I mitten på 50-talet bestämde sig Lumparlands marthor att skramla ihop till en brudkrona till kommunens flickor. Till det behövdes 200 gram silver och 13 000 mark. Men när man ville skänka den till församlingen sade dåvarande pastorn nej tack. Några årtionden senare hittade den ändå till kyrkans förvar. Nu har den dammats av för en historisk tillbakablick. 21.7.2022 kl. 15:00

beslutsfattande. I början av juni sände Kyrkpressens redaktion iväg en enkät till alla församlings- och kyrkorådsmedlemmar i Borgå stift, och fick in 180 svar. En av frågorna lydde så här: Kyrkans lagstiftning ger kyrkoherden en stor roll i församlingens beslutsfattande. Tycker du att den är för stor? 6.7.2022 kl. 17:41

Personligt. – Och sen låta sig slukas av dem innan man kan komma upp till ljuset igen, säger My Ström. 7.7.2022 kl. 19:58

Franciskusfest. Sedan år 1979 har den ekumeniska Franciskusfesten firats på Kökar den första helgen i juli. Se foton från årets fest! 3.7.2022 kl. 19:41

Nekrolog. Bjarne Boije somnade in den 19 juni, mätt på livet, 101 år och två månader gammal. 1.7.2022 kl. 15:54

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

julkalender. En del har på sociala medier uttryckt bestörtning över texterna bakom luckorna i årets julkalender, som sänds till församlingsmedlemmar i bland annat Helsingfors, Vanda, Esbo och Grankulla. 3.12.2024 kl. 13:15

adventskalender. I den här veckans Kyrkpressen får du en adventskalender: varsågod! Texterna bakom årets luckor är skrivna av essäisten, författaren Antti Nylén. – Jag tar mina läsare på allvar och kräver mycket av dem, säger han. 26.11.2024 kl. 12:47

Kultur. 26-åriga Kristian Vuoristo komponerade ett körverk till en gammal psaltarpsalm – med klassiska teman som känslan av att vara omringad och pressad. – När allt blir för överväldigande, då rinner man bort. Man ger vika eller ger upp – och accepterar, säger han. 29.11.2024 kl. 13:08

ortodoxa kyrkan. Ortodoxa kyrkomötet samlat på Valamo kloster har valt Uleåborgsmetropoliten Elia till ny ärkebiskop för den ortodoxa kyrkan i Finland 27.11.2024 kl. 13:26

Personligt. Då Stefan Löv var 28 år blev han pastor i en församling som var nedläggningshotad. Drygt 25 år senare blomstrar församlingen, men själv har han mött sjukdom, sorg, sitt eget bekräftelsebehov och utmattning. – Det som lär en absolut mest om tro är lidande, säger han. 27.11.2024 kl. 15:19