Cassandra Ingman, Ronja Rehn och Lilja Kalliala från Brändö gymnasium samlar tillsammans med skolkamraterna in pengar till Ukraina. Välkommen på välgörenhetskonsert i Matteuskyrkan!

Brändö gymnasium samlar in pengar för att kunna köpa en ambulans till Ukraina – välgörenhetskonsert i Matteuskyrkan

Ukraina.

– Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma.

29.1.2026 kl. 20:29


Konsert: Alla hjärtan till Ukraina – Kaikki sydämet Ukrainalle

– To 12.2 kl. 18.30 i Matteuskyrkan, Åbohusvägen 3.

– Inträde 10 euro till förmån för Brändö gymnasiums insamling för en ambulans till Ukraina, via Karavanen till Ukraina rf.

När journalisten Magnus Londen besökte Brändö gymnasium för att berätta om insamlingen Karavanen till Ukraina, anmälde sig rekordmånga elever från alla årskurser till projektet.

– Det var väldigt ögonöppnande att få höra om läget i Ukraina. Speciellt berörd blev jag när Magnus berättade om en pojke som blivit så traumatiserad av bombningarna att han helt och hållet slutat att prata. Min bror är i samma ålder som den pojken, och jag tänkte att man inte kan veta hur ett krig påverkar en innan man själv har upplevt det, säger Lilja Kalliala.

Hon går på andra årskursen i Brändö gymnasium och är en av initiativtagarna bakom välgörenhetskonserten Alla hjärtan till Ukraina, som är en del av skolans insamlingsprojekt i samarbete med Karavanen.

– Vi ordnar också en fotbollsmatch och kanske en dansföreställning inspirerad av vår gammeldans. Det är verkligen det minsta vi kan göra för ukrainarna, vi är så otroligt privilegierade här i Finland, säger Ronja Rehn, som också går på tvåan i Brändö.

En ambulans kostar 25 000, just nu har eleverna närmare 12 000 i kassan. Målet är att själva få åka ner till Ukraina och leverera ambulansen sedan när pengarna är insamlade.

– Elever från andra skolor har gjort liknande insamlingar och rest ner för att överlämna saker. Jag förstår att våra föräldrar är lite oroliga, men jag skulle inte vilja missa det, säger Rehn.


Någon som diskar

När man ordnar evenemang och jippon lär man sig samtidigt mycket. Inför konserten ska det inte bara övas på låtar.

– Vi kommer att ha ett café under konserten så det blir bakningstalko inför. Vi får ingredienserna sponsorerade men det behövs ändå många som hjälper till, berättar Cassandra Ingman som går första året på gymnasiet.

Sedan behövs det programledare och teknik, reklam och folk som kan stå i café och sälja.

– Och någon som diskar efteråt, konstaterar Ingman.

Konserten tar plats i Matteuskyrkan som erbjuder bland annat utrymmet, ljudåtergivning och mixning till projektet.

– Vi är jättestolta över att se ungdomarna ta ansvar och genomföra projektet. Det är så viktigt att få reagera och göra något, så som ni nu gör, när man ser ett behov någonstans, säger ungdomsarbetsledare Daniel Jakobsson i Matteus församling.

Konserten, som infaller strax inför alla hjärtans dag, bjuder på musik av Brändöeleverna själva, samt elever från musiklinjen vid Tölö gymnasium. Också ungdomar från Matteus församling samt artisten Chrisu Romberg kommer att medverka med låtar.

– Konserten kommer ha lite internationell stämning eftersom vi kommer sjunga på flera olika språk. Jag och Ronja kommer sjunga på franska eftersom det är ett så vackert språk, det känns som fredens och frihetens språk, säger Lilja Kalliala.


Kämpar på tillsammans

På konsertkvällen i Matteuskyrkan har det gått nästan fyra år sedan kriget i Ukraina bröt ut.

– Jag tycker att media har börjat släppa taget om kriget, det finns så många andra problem att rapportera om att Ukraina ibland känns bortglömt. Men fakta är ju att kriget fortfarande pågår, säger Ronja Rehn.

Som en del av projektet har skolan också haft besök av en skolklass från Ukraina.

– Vi fick bekanta oss med varandra och höra om hur deras vardag ser ut. Också Ukrainas ambassadör har varit i skolan och talat. Nu förstår jag hur mycket den vanliga civilbefolkningen berörs av kriget, hur vanliga ungdomars liv kan se ut. Det motiverar oss att samla in pengarna.

En insamling, som den Brändö gymnasium nu genomför, är ett sätt att hålla medvetenheten uppe. Samtidigt är det en aktiv och positiv sak att få göra något så konkret för andra människor.

– Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma.

Till sportlovet är det många av skolkamraterna som åker på skidresa till Lappland.

– Från Helsingfors är det ungefär lika lång väg upp till Lappland som till Ukraina. Vi får inte glömma bort ukrainarna fastän det känns tungt och kriget är så utdraget, säger Lilja Kalliala.

Text: Nina Österholm


Människa. Maria Björkgren- Vikström är sig själv också som biskopsfru. Hon umgås gärna med gäster i biskopsgården men önskar mer tid på tu man hand med sin man under det kommande året. 23.12.2010 kl. 00:00

Människa. Sedan 1961 har Ingmar Härtull gått i julottan varje juldagsmorgon – och alltid i olika kyrkor. 23.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Inge mer glitter och blingbling, tack! Så här till julen skulle jag bara vilja känna mig trygg och få lite lugn och ro, både hemma och i världen. 23.12.2010 kl. 00:00

Ledare. Du är ett barn som ligger på ett jordgolv. Du fryser om vi inte griper in. 23.12.2010 kl. 00:00

Människa. Om vi äter rätt mår vi själva och hela samhället bättre, anser Kenneth Oker-Blom. 21.12.2010 kl. 00:00

Samhälle. Religionsundervisningen får tillsvidarebehålla sina elva årsveckotimmar. Hur det blir under nästa regering vet ingen. 21.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Jeppo, Munsala och Nykarleby församlingar slås samman år 2013. Det rekommenderar domkapitlet i Borgå i sitt utlåtande från förra veckan. 20.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den lutherska kyrkan och de två metodistsamfunden i vårt landundertecknade ett gemensamt avtal förra veckan i Kristuskyrkan i Helsingfors. 20.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. På adressen joulukirkko.fi kan man gå in och skapa julstämning då det passar för en själv. 19.12.2010 kl. 00:00

Människa. Hur förändras julfirandet när man får barn? Svaret blir både inte alls och helt och hållet. 18.12.2010 kl. 00:00

Människa. För femtio år  sedan omkom Bo-Sanfrid Höglunds far i flygolyckan i Kvevlax. Nu skriver sonen en bok om händelsen. 17.12.2010 kl. 00:00

Kultur. Åbo har inte bara kulturhuvudstadtiteln 2011. Staden har också landets första församlingsanställda kultursekreterare på svenskt håll. ”Missions- och kultursekreterare”, det är Laura Karankos titel i Åbo svenska församling. Sedan hösten arbetar hon deltid med det bästa hon vet. 17.12.2010 kl. 00:00

Människa. Livet har två sidor – ett dramatiskt i strålkastarljuset, ett annat stillsamt tillsammans med familjen. 16.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Läkarbristen i Finland underlättas sedan länge av utländska läkare som gästar eller stannar i landet för gott. Kanske prästbristen kunde botas med samma medicin? 16.12.2010 kl. 00:00

Rolf af Hällström. –  Ja, det är ju så lite kalorier i kaffet så det behövs ingen välsignelse. 16.12.2010 kl. 00:00

rasism. "Jag trodde länge att det var ovanligt i Finland, och att det räckte med att jag själv inte sade fula saker." 16.6.2020 kl. 00:01

solidaritet. – Människor i svåra situationer är ofta väldigt handlingskraftiga. Medan utrikesnyheterna vanligen fokuserar på problem och katastrofer lyfter Erik Nyström vid Kyrkans Utlandshjälp fram den normala vardagen och den positiva utvecklingen. 16.6.2020 kl. 00:01

fond. Till projekten hör bland annat Petrus församlings lärjungaskola, en cd-skiva med Lina Sandells sånger som görs av David Forsblom och SLEF-Medias resa i C.S. Lewis fotspår . Tjugofyra ansökningar hade inkommit. 15.6.2020 kl. 15:32

domkapitlet. Janette Lagerroos fortsätter som tf kaplan i Houtskär till oktober och kyrkoherdetjänsten i Kronoby är ledig att sökas. Bland annat det här beslöt domkapitlet vid sitt möte idag. 11.6.2020 kl. 16:13

FMS. – Understödsintäkterna har tyvärr inte utvecklats som vi hade förväntat oss, och vi har varit för optimistiska, säger verksamhetsledare Rolf Steffansson på Finska Missionssällskapet. 10.6.2020 kl. 21:12