Elias Edström är frilansande scenkonstnär som regisserar, skådespelar och undervisar.

”Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud – det är ett absolut mörker”

Via crucis.

I sin gestaltning av Jesus har Elias Edström tänkt på manlig vänskap och hur den tar sig uttryck. Lärjungarna låg ju i famnen på Jesus. Det fanns en närhet.

14.4.2025 kl. 18:00

På långfredagen spelas den vandrande föreställningen Via Crucis i Borgå och direktsänds på Yle Arenan. Elias Edström som spelar Jesus ser det som en utmaning att inte bara försöka visa på smärtan, utan faktiskt gå in i den.


Hur är det att spela Jesus, kristendomens viktigaste person, konungarnas konung? Väldigt många har ju en egen föreställning om vem Jesus var, eller är.

– Jag försöker att inte tänka för mycket på vad andra ska tänka. Som med all konst måste människor få lägga in sina egna tolkningar utgående från sina egna erfarenheter.

– Jesus är en väldigt bekant karaktär också för mig. I kristen tro är han ju både sann gud och sann människa. Det är lite annorlunda mot andra karaktärer jag spelat. De har bara varit sanna människor.


Vad vill du ta fasta på i din gestaltning av Jesus, hurdan tror du att han var?

– För mig är Jesus en speciell karaktär i och med att jag tror att han också är en levande person.

– Då handlar det inte bara om att försöka sätta sig in i hans sinnesstämningar, utan också om att försöka låta sig själv fyllas av den karaktären. Lite så tänker man också i kinesisk teater.


Hur gör du det?

– Det är mycket bön och bibelläsning, meditation och kontemplation. Det handlar om tillit, att ge plats åt helig ande att göra sitt.

– Jag är ju bara en skådespelare, men jag vill gärna ge utrymme för något större än mig själv i konsten. Konst ger alltid en ny dimension av verkligheten, och det är som man brukar säga att verkligheten är bäst på teater.

– Själv är jag född i Esbo år 1988. Jag är begränsad i det, i mina erfarenheter och i min kropp. Men i teatern kan jag smaka på hur det är att leva i andra tider. Då får man kanske också en lite bredare förståelse av den mänskliga erfarenheten och livet.


Är det någon del av Via Crucis, eller någon aspekt av påskens händelser, som berör dig särskilt mycket?

– Jag tycker jättemycket om sättet som regissören Jermo Grundström behandlar relationen mellan Jesus och lärjungarna och därmed också vänskapsrelationer mellan män.

– Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

– Det här är något som regissören valt att lyfta fram, och i det blir också Judas svek starkare. Fastän Jesus visste vad som skulle ske så upplever jag att han på något vis inte ville att det skulle ske genom Judas. Judas var en av de tolv, en av de närmaste i den inre kretsen … det måste ha gjort så ont.

– Påsken handlar inte heller bara om den fysiska smärtan, utan också om den sociala, psykologiska och andliga smärtan. Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud. Det är ett absolut mörker.


Och hur är det att gå in i det mörkret?

– Förra gången vi gjorde korsfästelsen kunde jag förnimma en väldigt stark smärta. Utmaningen är kanske att låta smärtan komma. Att inte tänka ”nu ska jag visa smärtan” utan faktiskt gå in i den. Det är skrämmande, men också spännande som en utmaning.

Via Crucis i Borgå – och på Yle Arenan

Påskvandringen Via Crucis spelas fredagen den 18 april klockan 20 i Borgå, med start i Maren.

Via Crucis direktsänds i år också på Yle Arenan och kan ses på Arenan i en vecka efteråt.

Påskvandringen ordnas för femte gången och budgeten för vandringen är cirka 70 000 euro. Både som privatperson och samfund kan man understöda påskvandringen ekonomiskt.

Text: Rebecca Pettersson


Kyrka. Följ Jesus i fem veckor. Det är konceptet för Lukas församlings nya lärjungaskola. – Fast egentligen tar det ett helt liv. 21.2.2008 kl. 00:00

Människa. Hon byggde upp ett skyddshem för övergivna gravida flickor i Bangkok. 21.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Högsta förvaltningsdomstolen har i och med ett aktuellt avgörande slagit fast att en manlig präst inte har rätt att vägra altarsamarbete med en kvinnlig kollega. Också i gudstjänsten är han tjänsteman och vägran att samarbete är därför att beteckna som diskriminering. 20.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Henrik Perret fick flest röster, hela 44, i prästernas kyrkomötesval. Tvåa kom Helene Liljeström med 38 röster. I stiftsfullmäktigevalet fick Liljeström klart flest präströster, 34 stycken mot tvåan, Stig-Olof Fernströms 21 röster. 20.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. I Jomala församling på Åland har man bildat en diakoniförening som på kort tid fått 55 medlemmar. Ivern att samla medel är stor. 20.2.2008 kl. 00:00

Världen. Under 2007 var det, för tredje året i rad, färre som lämnade Svenska kyrkan. Många av dem som utträder kan dessutom tänka sig att återvända, enligt en undersökning som Uppsala domkyrkoförsamling gör varje år. 20.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. I slutet av 2007 hörde 81,7 procent av finländarna. Ett år tidigare var kyrkotillhörigheten 82,4 procent. Procentuellt minst människor lämnade kyrkan i Borgå stift. 19.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Församlingshemmet i Solf är grundrenoverat och var fyllt till sista plats när det i söndags återinvigdes av biskop Gustav Björkstrand. 19.2.2008 kl. 00:00

Kyrka.  – Lite som en storm i ett vattenglas, kallar lagfarne assessorn Kasten Österholm vid domkapitlet kritiken mot den utdragna rösträkningen i Borgå stift. Någon imageförlust ser han inte i det faktum att det minsta stiftet i kyrkan fick sina resultat sist. 19.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Stiftsfullmäktige hade sitt sista möte med gammal uppsättning förra veckan. 19.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift fastställde valresultatet i valet av kyrkomötesombud och medlemmar till stiftsfullmäktige på måndagen. Kyrkoherde Helene Liljeström var etta bland prästerna i såväl kyrkomötes– som stiftsfullmäktigevalet. 18.2.2008 kl. 00:00

Kultur. Gospelhelgen i Nykarleby samlade över tvåhundra deltagare. 18.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. Här är de officiella jämförelsetalen för de invalda i kyrkomötet och stiftsfullmäktige för mandatperioden 1.5.2008–30.4.2012. 18.2.2008 kl. 00:00

Ledare. Ledare 8/2007 Inför årets kyrkomötesval backades 77 unga kandidater under 30 år upp för att ge kyrkomötet en ansiktslyftning. 18.2.2008 kl. 00:00

Kyrka. I söndags översteg antalet personer som skrivit ut sig via Eroa kirkosta-tjänsten 100 000. 18.2.2008 kl. 00:00

vanda svenska församling. Nu finns den goda viljan att gå vidare. Det är budskapet efter helgens biskopsvisitation i Vanda svenska församling. 24.10.2016 kl. 16:42

profilen. Att vara kristen är att ropa in dem som försvinner, säger författaren Kristian Lundberg. 19.10.2016 kl. 15:34

flyktingar. Känslan av maktlöshet gjorde att Munsala United valde att hoppa av seriespelet i augusti. Nu fortsätter laget att utmana beslutsfattarna. 20.10.2016 kl. 01:00

Äktenskap. När den nya äktenskapslagen träder i kraft nästa år kan samkönade par få en juridiskt giltig vigsel i kyrkan. 18.10.2016 kl. 15:47

biskop. Biskop Guy Erwin är osageindian, homosexuell och kristen. – Det är lätt att gå sin väg, det svåra är att stanna och jobba för kyrkans framtid, sa han under sitt Finlandsbesök. 18.10.2016 kl. 12:00