Emma Portman jobbar med medlemsutveckling på Finlands svenska scouter. En luddig titel som handlar om tillväxt, utveckling och samhällsfrågor.

”Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste”

FINLANDS SCOUTER.

I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter

3.3.2025 kl. 16:13

Sedan Emma Portman blev scout som elvaåring har världen förändrats på många sätt. Enligt henne har scouting bara blivit mer relevant. – Det handlar ju om att bygga broar över gränser.

Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter, men hennes bana som scout började redan för drygt 20 år sedan i Nykarleby.

– Som elvaåring såg jag en lapp i skolan om att de startade en scoutpatrull och jag tyckte väl att det lät roligt. Jag har alltid varit mycket ute i skogen, plockat bär och varit på utflykter och sånt. Och i Nykarleby var scouting stort. Alla coola kids var scouter.


Nu med lite perspektiv, kan du se att scoutingen har stöttat din framtid på något sätt?

– Det jag haft mest nytta av är all ledarkunskap jag fått. Man ges mycket ansvar också som ung scout, och det ger en bastrygghet och en känsla av ”det här klarar jag nog”.

– Sen har jag också fått med mig många praktiska färdigheter, men scouting är mycket mer än knopar och att sova i tält. I dag lär sig unga scouter också om ekonomi, samhälle och mångfald, bland annat.

– Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste. Är man ute och vandrar så vandrar man så långsamt som den långsammaste.


Hur ser det ut med tillväxten inom scoutingen i Finland?

– Vi har en stor och aktiv medlemskår, men precis som många andra frivilligorganisationer har vi utmaningar med tillväxten.

– Jag tycker det är jättekonstigt, för scoutingen är så fruktansvärt relevant i den värld vi lever i i dag. Det handlar ju om att bygga broar över gränser och att skapa en hållbar värld och framtid.


Vad gör ni för att minska tappet?

– De senaste åren har vi jobbat väldigt aktivt med brandingen av scouting som en modern och fräsch hobby. Jag tror att många har en ganska dammig bild av vad scouting är.

– Vi funderar också mycket på inkludering och hur vi kan öppna upp för nya målgrupper. Och så jobbar vi jättemycket med vuxenrekrytering. Barn finns, det är ledare vi saknar.


Hobbyer har en tendens att dra iväg prismässigt ibland, bra skor, kläder och utrustning kostar. Blir också scouting en klassfråga?

– Vi försöker möjliggöra scouting för så många som möjligt, och så länge man är en liten scout behöver man väldigt lite: slitstarka skor, utekläder och en ryggsäck.

– Vi kan bevilja befrielse från medlemsavgiften till ekonomiskt utsatta barn och unga och en del kårer har utrustning att låna ut ifall något barn saknar till exempel sovsäck eller liggunderlag till hajken.

– Pengarna från Gemensamt Ansvar kommer också gå till just det här, att stöda fler barn och unga att ha en hobby i scouterna.


Vad önskar du att scoutingen ska ge de som är barn och unga idag?

– En trygghet i sig själva. Barn och unga i dag har så svårt att lita på att de klarar saker. Det finns en press på att allt man ska göra ska bli perfekt att många inte ens vågar testa. Där hoppas jag att scoutingen ska ge ett självförtroende.

– Sen hoppas jag också att scoutingen ska ge en tro på att man själv kan påverka saker, just med tanke på klimatkrisen och alla krig. Att unga ska få känna att de har verktyg till att göra skillnad.


Gemensamt ansvar

– Är den evangelisk-lutherska kyrkans årliga välgörenhetsinsamling.

– Insamlingen hjälper nödställda människor i Finland och i världens katastrofområden oavsett ursprung, religion eller politisk övertygelse.

– Under år 2025 ser Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry, Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar och Kyrkans Utlandshjälp till att hjälpen når fram.

Text och foto: Rebecca Pettersson


KARRIÄRBYTE. Har du en akademisk examen? Har du någonsin tänkt tanken att kanske en dag bli … präst? I slutet av maj ordnas ett webbinarium just för dig. 12.5.2026 kl. 16:31

Personligt. Om jag kommer till Jesus kommer han att lysa på mig så starkt att jag blir sönderbränd, tänkte Amanda Nylund. Samtidigt skrev hon på en diktsamling om en trasig människas väg mot självmord. Men sedan kapitulerade hon, sa ja till Jesus, och brände upp hela diktsamlingen. Idag vill hon säga till alla att framtiden finns. 12.5.2026 kl. 08:00

biskopsval. Kyrkan tar modell från De gröna, studentpolitiken och den anglikanska kyrkan. Kommande biskopar väljs med så kallat preferensval. 6.5.2026 kl. 19:37

profilen. Göran Stenlund, 76, från Vasa är Borgå stifts mest erfarna ombud i kyrko­mötet. Vad har nio perioder innehållit? 8.5.2026 kl. 09:00

domkapitlet. Den nya prästassessorn vid domkapitlet i Borgå kommer från Esbo svenska församling. 6.5.2026 kl. 16:06

kyrkoherdar. Sättet att välja kyrkoherde väckte en oväntat livlig debatt i kyrkomötet. Flera biskopar befarade att domkapitlens roll avvecklas. Kyrkoherden är inte enbart församlingens egen tjänsteinnehavare, argumenterade så väl Lutherforskare som biskopar i debatten. 6.5.2026 kl. 15:03

Faddrar. Måste man ha faddrar när man döper ett barn? Eller kan de vara färre eller flera än två, vilket kyrkoordningen stadgar. Det beslöt kyrkomötet i Åbo på tisdagen att utreda. 5.5.2026 kl. 11:05

betraktat. Evangelium betyder glädjebudskap. Ändå har jag många gånger reagerat på att melodierna inte återspeglar glädjen som orden talar om. På något märkligt sätt är kyrklig musik, framför allt äldre psalmer, väldigt dyster i sina melodier. Det blir en konstrast som får mig att bli irriterad. Om det ska vara glädje och jubel ska väl melodin också vara sprittande och bära uppåt? 2.5.2026 kl. 19:02

laestadianer. Första mötet efter krisen med pastorsinstallationen i ett bönehus i Larsmo uppges ha varit "sakligt". 30.4.2026 kl. 15:16

kyrkoherdar. Nej, kyrkoherden måste inte vara självskriven ordförande i församlings- eller kyrkorådet. Det anser en rapport från Kyrkostyrelsen som kommer till kyrkomötet nästa vecka. 29.4.2026 kl. 14:23

Herdeval. Domkapitlet uppmanar Hangö svenska församling att välja Karl af Hällström till ordinarie kyrkoherde i Hangö, och ställer Rolf Steffansson i första förslagsrum i kyrkoherdevalet i Sibbo. 29.4.2026 kl. 11:13

religionsundervisning. – Det blir väldigt svårt att övervaka i ämnen där behörighetsgraden hos lärarna är väldigt låg, och där undervisningen också i viss mån sker utanför skolan. Utmaningarna är uppenbara. Bland annat det säger minister Anders Adlercreutz 28.4.2026 kl. 17:57

sverige. Konfessionslös religionsundervisning erbjuder elever med olika bakgrund att mötas. Samtidigt politiseras religionsämnet i Sverige. Det säger två forskare som Kyrkpressen talat med. 28.4.2026 kl. 17:34

UNGA MÄN. Kyrkans arbete i det tysta har berört Lucas Lindeqvist och Bibeln som en trygg, orubblig sanning tilltalar Freddy Asplund. De faller båda två in i mönstren när forskningen tittar på boomen där allt flera unga män känner sig hemma i den kristna tron. 28.4.2026 kl. 11:41

psalmer. Då Katarina Näs skilde sig fick hon hjälp med att bära pianot till sitt nya hem. I en korsning stannade sällskapet för att vila ryggarna, och så spelade hon Blott en dag där på grusvägen, mitt i vägskälet. En tid senare fann hon ett nytt intresse: att komponera psalmer. 27.4.2026 kl. 17:10

KARRIÄRBYTE. Har du en akademisk examen? Har du någonsin tänkt tanken att kanske en dag bli … präst? I slutet av maj ordnas ett webbinarium just för dig. 12.5.2026 kl. 16:31

Personligt. Om jag kommer till Jesus kommer han att lysa på mig så starkt att jag blir sönderbränd, tänkte Amanda Nylund. Samtidigt skrev hon på en diktsamling om en trasig människas väg mot självmord. Men sedan kapitulerade hon, sa ja till Jesus, och brände upp hela diktsamlingen. Idag vill hon säga till alla att framtiden finns. 12.5.2026 kl. 08:00

biskopsval. Kyrkan tar modell från De gröna, studentpolitiken och den anglikanska kyrkan. Kommande biskopar väljs med så kallat preferensval. 6.5.2026 kl. 19:37

profilen. Göran Stenlund, 76, från Vasa är Borgå stifts mest erfarna ombud i kyrko­mötet. Vad har nio perioder innehållit? 8.5.2026 kl. 09:00

domkapitlet. Den nya prästassessorn vid domkapitlet i Borgå kommer från Esbo svenska församling. 6.5.2026 kl. 16:06