Elin Riska låter sin kreativitet synas i både och ord och bild, på tyg och i bokform.

Hon gör merch för Jesus

Helsingfors.

Genom sina kläder vill Elin Riska peka på Gud. – Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”.

11.2.2025 kl. 19:38

Att bära ”merch” är som att säga: Jag är en del av detta. Historiskt sett började många artister sälja merch för att tjäna pengar vid sidan av spelningar. I dag har begreppet utvidgats, det är inte enbart en produkt utan ett sätt att uttrycka tillhörighet och lojalitet som skapar känslan av gemenskap.

– Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”. Vi tryckte upp t-skjortor åt oss alla med samma slogan, men själva skjortan i olika färger.

Särskilt när kompisgänget rör sig tillsammans i sina skjortor väcker de frågor och diskussion.

– Jag har fått en del frågor om innebörden och budskapet, samtidigt har andra blivit intresserade och frågat mig om andra projekt. Under gymnasietiden har jag hållit på med flera väldigt olika projekt, just nu min egen abiturienthalare.


Pennan i handen

Elin Riska har ritat hela sitt liv.

– Redan på dagis ritade jag väldigt mycket och sedan har jag tecknat mig genom skolan. Nyligen gjorde jag mitt konstdiplom, en målning och en portfolio på temat ”Det som ögat inte kan se”.

Inspirationen kommer ur vad Gud gör i hennes och i andras liv.

– Jag kom till tro i brytningsskedet mellan högstadiet och gymnasiet och sedan dess vill jag genom all min konst och merch peka på något större än mig själv, inspirera andra till att också hitta Jesus. Vi är ju alla konstnärer, skapade i Guds avbild. Han är den största konstnären.

Efter den lyckade starten med t-skjortor har hon gjort bland annat munktröjor eller så kallade ”hoodies”.

– När min bror skulle jobba på församlingarnas lägerö Lekholmen gjorde jag en huppare med texten ”Ask me about Jesus” åt honom. Senare gjorde jag också tröjor med texten ”Powered by Jesus” till hela kompisgänget.




Genom texten påminner sig ungdomarna själva och andra om att de tar sig genom vardagen genom Jesu kraft. Foto: Noa Gädda


Drömprojektet är att designa kristna produkter, bland annat kläder i bra kvalitet, etiskt och hållbart producerade.

– Det är inte ännu så stort här hos oss att trycka upp små partier i egen design, men jag har hittat en bra firma i Europa.

Helt konkret börjar Elin Riska alltid med papper och penna. Skisserna blir digitala bilder eller vektorgrafik via olika applikationer.

– Sedan är det bara att ladda upp, placera på önskat plagg och lägga i varukorgen. Och hoppas på ens kompisar betalar sina beställningar, säger hon och skrattar.

Riska och två av hennes vänner har också gjort en Coffee Table Book på liknande vis: Egen design i kombination med texter, bilder och en målning.

– Det blev en trevlig julklapp till hela vårt kompisgäng med en egen bok som visar på hurdan gemenskap man kan ha med Jesus i centrum.

”Jesus loves you”-hupparen syntes bland annat vid Disciple-konferensen 2024. Foto: Sara Fagerholm




Tio på vägen

Jesus och tillhörande gemenskap hör enligt Elin Riska till grundidéerna bakom en lyckad merch. Att gemenskapen med vännerna är viktig för Elin Riska står klart.

– Men det här läsåret har vårt gäng varit i ett brytningsskede. Folk har ryckt in i armén, har flyttat bort för att studera och fyra av oss är snart klara med gymnasiestudierna.

På en av hennes målningar färdas tio figurer framåt längs en väg intill ett vattenfall.

– Fast vi snart går skilda vägar så hoppas jag vi kan återförenas med jämna mellanrum. Om man ryms hela tio personer att gå tillsammans, också fastän vägen är smal, så kan det ändå inte vara alltför svårt.

Text: Nina Österholm


Lutheraner som tänker gammaldags har hamnat i onåd hos biskoparna. Nu ska deras gudstjänstgemenskaper betraktas som främmande samfund. Många av dem firar mässan i Adventskyrkans lokaler som står tomma på söndagarna. 2.5.2013 kl. 13:56

När det koptiska begravningsföljet kom ut ur S:t Markuskatedralen i Kairo överfölls de av ligister som kastade stenar och molotovcocktails. Den koptiska ledningen har till skillnad från tidigare nu börjat öppet kritisera regeringen. 27.4.2013 kl. 15:00

Han var en briljant klassisk gitarrist redan när han var femton. Sedan sprack allt när familjen splittrades. 27.4.2013 kl. 09:00

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57

De två kidnappade biskoparna har återfått friheten. 23.4.2013 kl. 20:15

Strategisk attack mot kristna i Syrien. 23.4.2013 kl. 15:30

Kyrkostyrelsen utsåg Sixten Ekstrand att leda den svenska enheten. 23.4.2013 kl. 12:07

Forskning visar att ungas ätstörningar oftast har sin början i diffust illamående och missnöje med den egna kroppen. – Hur vi vuxna talar om oss själva och vår kropp färgar av sig på våra tonåringar, säger Sofia Torvalds som skrivit en bok om ätstörningar och föräldraskap. 21.4.2013 kl. 12:00

Enligt legenden predikade han för fåglarna och välsignade en varg. Han föddes rik men valde ett liv i fattigdom. Än i dag inspirerar Franciskus dem som tror på helhjärtad efterföljelse i Jesus spår. 20.4.2013 kl. 12:00

Genom arbetet som präst i lutherska kyrkan blev han medveten om kyrkans katolska arv och dess betydelse för hans egen kristna tro. För fem år sedan konverterade han och blev katolik fullt ut. 19.4.2013 kl. 13:31

I över tio år har Vasa svenska församling erbjudit morgonpigga damer både tilltugg och intressanta föreläsningar på lördagsmorgnarna. Månadens stora dragplåster var författaren Ulla-Lena Lundberg som lockade över hundra kvinnor till församlingssalen. 19.4.2013 kl. 10:08

advent. – Det är en helt annan upplevelse att höra julens evangelium när man använt adventstiden till att formulera varför vi längtar efter fredens kung, varför det spelar roll för mig och hela världen att Jesus faktiskt kommer till oss, säger Emma Audas. 25.11.2021 kl. 16:20

roman. Karin Erlandsson är aktuell med boken Hem, en historisk roman om Åland. Hon har bland annat gjort research i kyrktornet i Jomala kyrka. 24.11.2021 kl. 09:11

LAPPO STIFT. Matti Salomäki fick 54,8 procent av de avgivna rösterna i valets andra omgång och valdes till ny biskop i Lappo stift. 23.11.2021 kl. 19:52

Coronapandemin. Jonte Wingren jobbar med smittspårning på hälsovårdscentralen i Jakobstad. 23.11.2021 kl. 09:39

coronaepidemin. De vackraste julsångerna drabbas av coronabegränsningar i Nyland och Åboland. 19.11.2021 kl. 12:00