Jonathan och Aron Vik använder sina kunskaper om placering för att bidra till kristna projekt.

Bröderna från Åland startar fond för kristen tro och framtid

ekonomi.

Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer.

8.1.2025 kl. 18:32

Bröderna Jonathan och Aron Vik sitter med varsin rykande kaffekopp framför sig. De ler medan de berättar om det relativt nystartade projektet. Både deras brinnande ambition och deras nära relation märks tydligt, och ger rummet värme.

Att kombinera intresset för ekonomi och kärleken till Gud är en tanke som funnits med dem länge. Hur det skulle se ut i praktiken var inte självklart, innan idén till Sackaiosfonden väcktes.

– Jag satt på bussen på väg till Mariehamn när idén om en kristen fond kom. Jag skickade ett mess till min kompis Tobias som var med direkt. Sedan började jag kolla runt och läsa igenom alla lagar och regler. Efter det hade vi ett online-möte med Jonathan och några and­ra och sedan var vi i gång, säger Aron.

Jonathan tittar stolt på sin lillebror.

– Aron använder sina gåvor genom det han kan bäst. Han har jobbat jätteflitigt och när man ser något sådant vill man ju bara stötta. Det är kreativt och ambitiöst!

23-åriga Jonathan ska bli magister i statskunskap och 21-åriga Aron studerar på Hanken. De kommer från Godby, Åland och har båda flyttat till Helsingfors för att studera. Studentmissionen, där de båda är aktiva, ligger dem varmt om hjärtat.

Det praktiska arbetet satte i gång och teamet växte. I dagsläget sitter sex personer i Sackaiosfondens styrelse.


Att förvalta sina talanger

Kristet arbete kan se ut på många sätt, poängterar Aron och Jonathan. Alla har olika gåvor. Det behöver inte vara det klassiska missionsarbetet eller att gå en bibelskola.

– Det var en stor del i varför jag började tänka på det. Jag vill tjäna Gud i mitt yrke och det kan vara svårt som ekonom, säger Aron.

– Det var också därför jag fastnade för det här. Alla borde fundera över vad de är bra på. Hur kan jag tjäna världen med de talanger jag har? Hur kan jag göra det för världens bästa och till Guds ära? säger Jonathan.

Med Sackaiosfonden vill de primärt bidra till kristen verksamhet genom att i framtiden ge ut bidrag och stöd. Men de vill också inspirera andra att tänka utanför boxen och använda sina talanger för Gud.

– Vi förvaltar våra talenter genom att förvalta talenter, säger Jonathan.

– Vi vill bidra till Guds rike på största och bästa sätt. Och jag har också en dröm om att gå internationellt, säger Aron.

Förutom företagsamheten har också profetiska ord spelat in.

– Förra hösten funderade jag mycket på om jag verkligen skulle bli ekonom. Jag träffade två killar från Hawaii som uttalade profetiska ord över mig och mina vänner, säger Aron.

– De såg hur Jesus sa till mig att jag kan välja vilken väg jag vill, för han kommer ändå alltid vara med mig. Den ena sa att han inte hade någon aning vad jag går igenom, men det jag gör just nu är det jag borde göra.

Tron har kommit naturligt för dem båda, tack vare uppväxten i en kristen familj. Som barn har de bott en tid i Indien när deras föräldrar var missionärer där.

– Att vi är uppvuxna i en kristen familj är nog något vi är mycket tacksamma över. Mamma är missionärsbarn och vi har också varit missionärsbarn i Indien under två år. Jag tror aldrig att jag hade gett tron en ärlig chans annars.

– På Åland hade vi inte så många kristna vänner, så familjen och släkten har betytt mycket, säger Jonathan.

Sackaiosfonden har fått sitt namn från den bibliska berättelsen, som passar perfekt in i brödernas tankesätt.

– Sackaios i Bibeln var ju en ohederlig tullindrivare. Det är kanske lite det man förknippar ekonomer med, säger Jonathan och skrattar.

– Men sedan mötte han Jesus. Han kunde fortfarande använda sitt kapital och sina pengar, och blev till och med biskop. Han använde sitt inflytande till Guds ära.

Framtiden ser ljus ut för både Sackaiosfonden och bröderna. Nya projekt och företag finns redan i tankarna. De summerar vårt samtal i en enda mening.

– Vi tackar verkligen Gud för att vi alltid haft vår ambition levande.

Text och foto: Maja Svenfelt


BORGÅ STIFT. Domprostjobbet i Borgå blir ledigt från advent 2025 när Mats Lindgård lämnar jobbet. 10.9.2024 kl. 18:47

Bidrag. Bo och Gunvor Skogmans minnesfond är en allmännyttig fond för kristen verksamhet i Finland och utlandet. 10.9.2024 kl. 14:20

betraktat. ”Kom ihåg att ni kan berätta om alla era problem till Jesus”, säger barnledaren under miniorandakten. Jag är nio år och lyssnar uppmärksamt medan lågan från andaktsljuset i mitten av ringen fladdrar. Bredvid ljuset på golvet ligger den lilla ljussläckaren av metall. Snart ska någon av barnen få använda den när andaktsstunden är slut. Det är inte min tur idag. 8.9.2024 kl. 15:09

BISKOPSMÖTET. Biskop Mari Leppänen fick stöd av centrala namn i biskopsmötet. Hon ville rösta ut Sley och Kansanlähetys som bygger nätverk för dem som motsätter sig kvinnor som präster. Vid mötet som hölls på Åland föll rösterna 7 – 3. 6.9.2024 kl. 10:25

FÖRLUST. För fem år sedan förlorade Anders och Iris Värnström sin son. Det var en tid präglad av chock, sorg och oro över att något förblev osagt. Men också av att tvingas öppna sitt vuxna barns post. – Jag kände bara att det inte var min sak att göra. Ändå behövde jag göra det, säger Anders. 5.9.2024 kl. 16:45

psykologi. När Trump skällde ut Zelenskyj i Vita huset betraktade den kristna terapeuten Markku Veilo scenen med intresse. – Det var ett klassiskt exempel på hur en människa reagerar utifrån sina känslolås och inte klarar av att bete sig vuxet, säger han. Men vi har alla en del i oss som exploderar eller imploderar oväntat – och den kan vi jobba med. 20.3.2025 kl. 10:01

Begravningsplatser. Runt om i Svenskfinland finns små begravningsplatser som drivs av föreningar eller sammanslutningar. Två begravningsplatser stöds av den lokala församlingen eller samfälligheten. 19.3.2025 kl. 10:00

KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00

film. Filmen om den tyska teologen och motståndsmannen Dietrich Bonhoeffer är bioaktuell i vår. Filmen är skrämmande relevant i en tid då auktoritära ledare på nytt utmanar vårt civilkurage. Ylva Eggehorn, svensk poet, författare och Bonhoeffer-översättare, tycker att filmen är angelägen just idag. 17.3.2025 kl. 18:39

BISTÅND. När han fick e-post om att allt amerikanskt bistånd stoppas var Wycliffe Nsheka i chock.– Jag har jobbat med bistånd i Uganda i 23 år, och aldrig upplevt något liknande. 12.3.2025 kl. 12:42