Närmare 1 100 organisationer har registrerat sig för att lobba i politiken – få av dem kyrkliga

Nya registret visar: Kyrkan lobbar gärna det rödgröna lägret

KYRKA OCH POLITIK.

Tala med statsministern. Sitt med riksdagsgrupperna. Mejla ministerns medarbetare. Deala med ministeriet. Strategierna är många när kyrkan och relaterade organisationer lobbar för sina intressen.

28.10.2024 kl. 14:00

Anita Westerholm, 29, rättsnotarie från Raseborg, dyker upp som en av dem nära makten som kyrkorna gärna hållit kontakt med för att bevaka sina kyrkliga intressen.

– Kyrkliga frågor hörde till mitt ansvarsområde under min tid som specialmedarbetare för minister (Anna-Maja) Henriksson. Så jag kan tänka mig att det föll sig rätt naturligt att vara i kontakt med mig i sådana frågor, säger hon.

Som yngre SFP-aktiv är hon nu specialmedarbetare för Anders Adlercreutz, som har tagit över som undervisnings- och därmed kyrkominister. Fast kyrkofrågorna sköts numera av en annan kollega till henne som ministermedarbetare, Andreas Elfving.

Hur man har ringt och mejlat just Anita Westerholm framgår av den nyöppnade lobbar­databasen, Öppenhetsregistret.


Ofta kontaktade: Peter Östman, KD-gruppledare och Anita Westerholm, SFP-kyrkoministerns medarbetare


Från april i år bokförs och offentliggörs intressegrupper med mer än fem kontakter till högre beslutsfattare inom politik och högre förvaltning på ett år.


Av närmare 1 100 registrerade företag, organisationer och direkta lobbarfirmor har Kyrkpressen tittat på de åtta som lobbar för det kyrkliga Finland. De är Kyrkostyrelsen, missions- och biståndsorganen Kyrkans Utlandshjälp, FMS och Fida, vårdstiftelsen Diakoniss­anstalten, yrkeshögskolan Diak och det kyrkliga facket Aki-förbunden.

Helsinki Missio (Helsingfors Mission) är trots sitt namn en religiöst obunden organisation som gör socialt arbete. Kyrkor och samfund är trots det representerade i organisationens ledning och vi har den här gången inkluderat den i översikten.

"Mest vill man informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut."

”Mest information om projekt”

Bland de politiska partierna hör Kristdemokraterna (KD) naturligt till dem som kyrkor och samfund gärna kontaktar. Under öppenhets­registrets första halvår uppvaktades partiets gruppordförande i riksdagen Peter Östman och den nya riksdagsledamoten Mika Poutala mest.

– Mest handlar det om att man vill informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut, säger Peter Östman.

Östman hör som politiker av enskilda väljare så gott som varje dag, av typ ”från Vexala”. Organisationerna är enligt honom ofta mera målinriktade än de vanliga väljarna.

Gränsen mellan lobbning och annan kontakt till hemmafronten är hårfin. Peter Östman blir inbjuden och besöker regelbundet föreningar och företag hemma i valkretsen. Nyligen besökte han också Kansan­lähetys bibelinstitut i Ryttylä, som i fjol smått omstritt fick så kallade julpengar av riksdagen, tack vare KD.

Sådan aktivitet bland riksdagsledamöterna ges sällan någon anteckning i Öppenhetsregistret och betraktas inte som direkt lobbning.

Kyrkans Utlandshjälp dryftade Libanon och Nordkorea med Pekka Haavisto.

Rödgröna viktiga för kristet bistånd

Flera rödgröna politiker hör till dem som kyrkliga organisationer gärna tycks ha vänt sig till. Bland dem finns de tidigare ministrarna Hanna Sarkkinen från Vänsterförbundet och Krista Mikkonen från De Gröna,

Kyrkans Utlandshjälp KUH har för sin del också gått ända till toppen när man träffade statsminister Petteri­ Orpo (Saml) för att enligt registret tala om ”fred, mänskliga rättigheter och internationell humanitär rätt”. I samma ärende talade utlandshjälpen också med biståndsminister Ville Tavio (Sannf).

Kyrkostyrelsen ville tala om ungas psykiska välmående i skolan med två SFP-ministrar.

SFP-ministrarna Anna-Maja Henriksson och Sandra Bergqvist har antecknats för besök från Kyrkostyrelsen om ungas psykiska välmående under sin uppväxt, och i skolan.

Kyrkans Utlandshjälp har också rapporterat sin kontakt med den förra utrikesministern och presidentkandidaten Pekka Haavisto (De Gröna), bland annat för att dryfta Libanon, Etiopien, Syd-Sudan eller Nordkorea.

Påstötarna riktas olika

Kyrkans Utlandshjälp utmärker sig också i allmänhet för att, trots den nuvarande högerregeringen, ofta driva sina intressen via de rödgröna oppositionspartierna SDP, Vänsterförbundet och De Gröna.

Vanligare är självfallet att lobbare i allmänhet vänder sig till regeringspartierna, eftersom det är i deras led besluten fattas. Därmed kan man alltså inte dra för snabba slutsatser om var alla innerst inne har sina bästa vänner i politiken.

Finska missionssällskapet FMS ser enligt Öppenhetsregistrets första siffror inte ut att lobba politiker så mycket, utan har i stället bokfört många kontakter med de mera opolitiska cheferna och andra anställda vid de olika avdelningarna vid Utrikesministeriet.

Det anrika biståndsorganet Fida som står Pingstkyrkan nära har enligt registret lobbat ett större antal sannfinländska politiker i frågor om bistånd, bland dem starka kritiker som Mauri Peltokangas, Sebastian Tynkkynen och Vilhelm Junnila.

– – –

Rättelse, fredag kl. 15.20: Helsinki Missios status har preciserat. Organisationen är religiöst och politiskt obunden och är inte organisatoriskt anknuten till kyrkan.


Läs också Jan-Erik Andelins ledare på temat.


SÅ LOBBADE KYRKLIGA ORGANISATIONER POLITIKER OCH BESLUTSFATTARE

Jan-Erik Andelin


PÅVEN FRANCISKUS. Idag på S:t Henriks minnesdag träffade biskop Bo-Göran Åstrand påven Franciskus vid en privat mottagning i Vatikanen. I delegationen som träffade påven ingick också biskop Raimo Goyarrola från katolska kyrkan och metropolit Arseni från ortodoxa kyrkan. 19.1.2024 kl. 15:34

FÖRFÖLJELSE. Fyra av fem fall där kristna dödats för sin tros skull under fjolåret har skett i Nigeria. Sahelområdet söder om Sahara hör till de områden i världen där det är svårast att leva som kristen. 17.1.2024 kl. 09:39

kyrkoherdeinstallation. På söndag var det fest i Solf då församlingens nya herde Johan Kanckos installerades i tjänst. Det blev en späckad dag som utöver högmässa också bjöd på många goda tal och inte minst en välsmakande laxsoppa. 14.1.2024 kl. 14:54

NYTT ÅR. Glöm nyårslöftena. Kör i stället med nyårsönskningar och pyttesmå nyårsplaner. Vad skulle du behöva för att älska dig själv, dina medmänniskor och Gud lite mer under det år som kommer? 12.1.2024 kl. 10:35

film. Amanda Jansson blev känd för stora de massorna som den kristna polisen Sara i den svenska succéserien Tunna blå linjen. Nu är hon aktuell med huvudrollen i filmatiseringen av Stormskärs Maja. 10.1.2024 kl. 17:11

KYRKANS FAMILJERÅDGIVNING. I Finland upprätthåller kyrkan 37 familjerådgivningscentraler. En av dem finns i Jakobstad. Där minskar finansieringen med hälften samtidigt som efterfrågan på tjänsterna ökar. 10.1.2024 kl. 10:55

SÅNGARE. Hon kom från Kajanaland till Jakobstad för att lära sig svenska och studera musik. I Jakobstad blev Jenni Johansson en aktiv kyrkobesökare och -sångare. Nu ska hon delta i årets Voice of Finland. 10.1.2024 kl. 09:48

profilen. Daniel Asplund är kristen, make, pappa, predikant, själavårdare, företagare – och ny verksamhetsledare vid LFF, Laestadianernas Fridsföreningars förbund. 9.1.2024 kl. 18:27

ÅRETS PRÄST. Elefteria Apostolidou gick in i prästjobbet med själ och hjärta – men höll på att slita ut sig. 8.1.2024 kl. 20:38

esbo. I början av året gör Esbo svenska församling en satsning på frivilligverksamheten. – Det har varit mycket meningsfullt, säger Marianne Blom, som är sjukhusvän. 9.1.2024 kl. 18:58

kyrkoherdeval. Den lediganslagna tjänsten som kyrkoherde i Petrus församling i Helsingfors har lockat två sökande. De som visat intresse för tjänsten är Ronny Thylin och Pia Kummel-Myrskog. 8.1.2024 kl. 13:21

PRÄSTVIGNING. På trettondagen fick Borgå stift fyra nya präster. 8.1.2024 kl. 11:18

UTNÄMNINGAR. Biskop Bo-Göran Åstrand har utnämnt tre nya prostar. De är kyrkoherden i Agricola svenska församling Stina Lindgård, pastorn i finska församlingen vid Solkusten i Spanien Rolf Steffansson samt prästen och sakkunniga vid Kyrkans central för det svenska arbetet (KCSA) Maria Sten. 2.1.2024 kl. 15:46

MEDLEMMAR. Enligt en prognos från enheten för Kyrkans forskning och utbildning är antalet medlemmar i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland ca 3 558 000 i slutet av 2023. 29.12.2023 kl. 16:06

sorg. Då Carola Juselius förlorade sitt barn blev hon så arg på Gud att hon skrev ut sig ur kyrkan. Sen saknade hon julmusiken och skrev in sig igen. Hon är en kvinna med temperament som vill finnas till för andra, särskilt för dem som inte kunnat prata om barnen de mist. 23.12.2023 kl. 19:00

jul. För två år sedan samlades fem kvinnor med en gemensam vision: att skapa en jultablå som är ”bra på riktigt”. I år höjer de ribban för tablån – och försöker samtidigt sänka kraven på julen. 11.12.2024 kl. 16:53

evangelikala kristna. Donald Trump återvänder som president i USA i januari. Evangelikala och konservativare kristna hoppas på en ny internationell våg av ”gammal, god bibeltrogen kristendom” under hans styre. Men inte alla. 11.12.2024 kl. 13:49

Julgran. Biologi- och geografiläraren Torbjörn Granberg har grundat en annorlunda julgransfirma. Granarna som hyrs ut får en chans att överleva och återanvändas. 9.12.2024 kl. 19:16

UNGDOMAR I KYRKAN. Felicia Bodaxell flyttade från Sverige till Jakobstad för att jobba med unga. – Det jag fått ta emot vill jag ge vidare, säger hon. 4.12.2024 kl. 17:15

julkalender. En del har på sociala medier uttryckt bestörtning över texterna bakom luckorna i årets julkalender, som sänds till församlingsmedlemmar i bland annat Helsingfors, Vanda, Esbo och Grankulla. 3.12.2024 kl. 13:15