Welcome, Välkommen, Dobro pozhalovat säger Minna Njumbe Njikang, Patricia Högnabba och Emma Gustafsson varje torsdag i Matteuskyrkan.

Måltidsgemenskap och lek bästa sättet att förebygga fördomar

Helsingfors.

Vad kan vi göra för att underlätta livet för våra församlingsbor – och hur kan vi göra det tillsammans? Här började samarbetet kring Matteus Afterwork.

28.3.2024 kl. 12:25

Det mångkulturella Östra Helsingfors får ofta synlighet när det gäller olika former av utmaningar.

– Vi tror att måltidsgemenskap och lek är det bästa sättet att förebygga rasism och fördomar, säger kyrkoherde Patricia Högnabba i Matteus församling.

Tillsammans med sina kollegor i det ryska och engelskspråkiga församlingsarbetet, som bägge verkar sida vid sida med den svenskspråkiga Matteus församling i Matteuskyrkan, har hon dragit igång ”Afterwork i Matteus”. I korthet handlar det om att erbjuda en förmånlig middag samt barnpassning varje torsdag kväll under våren – på tre språk.

– Det är kristendom ur ett bredare perspektiv. Vi ville alla erbjuda något konkret för våra församlingsbor för att underlätta deras vardag. Torsdagskvällarna är en kravlös kristen gemenskap. Du måste inte delta i bibelstudium för att komma och äta eller låta barnen stanna på barnpassningen någon timme.


Program eller egen tid

För den som önskar är det möjligt att stanna och umgås i Matteuskyrkan också efter maten. Minna Njumbe Njikang, som jobbar med projekt inom den engelska församlingen, håller stickcafé varje torsdag – eller Knitting Café eftersom huvudspråket är engelska.

– Man kan ta med sitt eget handarbete eller få hjälp att börja på något – vi har garn och olika stickor och nålar. Här finns också människor som kan hjälpa dig sticka en häl.

Det är också okej att bara komma och umgås, dricka kaffe eller te.

– Min dröm är att vi ska kunna erbjuda program för hela familjen, och för olika ålders människor, under samma kväll. Att ingen ska behöva sorteras in i olika fack på grund av ålder. Förra veckan hade jag en soffa full med tonåringar men också äldre personer, mera som far- och mormödrar på caféet. Och en man.

Också det ryska arbetet erbjuder kvällsprogram på torsdagar, liksom även Matteus.

– Vi ordnar bland annat föreläsningar för föräldrar eftersom det är något som församlingsborna frågat efter. Också Voice-kören övar på torsdagar och bönegruppen Molnet samlas, men det är alltså inte ett måste att delta i programmen bara för att man kommer och äter eller använder sig av barnpassningen, säger Högnabba.

Sista torsdagen i maj blir det vårbuffet och allsångskonsert med Emma Gustafsson, som också kommer fungera som koordinator för torsdag kvällarna under hösten.

– Jag tycker det är viktigt att man ska få komma till kyrkan och bara hänga. Träffa människor, kanske lära känna någon ny, säger Gustafsson.

Minna Njumbe Njikang har en vision av att det kommer bara mer och mer människor till Matteuskyrkan hela tiden.

– Folk har hittat hit, också många sådana som inte går i kyrkan annars. Här finns en bra anda av samarbete och alla sorters människor är på riktigt välkomna.

Matteus Afterwork

– Varje torsdag 2024, med sommaruppehåll.

– Middag kl. 17–18:30. Pris: 3 euro/person. Barn under skolåldern äter gratis.

– Möjlighet till några timmars gratis barnpassning – antingen för att uträtta egna ärenden eller så kan du delta Matteus kvällsprogam för vuxna.

– Föreläsningar: 11.4 Föreläsning om våld bland barn och unga. 16.5 Barn och ungdomars psykiska hälsa. 2.5 Sorg som en del av livet kl. 18.

– Mera info på helsingforsforsamlingar.fi/matteus

– Verksamheten har fått stöd av Svenska Kulturfondens Hallå Två-projekt.

Text och foto: Nina Österholm


Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

Elisabeth Rehn, snart 77, har störtat med flygplan, välsignats av påven och gråtit med mödrar som förlorat sina barn. 15.3.2012 kl. 16:07

kina.   Förföljelserna av de kristna i Kina har under de två senaste åren varit de mest intensiva på två decennier. China Aid kan namnge tjugotusen försvarare av mänskliga rättigheter som kidnappades, fängslades eller hotades under fjolåret. 14.3.2012 kl. 19:05

president. Biskop Irja Askola välsignade president Sauli Niinistö och hans hustru Jenni Haukio på onsdagen. 14.3.2012 kl. 16:46

– De gamla som våra volontärer besöker är verkligt ensamma. De har inga närstående, de har ingen alls att prata med. 14.3.2012 kl. 14:07

USA. Församlingen Ecclesia uppmuntrar sina medlemmar att i fastan låta göra tatueringar som symboliserar Jesu död och uppståndelse. 12.3.2012 kl. 12:51

Demokratilängtan kan byta ansikte när den väl nått makten, säger Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin. 10.3.2012 kl. 11:14

I dag öppnade biskop Tapio Luoma sin egen Facebook-sida. 9.3.2012 kl. 16:24

Kristeligt Dagblad har lanserat en ny webbsida om pilgrimsvandring. 10.3.2012 kl. 10:00

Gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå beslöt i går att behålla kursgården på Pellinge. 9.3.2012 kl. 10:08

Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31